Nibiru Nedir? Nibiru Chain Detaylı Anlatım


0

Nibiru; üstün verimlilik, azaltılmış gecikme ve artırılmış güvenlik sağlayan, Web Assembly (WAsm) akıllı sözleşmeler tarafından yönlendirilen bir çığır açan akıllı sözleşme platformudur. Akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında bir sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yürüten ve uygulayan bilgisayar programlarıdır. Bu sözleşmelere yazılan mantık, onların davranışlarını belirler, geleneksel sözleşme şartlarında var olabilecek her türlü belirsizliği ortadan kaldırır, kurcalamaya karşı direnci güçlendirir ve sözleşmeden doğan yükümlülüklerin adil ve otomatik olarak yerine getirilmesini sağlar.

Nibiru, kaldıraçlı türev ticareti, spot ticaret, staking ve tahvil likidite tedarikini kesintisiz bir kullanıcı deneyiminde birleştirerek 40’tan fazla blok zincirinin kullanıcılarının, bir dizi merkeziyetsiz uygulama paketi kullanarak kaldıraçla ticaret yapmasına olanak tanıyor.

Protokole neden Nibiru adı veriliyor?

Nibiru, mevcut bir sistemin dönüşümü ve bozulmasıyla yakından ilişkilidir.

 • Nibiru (Babil astronomisi): Nibiru “geçiş” veya “geçiş noktası” anlamına gelir.
 • Nibiru Felaketi: “…’Nibiru’ ismi, ‘antik astronot’ yazar Zecharia Sitchin’in eserlerinden türetilmiş olup, Babil ve Sümer mitolojisine dair yorumlara sahiptir…“

Nibiru; Rust’ta güvenli, üretim kalitesinde akıllı sözleşmeleri dağıtmak için izin gerektirmeyen bir platform olarak hareket eder. Nibiru, diğer Cosmos katman-1 zincirleriyle IBC protokolünü kullanarak iletişim kurar. IBC, blok zincirleri arasında güvenli ve sansürsüz fon transferleri, zincirler arası hesaplama ve her türlü verinin iletilmesini mümkün kılar.

Yalnızca blok zincir altyapısı oluşturan ve çeşitli uygulama ekiplerinin en üst düzeyde entegre olmasını bekleyen geleneksel Katman 1’lerden farklı olarak Nibiru, harici geliştiricileri iyi entegre edilmiş bir çekirdek uygulama paketiyle birlikte uygulamalar oluşturmaya teşvik eder.

Geliştiriciler için Nibiru ile entegrasyon, önceden planlanmış bir arsa üzerinde gerekli tüm altyapı ve hizmetlerin mevcut olduğu bir ev inşa etmek kadar doğal olmalı.

Destekçileri

Nibiru destekçileri arasında Hashkey Capital, NGC Ventures, Tribe Capital gibi önemli şirketler bulunuyor.

Toplanan fonlar, Nibiru’nun sürekli ticaret, yerel stablecoin, spot AMM ve oracle çözümlerinden oluşan dikey olarak entegre teknoloji yığınını oluşturmaya devam etmek için kullanılacak. Finansman aynı zamanda ekibi ve topluluğu daha da büyütmek için kullanılacak.

Nibiru ekibi, blockchain ve DeFi mimarisi (Thorchain, Tendermint, Sommelier), web2 teknolojisi (Google, Yahoo, IBM), yüksek frekanslı ticaret (Balyasny, Blue Ridge), akademi (MIT PhD), kripto listelemelerinden ( Republic, BitMart) ve geleneksel finans (JP Morgan, Credit Suisse, BNP Paribas). Ekibin çok sayıdaki kurucuları, kripto yerlileri, teknoloji/finans emektarları ve tüccarları halihazırda web2 ve web3 projelerini başarıyla ölçeklendirdi. Nibiru, birincil geliştirme ekibine ek olarak düzinelerce katkıda bulunan kişi ve binlerce topluluk destekçisi tarafından da destekleniyor.

Nibiru Hibe Programı

Nibiru’nun bugüne kadarki gücü, test ağındaki +30 bin akıllı sözleşme ve +80 bin uygun doğrulayıcı düğümün kanıtladığı gibi, gelişen geliştirici topluluğunda yatmaktadır. Geliştiriciler kendilerini Nibiru ekosistemine dahil etmeye ve kriptoyu mümkün olduğunca basit ve erişilebilir hale getirme misyonumuza katkıda bulunmaya davet ediyorlar. Nibiru Hibe Programına başvurmak için tıklayınız.

Denetimler

Nibiru Haziran-Temmuz 2023 aylarında Audit yani denetimlerini tamamladı.

 • Zellic : Sürekli takası, oracle modülü ve çeşitli CosmWasm akıllı sözleşmeler kapsamlı bir denetimden geçti.
 • Salus Security : Bulut altyapısı, web uygulaması ve güvenlik uygulamaları hakkında bir sızma testi incelemesi gerçekleştirildi.

Chain Üzerindeki Uygulamalar

Nibi-Perps

Nibi-perps; kullanıcıların kaldıraçlı pozisyon alabileceği ve birçok varlık üzerinde ticaret yapabileceği sürekli vadeli işlemler borsa. Bu borsa tamamen zincir üstünde, tamamen merkeziyetsiz ve minimal gas ücretiyle çalışacak.
Perps, modern kripto piyasalarındaki en popüler finansal araçlardan biri. Büyük borsalarda işlem hacmi her yıl trilyonlarca dolarları buluyor.
Çoğu perp borsası, zincir dışı sipariş defterleriyle tasarlanmış olsa da, perp uygulamaları borsadan borsaya büyük farklılık gösterebilir. Nibiru blok zinciri, NibiPerps adlı merkeziyetsiz ve tamamen zincir üstünde sürekli vadeli işlemleri destekler. Nibiru’nun bu borsa ile ele almayı hedeflediği bazı açık sorunlar bulunmaktadır:

 • Yüksek oynaklık dönemlerinde gecikmeyi en aza indirgeme.
 • Açık pozisyonlardaki dengesizliği en aza indirgeme.
 • Platformdaki benzersiz yatırımcı sayısını artırma.

Perp Fonu’nun Kaybını Azaltma: Nibiru Perps protokolünün önceliklerinden biri, listelenen perplerin finansman oranlarını diğer sürekli vadeli işlem borsalarına paralel tutarken arbitrajcılar için fırsatları izlemektir. Nibi-Perps şu anda private testnet aşamasında.

Nibi-Swap

Nibi-Swap, çoklu zincir varlıkları için bir AMM yani otomatik piyasa yapıcı protokolüdür. Bu uygulama kullanıcılara takaslar, havuzlar ve bağlı likidite göstergelerine erişim sağlar.
Nibiru’nun perp ürününden bağımsız olarak, Nibiru, nokta işlem yapma için Nibi-Swap adlı otomatik likidite protokolünü içerir.

Nibi-Swap otonom, izinsiz ve güvenlidir. Güvendiğiniz aracılar olmadan diğer dapp’larla entegrasyon sağlar.

Nibi-Swap V1, iki havuz türünü destekleyen bir mimariye sahip:

Stableswap Havuzları

1:1 hedef değişim oranına sahip tokenlar arasında sermayeyi verimli bir şekilde takas etmeye uygun. Bir stableswap havuzunun rezervleri dengesizleştikçe, havuz, sabit bir ürün havuzu gibi davranır.


Stableswaps
Cosmos ekosistemindeki stabilcoin’lerin ve stabil çiftlerin yayılmasına uyum sağlamak için, Nibi-Swap AMM, Curve Finance’in Stableswap eğrisine dayalı stabilswap havuzlarını destekler.

Stabilswap eğrisi, bir varlık portföyü dengelendiğinde sabit bir fiyat eğrisi gibi işler ve tokenler sabitliği kaybetmeye başlarsa sabit ürün eğrisi gibi davranma eğilimindedir.


Sabit Ürün Havuzları

Bu model, bir tokenin tüm olası fiyatları ve tüm piyasa hareketleri için likidite sağlar. Kullanıcıların spekülatif olarak işlem yapmak istediği ana kripto piyasalara uygun.

Tokenları takas edebilir veya likidite sağlayabilirsiniz: app.nibiru.fi adresinde.

Nibiru Oracle’ları

Nibiru, yerel olarak merkeziyetsiz oracle sistemi kullanarak varlıkları doğru bir şekilde fiyatlandırır. Hem harici API’lar hem de akıllı sözleşmeler, güvenli ve düşük gecikmeli veriler için Oracle Modülü’ne erişebilirler.

NUSD Sabitcoin

Nibiru, NIBI’nin blockchain için staking ve kullanım tokeni olduğu iki token ekonomik modelini destekler ve NUSD, zincirleme fiat köprüsü oluşturmak veya fiat’i zincir arasında rampalamak için tam teminatlı bir sabitcoin arayüzü olarak hizmet verir.

Roadmap

Nibiru’nun ekibi, tüm potansiyel pazarları destekleyen sağlam bir ekosistem aracılığıyla DeFi büyümesini kolaylaştırmak amacıyla Cosmos ekosistemine kapsamlı uzmanlık ve derinlik katıyor.

2023 yazında yaklaşmakta olan Mainnet lansmanı öncesinde, halihazırda birçok geliştirme kilometre taşına ulaştı:


EVM Desteği 2024 yılında Nibiru’ya Gelecek

Tartışma altındaki iki ana çözüm şunlardır:

 • EVM rollup’ını Eclipse üzerinden çalıştırma, Eclipse ile EVM için belgelendirme
 • Ethermint’i uyarlayarak EVM özgü modülleri uygulama, böylece ABCI++ (CometBFT v0.37) ile uyumlu hale getirme

NIBI Coin Ne İçin Kullanılır?

Nibiru blok zincirinin güvenliği, yeni bloklar işlemek ve her doğrulayıcının özel anahtarı tarafından imzalanan kriptografik imzaları içeren oyları yayınlayarak Tendermint BFT konsensusuna katılmak için bir dizi doğrulayıcıya dayanır. Doğrulayıcılar , protokolün gaz, yönetişim ve “madencilik” için kullanılan yerel coini olan NIBI’yi stake ederler. Kullanıcılar, NIBI’yi, ödül karşılığında işlemleri kaydeden ve doğrulayan doğrulayıcılara devredebilir.

Nibiru $NIBI Tokeomics

Nibiru, tamamen seyreltilmiş 1,5 milyarlık token arzına sahip olacak. Tokenler aşağıdaki gruplar arasında dağıtılacak.

Token arzı, aşağıdaki yayın planına göre 8 yıllık bir zaman dilimine dağıtılacak. Ekosistemde daha fazla token piyasaya sürüldükçe Nibiru öncelikle topluluk tarafından yönetilecek.

Takım (%21)

Nibiru Chain geliştirme ekibi toplam token tahsisinin %21’ini alacak. Bu tahsisin dörtte biri 12 aylık bir uçurumdan sonra gerçekleştirilecek ve geri kalanı uçurumdan sonraki 36 ay boyunca doğrusal olarak dağıtılacak.

Tohum Yatırımcıları (%8,5)

Nibiru’nun ilk geliştirilmesine ve lansmanına fon sağlayan tohum yatırımcıları, toplam dağıtımdan %8,5 pay alacak. Bu tahsisin dörtte biri 12 aylık bir uçurumdan sonra gerçekleştirilecek ve geri kalanı uçurumdan sonraki 36 ay boyunca doğrusal olarak dağıtılacak.

Özel (%10,5)

Yatırımcılar ve stratejik ortaklar toplam dağıtımdan %10,5 pay alacak. Bu tahsisin dörtte biri 12 aylık bir uçurumdan sonra gerçekleştirilecek ve geri kalanı uçurumdan sonraki 36 ay boyunca doğrusal olarak dağıtılacak.

Kilit sırasında tüm özel yatırımcıların (token dahil) token tahsisi stake edilebilir, bu da likit ödüllerin isteğe bağlı olarak kullanılmasına neden olur.

Bu, yatırımcılara AMM’ye likidite sağlama veya stake edilen tutarı artırma olanağı verir.

Topluluk (%60)

Stake’çiler

Stakerler (doğrulayıcılar ve delege edenler) 8 yıl boyunca token tahsisi alacaklardır. Bundan sonra stakerlar platform gelirinin bir kısmını alacaklar.

Hazine

Hazine, protokolün istikrarını sağlamak için ihtiyari bir fon olarak inşa edilmiştir. Hazine başlangıçta çekirdek ekibin üyeleri tarafından tutulan çoklu imzalı bir cüzdan tarafından yönetilecek ve sonunda topluluk tarafından kontrol edilmeye geçilecek.

Topluluk: Nibi-Swap AMM

Nibi-Swap AMM likidite sağlayıcıları, LP hisselerini likidite göstergeleri ile kilitlemeleri nedeniyle enflasyonist teşvikler alacaklar.

Likidite sağlayıcıları LP tokenlerini 4 yıla kadar sürekli bir zaman eğrisi üzerinde bir göstergede kilitlemeyi seçebilirler. Likiditenin daha uzun süre kilitlenmesi, daha yüksek teşvik ödülleri sağlar ve bunlar, kilitlenme döneminin sonunda tamamen gerçekleştirilir.

Topluluk: Perps Exchange

Yatırımcılar, perps ticaret platformunda pozisyon açmak veya finansman ödemeleri yapmak gibi belirli eylemleri gerçekleştirdikleri için NIBI tokenleri ile ödüllendirilecek.

Biraz da diğer detaylara bakalım.

IBC Ara Yazılımı Nedir?

IBC uygulamaları, her birinin kendi uzmanlaşmış mantığına sahip bağımsız modüller olarak çalışır. Bu modüller, IBC’nin temel özelliklerini (taşıma, kimlik doğrulama ve sıralama) koruyan temel IBC işleyicileriyle etkileşir. Her uygulamanın ayrıntılarına girmek yerine, bu işleyiciler, IBC uygulama modüllerinin bu nüansları denetlemesine olanak tanır.

Ancak, birden fazla uygulama tarafından aranan ortak işlevlerin, temel IBC’ye entegre edilmek için uygun olmadığı durumlar ortaya çıkabilir.

İşte burada IBC ara yazılım devreye girer. Geliştiricilere temel uygulamanın üzerine örtülebilen farklı modüller olarak uzantılar oluşturma esnekliği sunar. Ara yazılım, kendi ayrı mantığını uygulayabilir ve uygulamaya (modül) veri aktarabilir, bu da modülün ara yazılımın işlemlerinden habersiz olmasını sağlar.

Bu tür bir tasarım, çeşitli zincirlerin temel IBC veya temel uygulamalarını değiştirmeden özel işlevlerin eklenmesine izin verir. Hem öncesi hem de sonrası işlem yapma olanağı sağlar, böylece uygulama modülleri uzmanlaşmaya odaklanabilir. IBC ara yazılımının modüler doğası, farklı IBC uygulamaları arasında kodun yeniden kullanılmasını teşvik eder.

IBC ara yazılımı, IBC uygulama modüllerini geliştirmek için müdahaleci olmayan bir yöntem sunar, temel IBC, ara yazılım ve uygulama mantığı arasında net bir görev ayrımı oluşturur. Bu kurulum, hem ana uygulamanın hem de ara yazılımın bağımsız mantıklarını koruduklarından, ancak birleşik bir paket akışı içinde etkili bir şekilde işbirliği yaptıklarından emin olur.

IBC Ara Yazılımı Kullanım Alanları

Ücret ara yazılımı: Paket işleme için ücretleri içererek IBC altyapısı etrafında ekonomiler oluşturun.
Paket İleri Ara Yazılımı (PMF): IBC paketlerinin işlenmesi üzerinde özel mantık ekleyin.
Arakatman Sorguları ve Hesaplar: ICA, ICQ ve Hooks

Arakatman Hesapları (ICA)

ICA Hedefi: Bu özellik, birden fazla blok zinciri üzerinde var olan hesapların, interchain hesapları (ICAs) olarak adlandırılmasına izin verir.
Çapraz zincir hesap soyutlaması sağlar. Kullanıcılar, bir hesap üzerinden Gaia, Axelar ve Osmosis gibi farklı zincirlerden alışveriş edilebilir tokenlara sahip olabilecekler.
Çapraz zincir varlık transferlerini soyutlar. ICAs, her bir blok zincirinde normal hesaplar gibi görünür.
Varlık kilitleme, kilidi açma ve ispatları yönetir.
ICA Denetleyicisi: Zincirler arası ICAs’ı yönetme.
Depozito/çekme sınırlarını, izin verilen işlem türlerini vb. ayarlayarak bir ICA’yı yönetin.
İhtiyaca göre bir ICA’yı duraklatma, devam ettirme veya kapatma olanağı sağlar.
Çeşitli heterojen zincirler üzerinde ICAs’ın merkezi yönetimini mümkün kılar.

IBC Hooks

IBC hooks modülü, ICS-20 token transferlerini CosmWasm akıllı sözleşme çağrıları başlatmak için izin veren bir IBC ara yazılımıdır. Bu, genişletilebilirlik için birçok olasılık sunar.

Otomatik Likidasyon Protokolü (ALP)

Nibi-Perps için likidasyonlarını harici likidatörler veya “keeper” ağlarına ihtiyaç duymadan NibiruChain/collections kullanarak Nibiru ikili dosyasına ekler,

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.