Testnet ve Node Kurulum Rehberi


0

Kripto paralar için projenin hayata geçmesinden önce, belli aşamalarda değerlendirilmesi ve test edilmesi gerekiyor. Bu aşamalarda erken katılım sağlayan kullanıcılara çeşitli teşvikler ve ödüller dağıtılabiliyor. Bu rehberimizi de bu ödüllere katılabilmek için bazı uygulama ve siteleri kullanmayı bilmek gerekiyor.

Bu rehberde size adım adım bu süreçleri anlatmaya çalışacağız.

En temelden başlıyoruz.

Mail adresi

Evet, öncelikle temiz bir mail adresi ile başlayın, bu bölümde önceliğimizin güvenlik olduğunu unutmayalım. Borsalara veya bankalara vermiş olduğunuz mail adresi ile bu etkinliklere katılmayın. Muhtemelen o mail adresine, Google Authenticator gibi uygulamalarınızı kayıt etmiş olabilirsiniz. Kripto dünyasının tehlikeli olduğunu unutmayalım. Önce güvenlik!

Twitter

Kişisel olarak kullandığınız twitter adresinizi kullanmak yerine, yeni açtığınız mail adresin bir twitter adresi almak daha sağlıklı olacaktır. Özellikle birçok proje oradan twit atmanızı veya başka işlerde kullanmanızı isteyebilir. Kişisel adresiniz yerine bu adresi kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Hem de bu şekilde testnet ve node testlerine katıldığınız tüm projeleri ve etkinliklerini daha kolay takip edebilirsiniz.

Discord

Testnet ve node test macerasına atılmak istiyorsanız, kesinlikle bir discord hesabına ihtiyacınız var. Burada yeni almış olduğunuz mail ile discord hesabınızı açabilirsiniz. Bu şekilde projelerin discord sunucularını rahatlıkla takip edebilir, önemli gelişmeleri kaçırmazsınız. Mutlaka genel anlamda discord kullanmayı öğrenmeye çalışın. Büyük küçük hiç fark etmez, tüm projelerin ilk topluluk oluşturduğu yer discord kanallarıdır.

Github

Github hesabı ve içeriği oldukça önemli. Bu kısımda node kurarken veya diğer işlemlerde yaptığınız projelerin github hesaplarını takip etmek, oradan kurulumları gerçekleştirmek gibi bir çok fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle son dönemde bir çok proje, testnet ve node testlere katılacakların github adreslerini de talep ediyor. Bu nedenle github öğrenmeye çalışın ve aktif şekilde github kullanıcısı olun.

Telegram

Telegram hesabı özellikle yardımlaşma ve sorularınıza hızlı şekilde dönüş alabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Bu nedenle telegram hesabınızın olması önemlidir. Özellikle testnet ve node testlerinde telegramı sıkça kullanabilirsiniz.

Bu saydıklarım ile genel olarak kendi kişisel hesabınız ve yaşantınızda kullandığınız sosyal kimliğinizin dışında mutlaka bu süreçler için ikinci bir kişilik yaratmalısınız. Unutmayın önceliğiniz güvenliğiniz olsun.

İlk kısmı halletiysek ikinci aşamaya geçelim;

Kripto para cüzdanları

Metamask, keplr, phantom gibi farklı ağları çalıştıran cüzdanlarınızı kurmayı unutmayın. Burada kesinlikle, işlemlerinizi yaptığınız veya kripto paralarınızı tuttuğunuz cüzdanlarınızı kullanmayın. Daha önce hiç sıcak cüzdan kullanmadıysanız;

Size bu kısımda bir rehber bırakıyoruz. Buradan girerek tüm süreci öğrenebilir ve sıcak cüzdanlarınızı kullanabilirsiniz.

Metamask kurulum ve kullanım rehberi; Buradan erişebilirsiniz.

Phantom Wallet Kurulumu; Buradan erişebilirsiniz.

Keplr Wallet Kurulumu: Buradan erişebilirsiniz.

Bunların dışında olan cüzdan kurulumları gerektiği durumlarda, yayınladığımız rehberlerin için kolay anlatımlarını bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.