Ücretsiz Sunucu Nasıl Kiralarım?


0

Bu bölümde node testlere katılmak için ücretsiz sunucuları hangi sitelerden temin edebileceğimizle ilgili olarak sizlere hazırladığım rehberi sunalım, buldukça sizler için güncelleyebiliriz. Sizlerde bu konu da ücretsiz kullanım sağlayan sunucuları bize iletirsiniz, rehberimizi geliştirmeye devam ederiz.

Sunucular bize neden gerekli?

Projelerin gelişme aşamasında, blok zincirlerini test etmeleri ve olası hataları mainnete geçmeden, yani kullanıma açmadan gidermeleri beklenir. Bu nedenle test ağlarını çalıştırması ve birçok yer ve kullanıcıdan geri dönüş alarak, ağlarında güncellemeler veya hataları ayıklaması yaparlar. Bu ağ testlerine kendi bilgisayarlarınızla katılabilirsiniz. Fakat, bu hem bilgisayarınızın çalışmasını engeller hemde 24 saat açık ve internete bağlı olmasını gerektirir. Bunları her test içinde yapamayacağımız için VPS denilen sanal sunuclar kiralarız.

Bu sanal sunucular ücretli olarak verilen hizmetlerdir. Google cloud, Amazon Web Service yada Microsoft Azure gibi büyük firmaların sunduğu çözümlerin başında gelirler. Ücretleri oldukça pahalıdır. Bu nedenle ücretsiz kullanım için sizlere bu rehberi oluşturduk. Bu bölümde ücretsiz sunucu temin edebileceğiniz yerleri yazı kısaca süreci anlatacağız. Sonrasında hepsi için detaylı şekilde kayıt süreçlerini içeren rehberlerimiz gelecektir.

1. Google Cloud

Google sunucu hizmeti olan sunucularda mail adresiniz ile kayıt yaptığınız zaman 3 ay yada 300$ kredi veriyor. Bu kredi ile sunucu kiralama yapabiliyorsunuz.

Kayıt için neler gerekli?

 • Mail adresi
 • Kredi kartı (sanal kredi kartı kabul ediyor. Ön ödemeli kart dönem dönem kabul edebiliyor. [kayıt olurken deneyebilirsiniz.])

size verilen ücretsiz kredi ve zamandan hangisi önce dolarsa, ücretli hale geçiyor. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde farklı hesaplar ile yeninden açarak ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Web sitesi: https://cloud.google.com/

2. Amazon Web Service (AWS)

Amazona ait olan bu sunucu sağlayıcı 1 yıl süre ile ücretsiz sunucu kiralayabilirsiniz. Genellikle blok zincir node testlerinde yeterli özelliklerde olan sunucuları bulamayabilirsiniz. Ufak projeler ve devnet dediğimiz full node çalıştırmak için kullanabilirsiniz. (Bu kavramları bilmeyebilirsiniz. İlerledikçe hepsine hakim olacaksınız.)

Kayıt için neler gerekli?

 • Mail adresi
 • Telefon doğrulaması

AWS’de herhangi bir kredi kartı vermenize gerek yok. Kayıt olup doğrulamaları yaptıktan sonra rahatlıkla 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Web sitesi: https://aws.amazon.com/tr/

3. Digital Ocean

Bu sanal sunucu firması 2 ay veya 100$ kredi ile ücretsiz VPS sunucu kiralamanıza olanak sağlıyor. İhtiyacınız oldukça mevcut mail adresiniz dolduğunda yeni mail adresleri ile birden çok ücretsiz hesap açabilirsiniz.

Kayıt için neler gerekli?

 • Mail adresi
 • Kredi kartı (Sanal kredi kartı kabul ediyor. Ön ödemeli kart yada banka kartı kabul etmiyor.)

Node testleri için oldukça kullanışlı ve basit arayüze sahip, genellikle testler için istenilen özellikte VPS sunucuları rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Web sitesi; https://m.do.co/c/765987e3551e

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.