SocialFi Nedir?


0

SocialFi ne demek?

Sosyal finansın kısaltması olan SocialFi, sosyal ağ ve blok zinciri finansmanının birleşimini ifade eder. SocialFi alanı, kullanıcıların içerik oluşturma, DAO yönetimine katılım, NFT madenciliği, diğer kullanıcılarla iletişim kurma, eğlence izleme ve oyun oynamadan gelir elde etmelerini sağlar. Bildiğimiz Web 2.0 sosyal ağlarından farklı olarak SocialFi projeleri, kullanıcıların kişisel verileri için daha yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sağlar, reklam gelirlerini adil bir şekilde dağıtır ve daha değerli bir kullanıcı deneyimi sunar.

Bildiğimiz şekliyle mevcut sosyal medya ortamı modeli, doğası gereği sömürücüdür. Çoğu büyük platform, kullanıcılarının verilerini alır ve onlara giderek daha fazla müdahaleci reklam sunmak için kullanır. Bununla birlikte, Web 3.0’ın inşası ve metaverse ile birlikte, uluslararası manşetlerde yer alan DeFi ve NFT’lerin patlayıcı büyümesine topluca tanık olduk. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum gibi köklü kripto para birimlerini ve hatta birkaç seçkin altcoin’in yeni zirvelere yükseldiğini gördük. DeFi’nin geleceği ne olacak? İşte burada SocialFi devreye giriyor.

SocialFi ne işe yarar?

SocialFi alanı daha fazla ivme kazandıkça, daha fazla sosyal medya devi, NFT entegrasyonunun keşfini platformlarına genişletiyor. Örneğin; artık Meta olarak bilinen Facebook, Web 3.0’a geçiş için önemli adımlar atıyor. Meta ile dünyanın en büyük sosyal medya meta veri deposunu oluşturma amaçlanıyor. Kripto para birimlerini platformlarına entegre etmeyi planlayan Twitter, Twitter Blue hesap kullanıcılarının NFT’lerini profil resimleri olarak göstermelerine olanak tanıyan yeni bir özelliği kullanıma sundu. Ekosistemlerini genişletme çabalarının bir parçası olarak YouTube, yaratıcıları için alternatif bir gelir kaynağı olarak NFT’leri araştırmaya başladı. Başlangıç ​​olarak YouTube, platformdaki etkileyicilere kişiselleştirilmiş NFT’ler dağıtıyor ve içerik oluşturucuların oluşturdukları video içeriğinden para kazanabileceklerini ve bunları NFT olarak satabileceklerini duyurdu. SocialFi alanına girme fırsatını kaçırmayan Reddit, NFT profil resmi sunumuyla Twitter’ı yakından takip etti. Yakın gelecekte bir NFT pazarı oluşturmayı planlamanın yanı sıra, sosyal medya devi Reddit, insanların Karma puanlarını kripto jetonlarına dönüştürmeyi planlıyor. Tüm bu örneklerden de anlaşılacağı üzere SocialFi kendisinden önceki trendleri (DeFi, NFT, Metaverse vb) takip edecek ve hızla büyüyecektir.

SocialFi yeni trend olur mu?

SocialFi’nin şu anda sahip olduğu büyüme yörüngesine bakıldığında, birçoğu bunun teknoloji endüstrisinde büyük bir gelişme olduğuna ve kullanıcıların sanal alanda kişisel çıkarlarını sağlamanın harika bir yolu olduğuna inanıyor. Henüz ilk aşamalarında olmasına rağmen, SocialFi kripto para birimini, blok zinciri ve NFT alanını ve dünya çapında sosyal olarak nasıl faaliyet gösterdiğimizi önemli ölçüde etkileyebilir. SocialFi’nin yakın gelecekte Metaverse ekosisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelmesi tamamen mümkündür. SocialFi ekosistemi, telif hakkı sorunlarını çözebilir ve içerik oluşturucuların ve kullanıcıların sanal alandaki kişisel çıkarlarını korurken sosyal etkileşim yoluyla kazanmalarına izin verebilir. Ve Web 3.0 çağındaki umut verici büyümesine bakılırsa, yakın gelecekte SocialFi’nin yükselişini ve SocialFi coinleri hızla piyasada görmek şaşırtıcı olmayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.