Sıcak Cüzdan Soğuk Cüzdan nedir?


0

Son çeyrek yüzyılda dijital dünyanın büyük bir hızla gelişmesi ve yaygınlaşması ile artık bambaşka bir kavram hayatımıza girdi. Dijital Para yani herkesin de bildiği adıyla Kripto Para

Bugün herkes güven içinde para transferi yapıyor. Bir banka hesabından başka bir banka hesabına veya bir ürün karşılığı firmaya ödeme yapıyor. Ama arada hep bir aracı var. Bankalar. Kripto paralar ise merkeziyetsizdir. Bir kişiye bir kuruma ait değil. Bir yere kayıt olmanıza, kimlik bilgilerinizi göndermenize gerek yok. Peki kripto paraları nasıl tutacağız? Bize ait olduğunu nereden bileceğiz? Transfer etmekten önce tutabilmek yani sahip olabilmek önemli değil mi? İşte cüzdanlar burada devreye giriyor. Bu cüzdanlar da pratikte ikiye ayrılıyor.

Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdanlar online olarak çalışan kripto para cüzdanlarına verilen isimdir. Bir diğer deyişle internete bağlı olan cüzdan uygulamalarını ifade etmek için kullanılır. İnternet tarayıcılarınıza eklenti olarak yükleyip, bakiyenizi görüntüleyebilir, takas gerçekleştirebilir, kripto varlık gönderebilirsiniz.

Bunların en yaygın kullanılanı Metamask’tır. Ayrıca Binance, Tron, Solana gibi blockchainler de kendi sıcak cüzdan uygulamaları mevcuttur.

“Bilgisayarınıza Metamask Sıcak Cüzdan Kurulum’u”  videosu için tıklayınız. 

“Bilgisayarınıza Metamask Sıcak Cüzdan Kurulum’u”  yazısı için tıklayınız. 

Sıcak cüzdanınız üzerinden yapacağınız işlemlerden önce cüzdanınız o siteye bağlanmak isteyecektir. Bazı siteler veya merkeziyetsiz borsalar bu işlemden ücret bile kesmektedir. Bu yüzden girdiğiniz sitelerin öncelikle güvenilirliği çok önemlidir. Güvenmediğiniz sitelerle bağlantıya izin vermeyin. Cüzdanınızın bağlandığı siteleri takip edebilirsiniz.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan kripto varlıkların tutulduğu donanımlardır. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz, USB veya bluetooth ile bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz kripto varlıklarınızı güvenle taşımanızı / saklamanızı sağlayan cihazlardır. Her bağlantı kurmak istediğinizde Pin Kodu / Şifre istemektedir. Üzerinde bulunan düğmeleri ile ödeme işlemlerinizi onaylamanız gerekmektedir.

Kullanış ve kalite olarak benzer olan bu ürünlerin piyasada en büyük oyuncuları  Ledger ve Trezor markalarıdır.

İnternet üzerinden aldığınız cüzdanların o markanın distribütör ağına dahil mağazalardan almaya özen gösterin. Sitenin doğruluğunu, güvenilirliğine dikkat etmeyi unutmayın. Kargonuzun yıpranmamış, sizden önce açılmamış olduğuna emin olun. Kutu açılımında elde edeceğiniz 24 kelimelik güvenlik anahtarını, My Recovery Phrase (Kurtarma İfadesi) tek tek yazmanız gerekmektedir. Cihazınız bozulduğunda veya çalındığında bu 24 kelimelik anahtara ihtiyacınız vardır. Kaybetmeniz durumunda cüzdanınıza erişiminizin imkanı olmayacaktır.

Soğuk ve Sıcak Cüzdan Karşılaştırması

Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan uygulamalarının kendine özgü avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Sıcak cüzdanlar kullanımı daha kolay ve hızlı olması itibariyle anlık işlemler için daha elverişli iken soğuk cüzdanlar kullanımı daha zor ve anlık işlemler için uygun değildir. Bununla birlikte soğuk cüzdanlar internete bağlı olmadığından ve bir işleme fiziksel olarak onay verilmesi gerektiğinden sıcak cüzdana göre ek güvenlik protokollerine sahiptir ve siber saldırılara karşı daha güvenlidir. Sıcak cüzdanlara istediğiniz Blockchain ağlarını (Polygon-Matic, BSC vb.) eklemek oldukça kolaydır.

Metamask’a BSC Ağı ekleme videosu için tıklayınız!

Metamask’a Polygon Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Ancak soğuk cüzdanların hafıza ve kapasitesi sınırlı olduğundan temel coinler harici farklı farklı ağlar ve bu ağlara bağlı coinleri taşımak veya al-sat yapmak zorlaşıyor. Bu sebeple soğuk cüzdanlar (şimdilik) uzun süreli tutmaya, HODL etmenize daha uygundur.

Bugünün dünyasında cebimizde bir miktar para olmadan veya cüzdansız sokağa çıkmak neredeyse imkansız hale geldi. Yakın bir gelecekte herkesin cebinde bir soğuk veya hybrid cüzdan olacak. Kim bilir bu cüzdanlarımızda kimlik kartımızdan tutun, daha neler kayıtlı olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.