Scroll Testnet Rehberi


1

Scroll ZKP, Ethereum üzerindeki uygulama ve araçlar için EVM uyumlu zkEVM tabanlı zkRollup olarak test aşamasına başladı. Daha önce yapmış olanlar için9 Ocak 2023 tarihinde tüm işlemleri sıfırlandı. Bu nedenle katılmak için fırsat doğdu, aşağıda adım adım neler yapmanız gerektiğini, sizlere anlatalım.

Zero Knowledge Proof teknolojisi son dönemde blok zincirler üzerinde önemli geliştirmeler yapıyor. Piyasanın en büyük altcoini olan Ethereum üzerinde çalışacak olan proje, dikkate değer.

Scroll Pre-alpha testneti için;

Adım-1) Scroll testneti katılmak için Metamask cüzdana ihtiyacınız var, kullanım ve kurulumu bilmiyorsanız. Buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Adım-2) Buradan testnet yapacağımızı siteye ulaşıyoruz.

Adım-3) Öncelikle Scroll L-1 Test Ağı ve Scroll-L2 Test ağını “Add to Metamask” tuşuna basarak cüzdanımıza ekliyoruz. TUSDC tokenlerinin adreslerini de aynı şekilde “Add to Metamask” tuşuna basarak cüzdanımıza ekleyebiliriz.

Adım-4) Faucet: Metamask cüzdanımızı Scroll L1 Test ağına geçirdikten sonra, Faucet kısmına giriyoruz ve test tokenlerimizi istiyoruz. 24 saatte bir faucetten token talep edebilirsiniz.

Adım-5) Bridge: Scroll L1 test ağında Scroll L2 Test ağına faucetten aldığımız tokenleri geçiriyoruz, tersi L2’den L1’e aynı şekilde gönderdiğimiz tokenleri geri çekiyoruz. Bu şekilde Bridge işlemleri bolca yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Adım-6) Swap: Scroll L2 Test ağında Uniswap forku olan bölümde swap işlemleri yapıyoruz. TETH ve TUSDC birbirine çevirdikten sonra “POOL” bölümüne giriyoruz, orada Scroll L2 ağında likidite yatırıyoruz. Bir süre sonra withdraw ile eklediğimiz likiditeyi geri çekiyoruz. Bu işlemi de bol bol yapmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda saydığımız adımları, sırasıyla yapabilirsiniz.

Günlük olarak platformu kullanmaya özen gösterin. Yaşadığınız hataları ve platform için öneri, geri dönüşler için Scroll platformunun discord kanalında bulunan #testnet-support bölümünden iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.