Topluluk dYdX V4’e Büyük Katkı Sağlıyor


0

Lider merkeziyetsiz borsa dYdX; v3’te yönetişimle ilgili deneyim ve gözlemlerinden elde edilen tecrübe ve düşünceleri ile ilgili genel bir paylaşım yaptı. Yönetişim konusundaki öğrenmeleri sentezlemeyi ve dYdX topluluğunda yönetişimdeki potansiyel iyileştirmeler hakkında geri dönüş toplamayı amaçlayan borsa V3 içerisinde topluluğun yönetişime katılımı ile ilgili detaylı bir rapor hazırladı.

dYdX topluluğundan gelen her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılıyor ve topluluğun yönetişim hakkında daha fazla tartışmaya girmesini dört gözle bekliyor.

dYdX; yönetişimi mümkün oldukça topluluk tarafından idame edilmektedir ve DAO’lara çok önemli bir örnektir.

DAO Nedir?

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO), merkezi yönetimi olmayan, üyelere ait organize bir topluluktur. DAO’lar için kurallar, bir blok zincirinde depolanan kendi kendine uygulama kapasitesine sahip kod parçaları olan akıllı sözleşmeler tarafından belirlenir. Bildiğiniz gibi DAO’larda hiyerarşik bir yapı yoktur. DAO’lar herkese eşit davranır ve üyeler arasında adil bir denklem oluşturmaktadır. DAO’lar merkezi bir otoritenin müdahalesi olmadan tamamen üyeleri tarafından yönetilmelidir. Karar alınırken de herkese sorulur ve oy çokluğu ile alınır. 

Teklif Prosedürü

dYdX v3’teki yönetim, diğer birçok DeFi protokolüne benzer bir model izler; burada her token bir oyu temsil eder ve $DYDX sahipleri, tokenlerini başka bir ETH adresine oylama ve/veya teklif etme yetkisine sahiptir. Diğer ekosistemler gibi, dYdX’e katılım yönetişim değişkendi ve büyük ölçüde her oylamanın zamanlaması ve içeriğinden etkileniyordu.

Genel olarak, topluluk katılımı ve katılımı seviyesi cesaret verici olmuştur. dYdX v3’teki ortalama 30 teklif, 26 milyon $DYDX ve 412 un)que adresi belirli bir oylamaya katılıyor. Katılım oranları, Likidite Staking Havuzu Borç Alma Gereksinimleri Çerçevesi Anlık Görüntüsünde minimum 1 milyon $DYDX ve 269 benzersiz adresten, Zincir DIP’de Güvenlik Modülü Restorasyonunda maksimum 142 milyon $DYDX ve 253 benzersiz adrese kadar değişiklik göstermiştir. Seçmen katılımı oldukça değişken, ancak birkaç eğilim ortaya çıktı.

$DYDX sahipleri, yönetişim belgelerinde listelenenler üzerinde kontrole sahiptir. Yönetişim eylemleri (parametre güncellemeleri, topluluk finansmanı girişimleri vb.) dYdX yönetişimini takip etmelidir. Yönetişim önerileri, dYdX topluluğunda Discord ve/veya topluluk forumlarında yapılan bir tartışmayla başlar.
Akıllı sözleşme değişiklikleri için, bir Snapshot – Anlık Görüntü anketi sinyal görevi görürken, akıllı sözleşmeleri değiştiren bağlayıcı bir sonuç için zincir üzerinde bir oylama gerekir. Zincir üstü akıllı sözleşme çağrısı gerektirmeyen değişiklikler için, özellikle Trading and Liquidity Provider Rewards – Ticaret ve Likidite Sağlayıcı Ödül formüllerindeki değişiklikler için, Anlık Görüntü oyları bağlayıcı ve nihai oy olarak kabul edilir.
Bir teklifin onaylanması ve uygulanması, başarılı bir oylamanın ardından gerçekleşir. Yönetişim teklifi konusu iki grup halinde gruplandırılabilir: (1) zincir dışı konuları içeren teklifler
konu ve (2) zincir üstü konuyu içeren teklifler.
Zincir dışı konuyu içeren yönetişim teklifleri, zincir üstü akıllı sözleşme çağrılarını içeren Yönetişim tekliflerini karşılamalıdır. teklifin konusu kapsamına girer.

Governance – Yönetişim Katılım İstatistikleri

 • Ortalama olarak, dYdX v3’teki 30 teklifte, 26M $DYDX (oylanabilir arzın ~%7,0’ı) ve 412 benzersiz adres (oy verebilen tüm uygun cüzdanların ~%1,1’i) belirli bir oylamaya katılmış.
 • Piyasa oynaklığına rağmen, dYdX yönetişimine seçmen katılımı genel olarak 2022’de her çeyrekte arttı.
 • Son 6 ayda, 1.950 benzersiz adres (tüm uygun oylama adreslerinin ~%5,2’si) ve 16,1 milyon $DYDX (oylanabilir arzın ~%4,3’ü), en az bir zincir dışı anlık görüntüde ve/veya bir zincir içi DIP’de oy kullandı. DIP 4 hariç, oylamaya katılan benzersiz adreslerin sayısında ve $DYDX oylamasında nispeten tutarlı bir artış var.
 • Zincir dışı oylara, zincir içi oylara kıyasla daha fazla benzersiz adres katıldı, ancak zincir içi oylara katılan $DYDX miktarı genel olarak daha yüksekti. Buradan şu çıkarımlar yapılabilir. Zincir dışı oylama sonucu ile zincir içi oy oluşturma arasındaki daha uzun teslim süreleri, teklifin ivme kaybetmesine ve daha az benzersiz adresin oylanmasına neden olabilir. Coinbase Custody ve Anchorage gibi saklama hizmetleriyle tokenlerini tutan büyük token sahipleri, zincir dışı anlık görüntülere katılamıyor.
 • Açıklayıcı tweet’ler ve AMA oturumları aracılığıyla teklifleri netleştirme çabaları, dYdX topluluğunda yönetişime ve bütünleşmeye katılımın artmasına büyük olasılıkla katkıda bulunmuştur.

Consensus – Fikir Birliğine Ulaşmak

Ortalama olarak, teklif yaşam döngüsü boyunca, forum tartışması ile SnapShot – Anlık Görüntü yoklaması ve zincir üzerinde oylamanın oluşturulması arasındaki hazırlık süresi sırasıyla 17 gün ve 48 gündür. dYdX yönetişimindeki verimliliği artırmak için dYdX topluluğu, teklif yaşam döngüsünü düzene sokmanın yollarını keşfetmeye teşvik edilir. Potansiyel bir çözüm, belirli parametreler için karar verme yetkisini uzmanlaşmış çalışma gruplarına veya alt DAO’lara devretmek olabilir.

Delegasyon

1 Şubat 2023 itibariyle, 25 topluluk üyesi onaylanmış delegeler olarak katıldı. Onaylanan delegeler programının 11 Şubat 2022’de başlatılmasının ardından, onaylanan delegeler belirli bir teklifteki oy ağırlığının ortalama %41,43’ünü oluşturuyor. Oylama gücünün ve öneri gücünün dağılımı çarpıktır. Onaylanan 9 delege, oylama ve teklif yetkisinin çoğunluğuna sahiptir.

Onaylanan Delegeler için ortalama oylama ve teklif gücü: 1,6 milyon $DYDX

Onaylanmış Delegeler için minimum oylama ve teklif gücü: 1 $DYDX

Onaylanan Delegeler için maksimum oylama ve teklif gücü: 9,3 milyon $DYDX

İleriye baktığımızda, (1) daha fazla onaylanmış delegenin aktif olması ve (2) daha fazla $DYDX sahibinin (başka bir şekilde yönetişime katılmaması) delegasyonun bir sonucu olarak oylama gücünün ve teklif gücünün daha fazla dağıtılacağını ve merkezden dağıtılacağını umuyoruz.

Ana ağda dYdX v4’ün piyasaya sürülmesi, dYdX protokolünün merkeziyetsizliği ve yönetişiminde bir dönüm noktası olacak. Şimdiye kadarki yönetişim katılım düzeyi son derece heyecan verici ve dYdX; protokolün tamamen dYdX topluluğu tarafından kontrol edildiği zamanı sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü V4 sonucu tüm yönetişim topluluğa ait olacak.

Makalemize ilham olan blog buradan görüntüleyebilirsiniz. dYdX topluluğundan bu öğrenilenlerle ilgili her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılıyor ve topluluğun yönetişim hakkında daha fazla tartışmaya girmesini dört gözle bekliyor.

Genel olarak, yönetişim güncellemelerinin proaktif iletişimi, dYdX topluluğunun yönetişim teklifi yaşam döngüsü konusunda bilgilendirilmesini ve katılımını sağlamada etkili bir strateji olmuştur. dYdX topluluğu, yeni teklifler, oylama zaman çizelgeleri ve uygulama ayrıntıları hakkında net ve zamanında bilgi sağlayarak, dYdX protokolüyle ilgili yönetişim kararlarını anlamak ve bunlara katılmak için daha donanımlı hale gelir.

dYdX V4’e Geçerken Topluluğun Yönetişime Katılımı Büyük Rol Oynuyor

Daha verimli ve yetkin yönetişimi kolaylaştırmak için dYdX topluluğu, aşağıdakilerle çalışma grupları veya alt DAO’lar oluşturmak için teşvik edilmiş ve güvenilir temsilci(ler) seçmeyi düşünebilir:
belirli parametreler üzerinde karar verme yetkisi verilmiştir. Delege programı, aktif topluluk üyelerini etkili bir şekilde güçlendirdi ve bu da seçmen katılımında, yönetişim verimliliğinde, merkeziyetsizliğe ve dydX ekosisteminde daha iyi karar vermede iyileştirmelere yol açtı.

dYdX topluluğu, aşırı harcama alanlarını belirleyerek ve bunlara göre hareket ederek dYdX protokolünün uzun vadeli sürdürülebilirliğine duyulan ihtiyacı güçlü bir şekilde anladığını göstermiştir. topluluk kendini dYdX protokolünün uzun vadeli başarısına adamıştır

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.