Kaldıraç Nedir? Marjin Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?


0

Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nedir? 

Kaldıraç, kişilerin mevcut yatırım tutarı üzerinden daha fazla kazanç sağlamasını sağlayan bir araçtır. Kaldıraç sisteminde temel amaç; yatırımcıların, düşük teminatlarla yüksek hacimli pozisyon açmasını sağlamaktadır.

Marjin Nedir?

Kaldıraç ve lot gibi terimlerle birlikte kullanılan marjin ise başlangıç teminatını ifade etmektedir.

Kaldıraçlı / Marjin alım satımlar, kişilerin başarılı işlemler sonucu daha büyük kar elde edebilmelerini sağlamak için yapılan işlemlerin sonuçlarını kuvvetlendirir. Standart alım satım hesaplarıyla kıyaslandığında, marjin hesapları kullanıcıların daha büyük miktarlarda anaparaya ulaşmasını sağlayarak, pozisyonlarında kaldıraç kullanmalarını mümkün kılar.

Marjin ticareti, üçüncü bir parti tarafından sağlanan fonların kullanılmasıyla yapılan bir varlık alım satım yöntemidir. Alım satım sonuçlarını genişletebilme kapasitesi, fiyat dalgalanmalarının az olduğu piyasalarda marjin alım satımları popüler hale getirir.

Kaldıraçlı İşlem / Margin Ticareti Nasıl Yapılır?

Bir marjin ticareti başlatıldığında, kişinin toplam teklif değerinin belli bir yüzdesini ortaya koyması gereklidir. Bu ilk yatırım marjin olarak bilinir ve kaldıraç kavramıyla yakından ilgilidir. Yani marjin hesapları kaldıraçlı ticaret yaratmak için kullanılır ve kaldıraç da borç alınan fonların marjine oranını tanımlar. Örneğin, 10:1 kaldıraçlı 100.000 $’lık bir ticaret için, yatırımcının 10.000$’lık bir anapara yatırımı yapması gerekir.

Marjin ticareti hem long – uzun hem de short – kısa pozisyonlar açmak için kullanılabilir. Long pozisyon varlığın fiyatının yükseleceği varsayımına dayanırken, short pozisyon ise bunun tam tersini ifade eder. Pozisyonu açıkken, sizlerin varlıkları borç alınan fonlar için teminat görevi görmektedir. Ancak coinde düşüncenizin tersine belli bir eşiğin altına ya da üstüne doğru bir hareket gerçekleşirse bu varlıklarınızın zorunlu satışı yapılır.

Örneğin, long kaldıraçlı bir pozisyon açtınız. Fiyatın belirgin şekilde düşmesi durumunda bu pozisyona marjin çağrısı yani ek fon talebi yapılabilir. Marjin çağrısı, en düşük marjin ticareti koşullarını yerine getirebilmek için sizlerin marjin hesabına daha fazla fon yatırması gerektiğinde yapılır. Eğer ek fon sağlamazsanız  kayıpları karşılamak için borsa fonlarızı otomatik olarak likide edilir. Örneğin 1.000$ değerinde ve 5:1 oranda bir long marjin işleme girdiniz. Fakat coininiz %20 değer kaybetti. Düşüş çarpı kaldıraç oranınız 100 değerini verdiği anda ana paranızı komple kaybedersiniz. Aynı durum short pozisyon için de geçerlidir.

Hep kötü senaryodan bahsettik. Açtığınız long işlem %5 değer kazandı; kaldıraç oranınız ile çarpılır ve anaparanızın %25 ‘i kadar kazanç sağlarsınız.

Grafikleri analiz edebilmek, trendleri belirleyebilmek ve giriş çıkış noktalarını seçebilmek marjin alım satımların risklerini ortadan kaldırmaz ama risklere karşı hazırlıklı olmaya ve daha etkin işlemler yapmaya yardımcı olur. Bu yüzden kripto para alım satımlarında kaldıraç kullanmadan önce sizlerin teknik analizler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması ve spot alım satımları konusunda çok deneyim kazanması gerekmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları

Marjin ticaretlerinin en belirgin avantajı, ticari pozisyonun görece değerinin daha yüksek olması nedeniyle daha büyük karların elde edilebilmesini sağlamasıdır. Bunun dışında, marjin ticareti, düşük miktarda anapara yatırımı yaparak birkaç farklı pozisyon açılmasına olanak sunduğundan yatırım çeşitlendirilmesi için fayda sağlar. Son olarak, bir marjin hesabına sahip olmak kişilerin hesaplarına büyük miktarlarda para aktarmasına gerek olmadan hızla pozisyon açabilmelerini kolaylaştırır.

Tüm avantajlarının yanında, marjin ticareti aynen kazancı arttırdığı gibi kaybı da arttırma dezavantajına sahiptir. Standart spot ticaretinin aksine marjin ticaretinde kayıpların kişinin ilk yatırımından yüksek olma ihtimali bulunur ve bu yüzden marjin ticareti yüksek riskli bir ticari yöntem olarak kabul edilir. Alım satımda kullanılan kaldıraç miktarına bağlı olarak, piyasa fiyatındaki küçük bir düşüş bile yatırımcıların büyük zararlara uğramasına sebep olabilir. Bu nedenle marjin ticareti yapmaya karar verirseniz iyi bir risk yönetimi stratejisine sahip olmanız gerekmektedir ve stop-limit emirleri gibi risk azaltıcı araçlardan faydalanmanız çok önemlidir.

Marjin alım satımlar, başarılı işlemlerden elde edilecek karı arttırmayı hedefleyenler için kesinlikle kullanışlı bir araçtır. Eğer düzgün şekilde kullanılırsa, marjin hesapları tarafından sağlanan kaldıraçlı alım satımlar karlılığı destekler. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, bu ticaret yöntemi kayıpları da aynı oranda arttırabilir ve yüksek risk içerir. Bu yüzden, alım satım konusunda uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.