Polygon Hard Fork ve MATIC Analiz


0

Ethereum Layer-2 ölçeklendirme çözümü Polygon, Polygon proof-of-stake (PoS) zincirindeki kullanıcı deneyimini etkileyen gaz artışlarını ve zincir yeniden düzenleme sorunlarını ele alacak Hard Fork – Sert Çatallanma gerçekleştirecek.

Aralık sonunda Polygon İyileştirme Önerisi (PIP) forum sayfasında haftalarca süren ön tartışmadan sonra gelen bir blog gönderisiyle hard fork’u 12 Ocak’ta resmen duyurdu. Polygon Governance Team’in 15 seçmeninin %87’si , zinciri yeniden düzenleme sorununu çözmek ve gaz ücreti artışlarını azaltmak için BaseFeeChangePayda işlevinin 8’den 16’ya çıkarılması ve SprintLength işlevinin 64 bloktan 16’ya düşürülmesi lehinde oy kullandı.

“Hard fork; Blok >= 38.189.056 için kodlandı. Hiçbir merkezi, tek aktör bunu başlatmayacak. Ağın doğrulayıcıları, düğümlerini belirtilen bloktan önce güncellemelidir ve bunu zaten yapıyorlar.”

Polygon Ekibi, gas artışı sorununu ele alırken, zincir üstü aktivite hızla arttığında taban ücret fiyatı genellikle “üstel artışlar yaşadığından”, paydayı 8’den 16’ya çıkardı. Böylece büyüme eğrisinin düzleşeceği ve gaz ücretlerinin stabil olması sağlanacak.

Zincir yeniden düzenleme sorununa gelince, Polygon, sprint uzunluğunu azaltarak işlem kesinliğinin artacağını ve tek bir blok üreticisinin şu anki 128 saniyelik sürenin aksine 32 saniyelik bir sıklıkta sürekli olarak blok eklemesine olanak tanıyacağını açıkladı.

Zincirin yeniden düzenlenmesi, tüm düğüm operatörlerinin defterin aynı kopyasına sahip olmasını sağlamak için yeni, daha uzun zincire yer açmak için blok zincirinden bir blok silindiğinde gerçekleşir. Ancak yeniden yapılanma, %51 saldırı riskini artırdığı için mümkün olduğunca verimli bir şekilde ilerlemelidir  . 

“Değişiklik, bir doğrulayıcının ürettiği blokların toplam süresini veya sayısını etkilemeyecek, bu nedenle genel olarak ödüllerde herhangi bir değişiklik olmayacak”

Ethereum Layer-2 ölçeklendirme çözümü Polygon; belirtilen hard fork’u 17 Ocak’ta gerçekleştirecek.

MATIC Coin Analiz

Hard forkun duyurulmasının ardından bugüne MATIC coin %15’e yakın değer kazandı. Bitcoin fiyatının tırmanması ile birlikte Matic de önemli bir yükseliş sergiledi. Destek olarak 0,82$ seviyesi oldukça önemli. Hedefler ise sırasıyla 1,30 – 1,70 – 2,05$ seviyeleridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.