Tusima Network Ödüllü Testneti


0

Tusima, ZK-Rollup’a dayalı Layer2 kontrol edilebilir bir gizlilik finansal ağıdır. Sıfır bilgi kanıtı, yinelemeli kanıt ve homomorfik şifreleme teknolojisini entegre eden Tusima, zincir üzerinde kontrol edilebilir veri gizliliği işlevleri gerçekleştirir ve ayrıca çok zincirli birlikte çalışabilirliği destekler, DeFi kullanıcıları için hassas verilerin gizliliğini korur ve yüksek TPS ölçeklenebilir bir finansal ağ oluşturur. Web 3.0 çağında kontrol edilebilir gizlilik finansmanının altyapısını oluşturmayı amaçlamaktadır.

Tusima hangi sorunları çözüyor?

 • Zincir üzerindeki kimlik ve işlem verilerinin gizliliği
 • Kontrollü erişime sahip gizlilik işlevi
 • Ethereum ana ağ seviyesinin güvenliğine sahipken verimli ve düşük maliyetli toplama işlemleri
 • Tusima’nın Katman 2 ağ varlık kaynaklarının meşruiyetini sağlamak için ZK tabanlı sansür çözümü

Testnet aşağıdaki özellikleri destekler:

 1. Katman1’den Tusima Gizlilik Katmanı2 Ağı’na Para Yatırma
 2. Tusima Layer2 ağındaki hesaplar arasında gizlilik aktarımı
 3. Tusima Privacy Layer2 ağındaki varlıkları Layer1 cüzdanına geri çekin
 4. Tusima Privacy Block Explorer’da gizlilik işlemlerini şifreleyin ve şifresini çözün ve düz metin işlem verilerini görüntüleyin
 5. Test katkı sertifikası alın TusimaDAO SBT

Testnete başlamak için öncelikle bir metamask cüzdana ihityacımız var, bunun için aşağıdaki videodan rahatlıkla kurulumu gerçekleştirebilirisiniz. Testnetlere kendi cüzdanınız yerine boş cüzdan ile katılmaya özen gösterin.

Kurulumu tamamladıktan sonra; Ayarlar sekmesinden Gelişmiş seçeneğini seçiyoruz ve Test ağlarını göster diyerek Ethereum üzerindeki test ağlarını aktif ediyoruz. Tusima Network için ETH Goerli ağını kullanacağız. Bu adımı da tamamladıktan sonra, işlemler için ihtiyacımız olan test tokenleri için faucete gidioruz.

Buradan faucete giderek, cüzdan adresimiz ile test tokeni istiyoruz.

Artık platformu kullanmaya hazırız. Buradan platforma ulaşabilirsiniz.

Öncelikle cüzdanımızı bağlıyoruz ve gelen uyarıyı onaylıyoruz.

Onay işleminden sonra sizden şifre belirlemenizi istiyor. Bu şifreyi belirliyoruz ve unutmayacağınız şifre olmasına özen gösterin platforma her bağlandığınızda size bu şifreyi soracaktır.

Belirlediğimiz şifreyi girerek platforma ulaşıyoruz. Kaydımızı başarıyla tamamladık.

Artık ilk işlemimiz, alıştığımız gibi platformda kullanacağımız tokenleri faucetten istemek, tekrardan hatırlatalım cüzdanınızda goerliETH test tokeni yoksa faucette hata alırsınız yazının ilk bölümündeki alandan ETH test tokeni istemeyi unutmayın.

Claim tuşuna basıyoruz ve resimdeki wETH, TSM, USDT, USDC, wBNB gibi test tokenlerini cüzdanımıza istiyoruz.

Cüzdanımıza gelen mesajı onaylıyoruz.

Cüzdanımıza ekle seçeneğine basarak tüm test tokenlerimizi metamask cüzdanımıza ekliyoruz.

Platformu kullanmaya başlayabiliriz. Öncelikle aldığımız tokenleri Deposit ediyoruz. Burada miktar önemli değil, aldığımız tüm tokenleri Deposit ile Layer2 katmana geçirmiş oluyoruz.

Yukarıdaki görseller gibi her işlemde cüzdanımıza gelen onayı kabul ediyoruz. Tokenlerimiz Layer2 katmana geçmiş oluyor.

Geldik diğer adıma bu kısımda Layer2 katmana gönderdiğimiz tokenleri rastgele cüzdanlara transfer yapacağız. Başka cüzdan adresleriniz olabilir, yada tanıdıklarınızın fark etmez. transfer işlemini gerçekleştiriyoruz.

Öncelikte tokenimizi seçiyoruz, sonra göndermek istediğimiz miktarı yazıyoruz. Göndermek istediğimiz adresi alt kısma ekliyoruz ve Send butonuna basıyoruz. Gelen metamaskı imzalıyoruz ve gönderimi gerçekleştiriyoruz:

Geldik 3. adıma bu adımda ilk başta Layer2 gönderdiğimiz tokenlerın bir kısmını Layer1 katmana “Withdraw” ile geri çekiyoruz.

Göndermek istediğimiz tokenin karşındaki withdraw seçeneğine basıyoruz, cüzdan adresimizi giriyoruz. Metamasaka gelen mesajı imzalıyoruz ve en son onaylara geri çekme işlemini de tamamlıyoruz.

Geldik 4. adıma, burada yaptığımız işlemleri bilgisayarımıza indireceğiz, bunun için sitede Explorer kısmına geliyoruz ve Encrypted butonunu buluyoruz. Basıyoruz ve metamask gelen imzayı onaylıyoruz.

Yukarıdaki işlem sonrasında karşımıza indirme butonu “Download” geliyor oraya basarak dökümü indiriyoruz. İster saklayın ister silin. Size kalmış.

Platformun testini tamamladık. Şimdi en önemli kısma geldik.

Yukarıda sıraladığımız görevleri yerine getirdik. SBT NFT’mizi claim edeceğiz ve ve bunu discorda göndereceğiz.

Claim işlemi başarılı olduktan sonra, bu şekilde görünecektir.

Sonrasında discord kanalına buradan giriyoruz. #testnet-tutorial kanalına cüzdan adresiniz ve claim ettiğiniz SBT NFT’nizin ekran görüntüsünü atarak testi tamalıyoruz. 31 Ekim 00:00’a kadar platformda karşılaştığınız hataları ve diğer konular feedback vermeyi unutmayın ve tüm siteyi kurcalayın. Testnetlerde geri dönüş sağlayanların ödülleri daha yüksek olabileceğini unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.