Thor Chain Nedir? RUNE Token Nedir?


0

THORChain, kullanıcıların kripto paralarını çeşitli ağlar arasında kolayca değiş tokuş etmelerini sağlayan ve bu süreçte sahip oldukları varlıkların sahipliğini kaybetmedikleri merkeziyetsiz bir likidite protokolüdür.

THORChain ile kullanıcılar, likidite sağlamak için sipariş defterlerine güvenmek zorunda kalmadan, izinsiz bir ortamda bir varlığı başka bir varlıkla değiştirebilirler. Bunun yerine, bir havuzdaki varlıkların oranı aracılığıyla piyasa fiyatları korunur.

THORChain platformunun yerel yardımcı program simgesi RUNE’dir. Bu, THORChain ekosisteminde temel para birimi olarak kullanılır ve ayrıca THORChain’in Sybil direnç mekanizmalarının bir parçası olarak platform yönetişimi ve güvenliği için kullanılır. THORChain düğümleri, dönen konsensüs sürecine katılmak için en az 1 milyon RUNE taahhüt etmelidir.

Thorchain, çoğunlukla anonim bir ekip tarafından inşa edildi. 2018’de bir hackathon sırasında tasarlanan protokolün çok zincirli “kaosnet”i, ilk geliştirme birkaç test ağında gerçekleştikten sonra nihayet Nisan 2021’de piyasaya sürüldü. Ekibinin ve topluluğunun daha geniş amacı, çeşitli nedenlerle bireylerin finansal ürünlere veya hizmetlere erişimini engelleyebilen ve engellemiş olan merkezi taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için merkezi olmayan likidite yaratmaktır.

THORChain, Temmuz 2019’da Binance DEX aracılığıyla başlatılan bir ilk DEX teklifi (IDO) aracılığıyla finanse edildi. Mainnet ise Ocak 2021’de başlatıldı. Thorchain ekibi, 2022 yazına kadar ağın kontrolünü tamamen topluluğa devretmeyi bile planlıyor.

Bugünkü canlı THORChain fiyatı $9,00 USD ve 24 saatlik işlem hacmi 248.038.771 USD’dir. Mevcut CoinMarketCap sıralaması, 2.976.748.678 USD canlı piyasa değeri ile 43. sırada. 330.688.061 RUNE token dolaşımda bulunmakta ve maks. 500.000.000 RUNE coin arzı olabilecektir.

Sisteme ait bazı veriler!

 • 102 Aktif THORNode
 • 29 Standby THORNodes
 • 2 Gün 17 Saat 13 Dakika Bir Sonraki Akışa Kadar
 • 1,2 milyar ABD doları Toplam Kilitli Varlık
 • 38 Likidite Havuzu
 • %22 Ort. APY
 • 6,2 Milyar Dolarlık Zincirler Arası Takas

Dolaşımda Kaç $RUNE Token Vardır?

Şubat 2021 itibariyle, toplam 500 milyon arzdan 330 milyon RUNE dolaşımda.

Daha önce değindiğimiz gibi, THORChain başlangıçta Binance DEX’te bir IEO’nun ardından piyasaya sürüldü. IEO kapsamında 20 milyon RUNE satıldı. Bundan önce, önceki finansman turlarında toplam 130 milyon RUNE satıldı.

Resmi Binance DEX teklifine göre, toplam arz olan 50 milyon tokenin %10’u ekibe tahsis edildi ve ana ağın başlatılmasına kadar kilitlendi – bundan sonra ayda %20 oranında kilit açıldı.

THORChain şu anda %30 APR’den başlayan bir emisyon eğrisine sahiptir. Bunun on yıl sonra yaklaşık %2 APR’yi hedeflemesi planlanıyor.

Thor Chain Rune Token Nasıl Alınır?

BinanceGateio, Kucoin gibi merkezi borsalardan kolaylıkla satın alınabilir. (Metamask Coin Ekleme videmouzu izlemenizi öneririz.)

2022 yılının Mart ayı itibariyle RUNE Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 21.26 dolarla kaydetti. Bununla birlikte RUNE yılın en düşük seviyesini ise 3.02 dolarla belirledi.

Thor Chain’i Benzersiz Yapan Nedir?

THORChain, “kalıcı kayıplar” sorununu veya bir likidite sağlayıcısının likidite havuzlarına katkıda bulunurken yaşayabileceği genellikle geçici kayıpları azaltmaya yardımcı olmak için benzersiz bir sistem kullanır. Bunu, likiditenin ihtiyaç duyulan yerde kalmasını sağlamaya yardımcı olmak için slip tabanlı bir ücret kullanarak başarır.

Bunun da ötesinde, THORChain, zincirler arası jeton takaslarını sorunsuz bir şekilde kolaylaştırmak için yol durumu mandalları, bir durum makinesi, Bifröst İmzalayıcı Modülü ve bir TSS protokolü dahil olmak üzere bir dizi yeni teknolojiyi birleştirir. Bunların hepsi perde arkasında tutularak platformu deneyimsiz tüccarlar için bile erişilebilir hale getiriyor.

Platform kar odaklı değildir. Protokol tarafından oluşturulan tüm ücretler doğrudan kullanıcılara gider ve ekip için herhangi bir hüküm yoktur. Bunun yerine, tıpkı herkes gibi, sadece RUNE token ile takım teşvik edilir.

Thor Chain Nasıl Güvende?

THORChain, Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuştur ve Tendermint konsensüs mekanizması tarafından desteklenmektedir. Bu, çok sayıda doğrulayıcının işlem bloklarını önermek ve sonuçlandırmak için birlikte çalıştığını gören yeni bir BFT PoS  (hisse kanıtı) sistemi aracılığıyla ağı saldırılara karşı korur.

Bunun ötesinde, THORChain’in akıllı sözleşmeleri, herhangi bir güvenlik açığı bulunmayan Certik de dahil olmak üzere birkaç üçüncü taraf güvenlik firması tarafından denetlendi.

Ayrıca projenin tokenomiklerinin oldukça iyi olduğuna ve benimseme arttıkça RUNE talebinin kaçınılmaz olarak artacağına inanıyoruz. Bu açıkça token için daha yüksek fiyatlandırmaya yol açmalıdır.

Daha fazla bilgi almak için projenin documentslerine göz atabilirsiniz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.