StarkNet’in DeFi Lideri zkLend Nedir?


0

Para piyasaları Orta Çağ’dan bu yana finansal sistemlerin önemli bir bileşeni olmuş ve bankalara, hükümetlere ve şirketlere kısa vadeli finansman ve likidite sağlamıştır. Günümüzde para piyasaları, küresel finans sisteminde günlük işlemlerde yaklaşık 3,2 trilyon dolarlık bir hacime sahip ve bu da onları kısa vadeli finansman ihtiyaçları için kritik hale getiriyor. DeFi ise para piyasaları borç verme, borç alma ve likidite sağlama gibi faaliyetlerde önemli bir rol oynar.

Layer-1 veya 2 farketmez; hangi ağ olursa olsun en önemli projeleri her zaman DeFi projelerdir. Bir ağın büyümesi ve gelişmesi DeFi protokollerinin gücüyle doğru orantılıdır. StarkNet üzerindeki başarılı uygulamalar sayesinde TVL’i her geçen gün artıyor ve bu artışın asıl aktörleri de DeFi protokoller. 2023 yılı içerisinde StarkNet DeFi TVL’i %500 artış gösterdi. Şimdi ağ üzerindeki en önemli DeFi proje olan zkLend’den bahsedeceğim. Proje oldukça revaçta. Nasıl mı anladık? Sadece Ağustos ayında 360 bin cüzdan platforma giriş yapmış ve tüm StarkNet DeFi TVL’inin %18’i zkLend’de bulunuyor. Platforumun TVL değeri sadece ağustos ayında %60 artarak 7,5 M$’a kadar yükseldi.

zkLend , kullanıcıların likidite ihtiyaçları için basit, güvenli ve verimli bir para piyasası platformu sunuyor. zkLend, özellikle bireysel kullanıcılar için tasarlanmış, izinsiz bir borç alıp-verme platformudur. Kullanıcılar dijital varlıkları diledikleri zaman yatırabilir ve ödünç alabilirler. Protokole coin yatıranlar, bu yatırılan coinleri ödünç alan diğer kullanıcıların ödediği faizden getir elde ediyor. Kullanıcılar aynı zamanda yatırdıkları bu coinleri başka varlıkları ödünç almak için teminat olarak da gösterebilirler.

zkLend Alpha artık Mainnet’te!

Kullanıcı deneyimine ve güvenliğe odaklı olan aynı zamanda blockchain teknolojisinden yararlanan zkLend DeFi alanında lider bir platform olma yolunda önemli adımlar atıyor.

StarkNet tarafından desteklenen zkLend; adından da anlaşıldığı gibi zk-rollup’ların Ethereum ölçeklenebilirliğinin geleceğini temsil ettiğine inanıyor. Starknet’in L2 çözümünden yararlanarak zk-rollup teknolojisinin avantajlarını Ethereum’un güvenliği ve merkeziyetsiz yapısıyla birleştiriyor.

Starknet, geleneksel L1 ağlarına kıyasla daha yüksek işlem hızı ve daha düşük işlem maliyetlerine sahip. Proje en gelişmiş blokzincir teknolojilerine sahip zk-rollup çözümlerden biri. Starknet, yerel hesap soyutlaması, güvenilir olmayan köprüleme, paralelleştirme ve özyinelemeli kanıtlama gibi önemli yenilikleri mümkün kılar. StarkWare ve kurucu ekibinin ZCash ve StarkEx gibi sağlam ürünler oluşturma konusundaki güçlü geçmişiyle Starknet, zkLend’i güçlendirmek için hazır. Biz de bu yeni teknolojinin ön saflarında yer almaktan heyecan duyuyoruz.

zkLend Kullanımı

Borç Verme: Kullanıcılar, ilgili piyasa havuzlarına likidite sağlamak için coinlerini yatırabilirler. Bunun karşılığında ödünç verilen coin miktarı üzerinden faiz kazanırlar ve getiri bu varlıkların borçlanma taleplerine bağlıdır. Herhangi bir kilitlenme süresi yoktur ve kullanıcılar havuza diledikleri miktarda para yatırabilir ve çekebilirler.

Borç Alma: Kullanıcılar, kendi varlıklarını teminat olarak kullanarak piyasa havuzlarına yatırılan coinleri ödünç alabilirler. Her bir coinin finansman maliyeti, türüne ve havuz kullanımına dayalı olan faiz oranı modeline bağlıdır. Maksimum borçlanma tutarı kullanıcıların borçlanma kapasitesine göre belirlenir. Kullanıcıların borçlanma kapasitelerini aşmaları durumunda, geri ödeme için yeterli fonun sağlanması amacıyla pozisyonları tasfiye edilebilir.

zTokenler

zkLend, ERC20 uyumlu zTokens ile protokoldeki borçları tokenleştirir.

Para yatırdıktan sonra, mevduat sahibi cüzdanına karşılık gelen miktarda zToken alır. Yatırılan her varlık kendi zToken’ı (yani zDAI, zETH, zWBTC) tarafından temsil edilecek ve bunların her biri, hem anaparayı hem de fazla mesaide tahakkuk eden faizi yansıtan dayanak varlığa göre geçerli döviz kurunu eşleştiren bir değere sahip olacaktır. havuz.

Sağlık Metrikleri

Her DeFi projede olduğu gibi her cüzdanın sağlık metrikleri vardır. Bu Sağlık Metiklerinin amacı kullanıcıların kendi portföy risklerini yönetmelerine yardımcı olmaktır. Kullanıcılar, tasfiyeleri önlemek için borçlanma yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak ve piyasadaki dalgalanmalara göre bütçe yapmak arasında bir denge bulmalıdır.

Sağlık Faktörü: zkLend’deki Sağlık Faktörü, yatırılan varlıklarınızın ödünç alınan varlıklara göre güvenliğinin sayısal bir temsilidir. kullanıcının Riske Göre Ayarlanmış Teminatının Yükümlülüklerine bölünmesiyle hesaplanır. Portföyünüzün Sağlık Faktörü, mevduatlarınızın temel değerindeki değişikliklerden etkilenir. Örneğin, ETH’yi teminat olarak yatırdığınızı ve bunu DAI’yi ödünç almak için kullandığınızı ve ETH’nin değeri düşerse teminatınızın temel değerinin düşeceğini varsayalım. Bu, Sağlık Faktörünüzü olumsuz etkileyebilir ve tasfiye riskini artırabilir.

Kredi-Değer Oranı: LTV oranı, bir kullanıcının kaldıraç oranını ve portföy sağlığını yansıtan, Riske Göre Ayarlanmış Yükümlülüklerin Teminatın piyasa değerine bölünmesiyle hesaplanan bir ölçümdür. Daha düşük bir LTV oranı, risk yönetimi açısından daha genel olarak daha fazla tercih edilir.

zkLend’in Rakiplerinden Farkı

 • Merkeziyetsizlikten ödün vermeden izinli ve izinsiz hizmet için ikili bir çözüm sunar.
 • İki protokol, ölçekte sermaye verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için birbirlerinden yararlanabilir
 • UX: MM protokollerini kullanmayı sezgisel hale getirir
 • Kurumları göz önünde bulundurarak inşa etme, kurumsal kullanıcıları işe almaya yönelik uygulamalı yaklaşıma sahiptir.

RoadMap

Ekibin paylaştığı roadmap’e göre proje sadece bireysel kullanıcılara değil çok yakın bir zamanda kurumsal şirketlere de hizmet vermeye başlayacak. Böylece kripto paraların benimsenmesine ve ekosistemin büyümesine büyük bir katkı sağlanacak.

Platformda Yer Alan Bazı Teknik Terimler

Total Supply – Toplam Arz – yatırılan ana paranın ve tahakkuk eden faizin toplam değeri

APY Earned – Kazanılan APY – Mevduatlardan kazanılan getiri yüzdesi (birleşik ve yıllıklandırılmış). APY, sunulan mevduat ve finansman oranlarını belirleyen Arz ve Talep dinamiklerine göre kazanılan değişiklikler

Total Borrow – Toplam Borç – kredi anaparasının ve borçlu olunan faizin toplam değeri

Apy Accrued – Tahakkuk Eden APY – toplam borçlanma pozisyonu üzerinden borçlu olunan faizin yüzdesi (bileşik ve yıllıklandırılmış). Toplam mevduat bakiyesi (yani mevduat ve faiz) gün boyunca periyodik olarak yenilenecektir.

Net APY – kazanılan veya ödenen net yıllık getiri yüzdesi. Pozitif bir Net APY, kullanıcının ödemek zorunda olduğu faizden daha fazlasını kazandığını gösterirken negatif bir Net APY, kullanıcının kazanılandan daha fazla faiz ödediği anlamına gelir

Token Bilgisi / Tokenomics

Platformun tokeninin toplam arzı 100 milyon adet olacak. %33 ekosisteme ve %35 stake ve ödüllere ayrılmış durumda. Yatırımcılara %17 ; takım ve advisor’lara ise %15’lik pay ayrılmış durumda.

Partnerler

zkLend’in partnerleri arasında güçlü firmalar bulunuyor. Aralarında StarkWare, Delphi Digital gibi lider ve DWeb3, OIG, Maven Capital gibi sektörün öncü şirketleri bulunuyor. Ek olarak Nethermind ve ABDK da protokol güvenliği denetleme konularında şirkete büyük katkı sağlıyor.

Sonuç

zkLend, şu anda Alpha Mainnet aşamasında olan Starknet üzerine kurulmuştur. Geliştirilmekte olan herhangi bir teknolojide olduğu gibi, varlıkların ve/veya fonların kaybına yol açabilecek gecikmeler, güvenlik açıkları veya hatalar olasılığı vardır. Kullanıcılar bunun farkında olmalı, dikkatli olmalı ve riski kendilerine ait olmak üzere kullanmalıdır.

DeFi’nin sunduğu ekonomik özgürlük ve yenilikçilik göz ardı edilemez, ancak sınırlamalar ve yetersiz kullanıcı deneyiminin de engel olduğunu söylemek gerek.

DeFi için daha fazla kullanıcı ve ek hacim getirmek için merkeziyetsiz finansın hızlı, ucuz, güvenli projelerde inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum. zkLend bu sorunları çözebilen projelerden biri bence.

Websitesi I Discord I Twitter I Medium I Telegram

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.