Pazarlama ve Reklamcılıkta Blokzincir Teknolojisi


1

Bir pazarlama endüstrisini bozguna uğratır gibi görünen blockchain ve kripto para teknolojisi; güncel kayıtları tutabilir, veri güvenliğini artırabilir ve tüketici uygulamalarını şeffaf bir şekilde görüntüleyebilir. Bu da blokzincir ve reklamcılığın kol kola yürümesini sağlayabilir.

Günümüzün pazarlamaya doymuş dünyasında, her alanda ürün yerleştirmeyi görürüz . Futbol takımları veya NBA formalarındaki sponsor isimleri, büyük reklam panoları ve otobüsle veya trenle gidip gelirken gördüğümüz reklamlar olsun veya yakın zamanda aranan öğelere bağlı, hedefli çevrimiçi reklamlar aracılığıyla olsun, pazarlama ekipleri her zaman dikkat çekmek için mücadele ediyor. Küresel dijital reklamcılık ve pazarlama endüstrisinin 2027 yılına kadar 946,9 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak sektör büyüdükçe zorluklar ve verimsizlikler de oluyor. Örneğin, reklam sahtekarlığı (Ad Fraud) önemli bir sorun haline geldi ve endüstri için milyarlarca dolarlık zarara yol açtı. Reklam sahtekarlığı, reklam verenleri genellikle botlardan para kazanmak için sahte etkileşimle aldatmayı içerir. (bir reklam kampanyasının erişimini zedeleyen ve değerli verileri çarpıtabilen bir uygulama) Blok zincir ve kripto teknolojisiyle bütünleşen reklam pazarlama; merkeziyetsiz defter teknolojisinin maliyet tasarrufu sağlayan şeffaflığı ve gerçek zamanlı veri toplamasıyla bu acil soruna basit bir çözüm sunabilir.


PAZARLAMA VE REKLAMDA BLOKZİNCİR NASIL KULLANILIR?

Blockchain, reklam ve pazarlama için yararlı bir araç haline geldi. Merkeziyetsiz defter teknolojisi, pazarlama ve reklam ekiplerinin verileri daha iyi yönetmesine, reklam kampanyalarıyla izleyici etkileşimleri hakkında daha derin bilgiler edinmesine ve anlamlı müşteri ilişkileri geliştirmesine yardımcı olur.


Blockchain teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, reklam ve pazarlama endüstrisi için müşteri sadakat programları oluşturmak ve sözleşme ticaretini kolaylaştırmak gibi başka faydalı kullanımları da doğuyor. Aşağıda, bilmeniz gereken pazarlama ve reklamcılıkta bazı blok zinciri örnekleri bulunmaktadır.

Blokzincir ve Kripto Teknolojisi ile Dijital Reklam ve Pazarlama Verilerini Yönetme

Şirketler, paralarından en iyi şekilde yararlanmak için her zamankinden daha fazla tüketici verisi topluyor. Bu veriler de yeni ürünlerin tanıtımı, fiyat noktaları ve gelecekteki reklam kampanyaları gibi önemli iş kararlarını doğrudan etkiler. Ancak bu müşteri verileri stoğu, verimsizliğe katkıda bulunan reklam sahtekarlığı ve yanlış yönetime karşı da oldukça savunmasızdır.

Verasity gibi bazı kripto projeleri; pazarlama ve reklam ekiplerinin topladıkları verilere dayalı olarak içeriklerini dijital platformlar için optimize etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, reklam sahtekarlığıyla mücadeleye yardımcı olur ve reklam tedarik zincirinin yanlış yönetimini azaltır.


Verasity nedir ve ne işe yarar? Verasity; içerik üreticilerinin gelirinin arttırılmasının yanı sıra, izleyenlerin de tıpkı Youtube ve Twitch izler gibi; videolar, reklamlar veya espor turnuvaları izleyerek, gelir elde etmesini sağlıyor. İçerik üreticileri ve izleyiciler, verasity platformu aracılığıyla;  E-spor müsabakaları, çeşitli oyunlar, NFT’ler ve video ekonomisinde değer alışverişi ve transferi için özel olarak oluşturulmuş VRA token kazanıyor. Verasity; Proof-of-View (PoV) yani kanıtlı izleme protokolü ile, doğru reklamın doğru kişiye ulaşmasının yanı sıra reklam sahtekarlığını da önlüyor. Bu sayede izleyicilerin uygunsuz veya dolandırıcı reklam içeriklerine ulaşmasını engelliyor.


Müşteri İlişkilerini Geliştirmek için Blockchain

3 milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya, markaların hayranlarla her zamankinden daha derin, daha kişiselleştirilmiş bir düzeyde bağlantı kurmasını ve etkileşim kurmasını sağladı. Reklamcılar, tüketicilerin dikkatini çekmek ve marka sadakatine ilham vermek için sürekli olarak yenilikçi yollar bulmaya çalışıyor.

Şirketler kendilerini farklılaştırmak için benzersiz ödüller sunmalı ve müşterileriyle gerçek ilişkiler kurmalıdır. Pusula Finans gibi blokzincir odaklı platformlar; blok zincir projelerine, pazarlama ve reklam ekiplerinin katılımlarını ve müşteri ilişkileri geliştirme uygulamalarını hızlandırmasına yardımcı olur.

Tüketici Merkezli Blockchain Reklamcılığı

Kitlesel reklamcılık bunaltıcı olabilir ve müşteriler, tekrarlayan pazarlama materyalleri ve ürün yanlış bilgileriyle dolup taşabilir. Aynı zamanda kâr kaybına da yol açabilir. Çevrimiçi tüketiciler ayrıca, reklamcıların kendileri hakkında topladığı verilerin nasıl kullanıldığını bilmek ve hatta bir dereceye kadar kontrol sahibi olmak ister. Brave gibi projeler, tüketicilerin bataklıkta gezinmesine yardımcı oluyor.

Brave pazarlama ve reklamcılıkta blok zinciri nasıl kullanılır: Brave; istenmeyen reklamları engellemeye yardımcı olur ve Brave Rewards aracılığıyla kullanıcıların, yayıncıların ve yaratıcıların BAT token şeklinde ödüller kazanmalarını sağlar. Brave Private Ads sayesinde, “gizliliği koruyan, birinci taraf reklamlar” kullanıcıları BAT karşılığında görüntülemeyi seçebilir, reklamcılar gelir elde eder ve kullanıcı gizliliğini ihlal etmeden reklamlarının etkinliği hakkında bilgi edinir. Bu arada, Brave’in reklam engelleyicisi, zararlı reklam açılır pencerelerini izlemek ve kötü amaçlı yazılımları yaymadan önce bunları etkisiz hale getirmek için blok zinciri kullanır. Ayrıca kalkanlar, sitelere göre tamamen özelleştirilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.