Scuba Protocol Testnet Rehberi


1

Scuba Protokolü, Web3 deneyiminde devrim yaratmak için tasarlanmış yeni nesil bir Akıllı Hesap katmanıdır.

Scuba Protokolü, sıfır bilgi kanıtlarını(ZKP) Optimistik Rollup ile birleştiren yenilikçi bir OP-ZKP Çerçevesi üzerinde çalışır. Bu çerçeve, üretime hazır bir düzeyde ölçeklenebilirlik ve gizlilik sağlar. Scuba, durum değişikliklerini bir araya getirerek ve zincir üstü işlemleri en aza indirerek, dApp etkileşimlerini optimize eder, bekleme sürelerini kısaltır ve gas feeleri düşürerek onu güvenilir ve verimli bir çözüm haline getirir.

Gizliliği Koruyan İşlemler : scuba zk hesabı, gizliliğe temel bir özellik olarak öncelik verir. Sıfır bilgi kanıtlarından (ZKP’ler) yararlanan Scuba, kullanıcıların işlem bilgilerini ifşa etmeden şifreli işlemler gerçekleştirmelerini sağlar.

Ölçeklenebilirlik ve Verimlilik : Yenilikçi OP-ZKP Çerçevesi ile Scuba, olağanüstü ölçeklenebilirlik ve verimlilik elde eder.Optimistik Rollup ve sıfır bilgi kanıtlarından yararlanan Scuba, gas feeleri en aza indirir ve işlem tamamlama sürelerini azaltıyor.

Kesintisiz Kullanıcı Deneyimi : Scuba Protokolü, merkezi olmayan uygulamalarla (dApp’ler) etkileşim için kesintisiz ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlar. Hesap Soyutlama işlevleri sayesinde, kullanıcılar işlem ücretlerini tercih ettikleri coinlerle ödeyebilir ve ETH gibi yerel coinlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Kitlesel Kabulü Artırma : Scuba Protokolü, mevcut blockchain ağlarının sınırlamalarını ele alarak ve gizlilik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirliğe öncelik vererek Web3’ün ana akım olarak benimsenmesinin yolunu açıyor. Scuba, kullanıcı merkezli yaklaşımı ve genel blockchain deneyimini geliştirmeye odaklanmasıyla merkezi olmayan teknolojileri kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Scuba’nın testnetine katılmak için yapmamız gerekenleri hızlıca gösterelim;

Scuba Protocol

BURADAN platforma gidiyoruz. Cüzdanımızı (BSC, AVAX, MATIC veya LINEA test ağlarından birini seçerek) bağlıyoruz.

Faucet

BURADAN faucet sayfasına ulaşabilirsiniz. Tüm ağlar için SCUBA ve USDC token talep ediyoruz. Her istek sonrasında sayfayı yenilemeyi unutmayın.

Deposit

Platform içinde Farklı ağlarda aldığımız SCUBA ve USDC’leri deposit ediyoruz. Bu işlem bittikten sonra, zk-Account bölümüne geçiyoruz. Deposit yaparken SCUBA’ların hepsini geçirmeyin. Withdraw ve transfer işlemi için cüzdanınızda bir miktar kalması gerekiyor.

Withdraw

zk-Account bölümünde yatırdığınız tokenleri, tekrar withdraw yapıyoruz. Withdraw işlemi için ikinci bir metamask adresine ihtiyacınız olacak. Bunun için kendi kullandığınız farklı bir metamask adresi ekleyip withdraw yapıyoruz.

Transfer

Bu bölümde göndermk istediğiniz tokeni transfer bölümüne basıyorsunuz. Göndereceğiniz adresin onaylı olması gerekiyor. Bu nedenle aşağıdaki adrese token transferi yapabilirsiniz.

0xb3703125bc1F9EA9e500A2504d2CeBbF254A56b7

Ayrıca bir Galxe etkinliği de var. İsterseniz ona da katılabilirsiniz. BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. çok iyi early devam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.