Sıcak Cüzdan nedir? En güvenli cüzdan hangisidir?


0

Sıcak cüzdanlar sizlerin kripto varlıklarınızı internet üzerinde saklamanıza yarayan basit uygulama çeşitleridir. Telefonunuza uygulama olarak veya internet tarayıcınıza eklenti olarak kullanabildiğiniz, servis sağlayıcıları aracılığıyla 7/24 ilgili blokzincirlere erişim sağlayabildiğiniz yazılımsal cüzdanların genel adıdır.

Bilgisayarınız internete bağlı olmadığı sürece mobil uygulama ve web cüzdanlarının barındırdığı çevrimiçi tehlikelerden uzaktırlar. Bu uygulamalar kripto paralarınızı yönetmenizi sağlayan özel anahtarlarınızı özel güvenlikli sunucularında saklarlar. Her yerden cüzdanınıza erişmek için avantajlı görünse de, kötü niyetli kişilerin radarında olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir. İşlem yapacağınız bilgisayarın kendi bilgisayarınız olmasına özen gösterin. Girdiğiniz site veya borsa platformlarının güvenilirliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kurulum yapılırken sizlere 12 kelimeli Kurtarma İfadesi verilecek. Bu kelimeleri mutlaka kaydetmeniz gerekmektedir. Dijital ortamda kaydetmeniz kötü niyetli insanların eline geçmesini kolaylaştırır. Bir kağıda not edip evinizde güvenli bir köşede saklamanız daha uygun olacaktır.

Cüzdanıma her erişmek istediğimde 12 kelimeye ihtiyacım olacak mı?

Hayır olmayacak. 12 Kelime size sunulduktan sonra basit bir şifre oluşturmanız istenecek. Bu şifre ile kurulum yaptığınız aynı cihazdaki sonraki oturum açılımlarında gerekecek.

12 Kelimeli Kurtarma İfadesi ne zaman gerekecek?

Bir başka mobil cihazda veya bilgisayarda cüzdanınıza erişmek istediğinizde gerekecek. Cep telefonunuzu veya bilgisayarınıza format attığınızda, yenisini aldığınızda, çalındığında vb. durumlarda bu 12 kelimeyi sırasıyla ve imla hatası yapmadan yazmanız gerekmektedir. Aksi halde cüzdanınıza ulaşamazsınız.

12 Kelimeli Kurtarma İfadesini kaybettim. Hesabıma ulaşabilir miyim?

Oturum açık ise herhangi bir borsaya, soğuk veya yeni bir sıcak cüzdan oluşturup o cüzdana transfer yapabilirsiniz ancak değilse cüzdanınıza ulaşmanız imkansızdır.

En Güvenli Sıcak Cüzdanlar Hangisidir? Nasıl Seçilir?

Bütün sıcak cüzdanların güvenliği temel seviyede aynıdır. Seçici olmak için işlem yapmak istediğiniz coin veya token’in (kendi blockchaini olmayan kripto varlık) hangi blokzincir ve o blokzincirin hangi cüzdanda desteklendiğidir.

Bitcoin, Ethereum, Algorand kendi blokzincirleri olduğundan Coin olarak adlandırılır. Ancak piyasada yer alan kripto varlıkların ağırlıklı kısmı coin değil aslında tokendir ve çoğu Binance Smart Chain (BSC) veya Ethereum (ERC-20) blokzincirinde oluşturulur. Bu blokzincirleri destekleyen, kurulumu ve kullanımı en basit olan Metamask’tır.

Metamask; tarayıcınız üzerinde çalışabilen ve Ethereum blockchain’de işlem yapmanıza sağlayan bir cüzdandır. Kurulum tamamladıktan sonra Ethereum blokzincirine dahil olmuş olacaksınız. Diğer BSC, Matic, AVAX, Heco (Huobi Eco) ağlarını eklemek mümkündür.

Metamask’ı Chrome, FireFox, Brave gibi tarayıcılara eklenti olarak, IOS ve Android uygulamalarını cep telefonlarınıza yükleyebilirsiniz. Kurulum videoları için Youtube’dan bizleri takip edebilirsiniz.

Farklı blockzincir cüzdanları da mevcuttur. Son dönemde adı sıkça anılan Solana ($SOL) blokzinciri ile çalışan Sollet Wallet. 

Solana kendi blokzincirini ve cüzdanını yaygınlaştırmak için Solana saklamak, kullanmak isteyenlere kendi cüzdan uygulamasını yüklettirmektedir. Solana blokzinciri Metamask’a eklenememektedir. Bir diğer örnek olarak Trust Wallet verilebilir. Trust Wallet Binance’in sunduğu sıcak cüzdan uygulamasıdır. Ancak sadece cep telefonuna indirilebilme olanağı vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.