Trust Wallet Browser Extension Bilgisayar Kullanımı


0

Bir çok merkeziyetsiz yani WEB3 tabanlı cüzdan kullanıyoruz. Bunlardan en önemlilerinden biri de Trust Wallet. İlk çıkış döneminde erken kullanıcılara yüzlerce TWT airdrop yapan Trust Wallet bilgisayarlarımıza geliyor. Trust Wallet mobil kullanım açısından son derece kullanışlı ve sade bir tasarıma sahipti. Artık mobil ile birlikte masaüstünde de benzer keyifle kullanabilirsiniz.

Kasım 2022’de FTX borsasının batmasıyla insanların merkezi borsalara güveni oldukça sarsıldı ve merkeziyetsiz cüzdan uygulamalarına hücum etmeye başladı. FTX batarken  Binance CEO’su CZ twitter üzerinden birçok paylaşımda bulunmuş ve gelişmeleri aktarmıştı. Ardından yaptığı paylaşımların birinde Trust Wallet kullanın diyerek insanları merkeziyetsiz cüzdanlara teşvik etti. Rakiplerinin bir açığını mı yakaladı, el altından ima mı ediyor bilinmez ancak kendi ürünün güzelce desteklediği kesin. Trust Wallet TWT coin son 1 haftada %150 değer kazandı.

Trust Wallet Nedir?

Trust Wallet, en basit tabiri ile Ethereum başta olmak üzere ERC-20 ve diğer benzer altyapıları kullanan kripto para birimlerini saklamaya yarayan bir cüzdandır.  Trust Wallet, Binance tarafından satın alındıktan sonra oldukça popülerlik kazanmıştır. Trust Wallet çıktığı günden itibaren sadece cep telefonunda hizmet vermekteydi. Cüzdan uygulaması sadece Ethereum tabanlı ağlar değil birbirinden farklı yapıda ağları da desteklemesiyle biliniyor.

Biz şimdi kurulum safhasına geçelim. İlk olarak Google Chrome Web Mağazasına gidelim ve Trust Wallet eklentisini ekleyelim. Sizler için linki hazırladık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Trust Wallet Eklenti Kurulum

“Chrome ‘a Ekle” butonuna basıyoruz ve cüzdan uygulamasını indiriyoruz. Çıkan bildirimde “Uzantı Ekle” seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Cüzdanın simgesini Google Chrome tarayıcımızın sağ üstünde gördük. Basıyoruz ve başlıyoruz. Karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Cüzdanı içe aktar yani alttaki seçenek ile mevcutta telefonunuzda kullandığınız bir Trust Wallet hesabınız varsa kullanmaya devam etmeniz için açılmış seçenektir.  Eğer hiç yoksa üstteki seçenek ile yeni bir cüzdan tanımlayabilirsiniz.

Alttaki seçenek için mevcut cüzdanınız için önceden size verilmiş 12 veya 24 kelimelik kurtarma ifadesini bilmeniz gerekmektedir. Eğer daha önce kaydetmediyseniz bu cüzdanınızdaki varlıkları yeni bir cüzdana taşımanızı öneririz. Telefonunuzun bozulması veya kaybolması durumunda varlıklarınıza asla ulaşamazsınız.

Yeni cüzdan kurulum seçeneği ile devam edelim. Karşımıza çıkan uyarı için dilediğinizi seçebilirsiniz. Sonraki adımda cüzdana bir sonraki ve diğer zamanlarda ulaşmamıza yarayacak bir şifre belirlememizi isteniyor. Şifrenizi belirledikten sonra devam edebilirsiniz.

Devam seçeneğinden sonra karşımıza bir uyarı geliyor. Bu uyarı cüzdanımız için hayati öneme sahip kurtarma ifadesiyle karşılaşacağımızı belirten bir ifade. Az önce de belirttiğimiz gibi kurtarma ifadesi oldukça önemlidir.  Kaybetmeyin, dijital  ortamda saklamayın ve  kimseyle paylaşmayın.

Doğru sırada girmeniz halinde işlem tamamlanacak ve cüzdanımız açılmış olacak. Yepyeni bir cüzdan oluşturduğumuz için karşımıza böyle bir ekran çıkacak.

Mevcutta olan bir cüzdanı açmanız halinde zaten coinlerinize ulaşmış olacaktınız.

Trust Wallet Ağlar Nasıl Eklenir?

Resimde gördüğünüz gibi “AVAX” coinin yanında “Avalanche C Chain” ibaresi yer almaktadır. Bu mevcutta o coine hangi ağ üzerinde sahip olduğunuzu belirtir. Karşımıza çıkan bu coinlerden dilediğinizi tıklayarak rahatlıkla Gönder – Al yapabilirsiniz. Yeni ağ eklemek isterseniz de Ayarlar – Ağ – Yeni Ağ Ekle seçeneklerini takip etmelisiniz.

Trust Wallet Coin Ekleme Nasıl Yapılır?

Cüzdanımızın ana ekranının sağ üstünde yer alan “Tokenleri Yönet” seçeneği ile farklı tokenleri ekleyebilirsiniz. En üstte yer alan arama çubuğunda token adı veya Coinmarket gibi güvenilir coin bilgilerinin yer aldığı sitelerden temin edeceğiniz kontrat adreslerini aratarak coinleri bulabilirsiniz.

Trust Wallet Coin Gönderme

Coin göndermek istiyorsanız “Gönderin” sekmesini seçmelisiniz. Ardından cüzdanınızda yer alan ve göndermek istediğiniz coini seçmeli ve açılan pencerede alıcı adresi ile miktarı girmelisiniz.

Trust Wallet Coin Alma

Cüzdanınıza birinin coin transfer etmesini istiyorsanız alıcıya cüzdan adresinizi atmalısınız. “Alın” seçeneğine basıyorsun ve karşına çıkan kodu kopyalayıp gönderiyorsun. Dilersen karekodunu da okutabilirsin. Hepsi bu kadar basit.

Trust Wallet’ın Avantajları Nelerdir?

 • Cüzdanı kullanarak sahip olduğunuz kripto para birimlerini birbiri arasında değiştirebilirsiniz.
 • Trust Wallet sayesinde staking yaparak pasif gelir elde etmek mümkündür.
 • Pancake , Uniswap gibi merkeziyetsiz uygulamalara bağlanabilir ve işlem yapabilirsiniz.

Trust Wallet Cüzdan Güvenilir mi?

Trust Wallet cüzdan güvenilir bir altyapıya sahiptir. Trust Wallet ayrıca, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance platformunun satın aldığı ilk blok zinciri tabanlı start-up projesidir. Trust Wallet cüzdan, Ethereum ve ERC-20 tokenlarının yanı sıra Ethereum Classic, Solana, GoChain ve Tron ağlarını da desteklediği için oldukça kullanışlıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.