Superposition — DeFi’ye Özgü Layer-3


0

Superposition, uzun süren bir çalışmanın ardından DeFi dünyasına atılan bir adımdır. Arbitrum üzerine inşa edilmiş olan Superposition, DeFi’ye özgü ilk Layer-3’tür. Yeni bir zincir mimarisi sunmaktadır: on-chain emir defterine odaklanan, hızlı yürütme hızlarına, paylaşılan ve izinsiz likiditeye, Hesap Soyutlama’ya ve Likidite Sağlayıcılara ve tüccarlara daha yüksek getiri sağlarken sıfır ücret sunmaktadır.

On-chain ticaretin mevcut sorunları hızla ortaya çıkmaktadır. Merkezi borsalarda yapılan işlemlerin %85’i hala gerçekleşmektedir ve kullanıcı likiditesinin mülkiyetinden vazgeçmek anlamına gelmektedir. Bu durum, kullanıcı fonlarının kötüye kullanılmasına veya değerli müşteri verilerinin sızdırılmasına yol açabilir.

Mevcut DEX tasarımları, Otomatik Piyasa Yapıcılar gibi, yüksek gas ücretleri, likidite parçalanması ve sapma kayıpları gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Superposition, sektöre özgü bir altyapı ve birleşik bir platform sunarak bu sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Utility Mining ve ƒluid Assets, her işlemin teşvik edildiği şekilde doğal olarak entegre edilecektir.

Superposition, Arbitrum Nitro stack ve Stylus’u kullanarak geliştirilen ilk DeFi-native Layer-3’tür. Hesap Soyutlama’yı bir API olarak sunarak, düşük ücretler, daha hızlı hızlar ve yürütme süreleri ve birleştirilebilir bir uygulama ekosistemi sunar. Emir defteri, izin verilen bir şekilde herkese erişilebilir olacak ve likiditeyi teşvik programlarına ihtiyaç duymadan başlatma gerekliliğini ortadan kaldıracaktır.

Neden Arbitrum Layer-3? Superposition, şu anda daha olgun bir ortam, daha derin likidite ve daha büyük bir kullanıcı kitlesi ile birlikte gelen Arbitrum ve EVM+ ekosistemi ve araçlarının üzerine inşa edilmektedir. Superposition, geliştirici deneyimini iyileştirir ve geliştiricilerin zaten bildiği ve aşina olduğu Ethereum araçlarını kullanmalarına olanak tanırken aynı zamanda ayrılmış throughput’u destekler.

Superposition, Hesap Soyutlama gibi yerel temel özellikleri sunar, bu da geliştiricilere bu özelliği bir SDK aracılığıyla doğal olarak sunma olanağı tanır ve DEX’ler gibi uygulamaların Web2 ticaret deneyimlerini kolayca desteklemelerine olanak tanır. Layer-3, doğal olarak izin verilen bir emir defteri sunacak ve herhangi bir geliştiricinin paylaşılan ve derin likiditeye erişmesine olanak tanıyacaktır. Superposition, temel teklifleri ele aldığından, protokoller yenilik yapabilir ve kullanıcılara eşsiz ürünler sunabilir.

Superposition’ın mevcut tekliflere göre 100 kat daha az bellek kullanacağı ve en az 10 kat daha ucuz ve hızlı olacağı belirtilmiştir.

Katılım Yolu Superposition üzerinde geliştirme yapmak isteyen herkes bu projeye katılabilir ve projelerini sunmak ve Layer-3 ekosistemimizi büyütmemizde bize yardımcı olmak için bizimle iletişime geçmeye davet ediyor. Kendi DeFi ürünlerinizi inşa edin ve teşvik programlarına güvenmek zorunda kalmadan organik likidite elde edin.

Superposition yakında Incentivised Testnet, Elçi programı ve diğer etkinlikleri başlatalıcaktır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarını takip edin, discord’a BURADAN katılın ve bu etkinlikleri bekleyin!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.