Blokzincir ve Kripto Reklam Pazarlaması (Blockchain Marketing) Hakkında Bilinmesi Gerekenler


0

Dijital çağda ilerledikçe, yeni teknolojiler ve süreçler ortaya çıkmaya devam ediyor. Blokzincir de bu teknolojilere öncülük ediyoru ve dahası, blockchain’in pazarlamaya nasıl uygulanabileceğini öğreniyoruz. Bu makale boyunca, blok zincir ve blokzincir reklam pazarlamasının ne olduğunu, artılarını ve eksilerini, pazarlamacıların ve reklamcıların gelecekte neler bekleyebileceğini tartışacağız.

Blokzincir Proje ve Kripto Reklam Pazarlaması

Blokzincir (Blockchain) Nedir?

Blokzincir, esasen, halka açık bir işlem defteri tutan dijital bloklar zinciridir. Bu, merkeziyetsiz bir teknolojidir, yani hiçbir kişi veya kuruluşun ona sahip olmadığı veya çalıştırmadığı anlamına gelir. Bu nedenle ortada adam yoktur ve bu teknoloji çok daha güvenlidir.

Ortada adam yok derken ne demek istiyoruz?

Bir bankaya gittiğinizde düşünün. Bankanız, yaptığınız tüm işlemleri esasen onaylamak zorundadır ve paranızın kaydını tutan şey, tek başına onların teknolojisidir. Bir işlem yapamayacağınızı söylerlerse, iş biter (paranız olsa bile kullanıma sahip olamayabilirsiniz)

Bununla birlikte, blockchain bir dizi kripto para birimini veya dijital parayı tutar. Ve blok zinciri kimse yönetmediğinden (bunun yerine, bir ağda tutulan halka açık bir defterdir) sahip olduğunuz kripto miktarı her zaman doğrudur ve birine bir miktar gönderirseniz, gideceği gerçeğine her zaman güvenebilirsiniz. Blockchain teknolojisi, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri oluşturmak ve barındırmak için mükemmel bir yer olsa da, pazarlama söz konusu olduğunda dahil olmak içib bundan daha fazla uygulama var.

Blockchain ve Kripto Ad Marketing (Reklam Pazarlama) Ne Anlama Geliyor?

Blockchain pazarlaması terimini duyduğunuzda, muhtemelen bir dijital pazarlama stratejisi içinde blokzincir teknolojisini kullanma becerisine atıfta bulunuyordur. Blockchain şu anda neredeyse yalnızca kripto para birimi satın almak, satmak ve ticaret yapmak için kullanılıyor olsa da, bu yeni teknoloji hakkında daha fazla şey öğrendikçe daha da fazla uygulama görmeye başlayacağız. Ve göreceğimiz bazı blockchain uygulamaları pazarlama için çok daha fazla geçerli olacak. Pazarlamadaki blok zincir, markalar ve müşterileri arasında daha güvenli bir ilişki oluşturarak, birçok şirketle çok fazla veri paylaşmaya gerek kalmadan daha hedefli reklamlar tasarlamalarına olanak tanır.

Blockchain teknolojisine daha da daldıkça, markalara açılan pek çok farklı fırsat olacak. Bu fırsatların ve etkilerin kısa süre içinde nasıl görünebileceği hakkında daha fazla konuşacağız.

Blockchain Pazarlamasının Artıları ve Eksileri

Reklam pazarlama alanı için blokzincir iyi bir şey mi? Bu teknolojinin potansiyel etkileri nelerdir? Potansiyel değişikliklerin tam kapsamını anlayabilmemiz için bazı artı ve eksilere bakalım.

Blockchain Pazarlamasının Artıları

Pazarlama endüstrisinde blockchain benimsemenin birkaç avantajı vardır:

 • Blockchain güvenilirdir.
 • Veriler asla çalınamaz veya satılamaz.
 • Dolandırıcılığı önler.
 • Hem işlemlerde hem de reklamlarda aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • İçerikten para kazanmayı güçlendirir

Blockchain Pazarlamasının Eksileri

Tabiki her iyi şey de olduğu gibi, Blockchain’in de hala eksileri var:

 • Tek bir varlığın düğümlerin çoğuna sahip olduğu durumlarda olduğu gibi, veriler bazen hala kontrol edilebilir.
 • Bazı durumlarda pahalı
 • Çok fazla enerji gerektirir. (Neredeyse artık sadece Bitcoin için geçerli)

Artılarının eksilerinden daha ağır basıp basmadığını sadece zaman gösterecek. Hatta bu eksilerin çoğu çözüm aşamasında ve iyi bir yol katedildi bile.

Blokzinicirin pazarlama üzerindeki etkisini görmeye başlayabileceğimiz bazı yollara dalalım.

Blockchain (Blokzincir) Teknolojisi Dijital Pazarlamayı Nasıl Etkileyebilir?

Blockchain’in pazarlama endüstrisindeki rolü nasıl görünebilir? Blockchain teknolojisinin gelecekte dijital pazarlama endüstrisini karşılayabileceği en büyük değişikliklerden ve fırsatlardan bazılarına göz atalım.

Kullanıcılar, reklamları görüntülemek için ödeme alabilir:

Halihazırda olduğu gibi, kullanıcılar eriştikleri hemen hemen her kanalda reklam bombardımanına uğruyor. Otoyoldaki televizyon reklamları ve reklam panolarından sosyal medya ve web sitesi reklamlarına kadar sürekli satın alma talepleri var. Ancak blockchain ile reklamcılık deneyimi çok daha doğrudan hale gelebilir. Aslında, şirketlerin reklamlar için ödeme yapmak için kullandıkları bazı bütçeler, bir şirketin reklamlarını görüntülediklerinde kullanıcılara bir tür ödeme (tazminat) sağlamak üzere kaydırılabilir.

Bunu Brave tarayıcı programında eylem halinde görebiliriz. Kullanıcılarının, özel reklamları görüntülemeyi seçebilecekleri bir program oluşturdular ve bunu yapmak için hediye kartları veya kripto para birimi ile takas edebilecekleri tokenlar ile karşı ödeme aldılar. Tüketiciler, bir sayfayı her aşağı kaydırdıklarında reklamları görmek yerine doğrudan görmek isteyeceğinden, bu, reklam yorgunluğu gibi fenomenler için yeni bir oyun alanı olabilir.

Veriler daha güvenli ve satılmayacak:

Teknolojimizin şu anda çalışma şekli güvenli, ancak yeterince güvenli değil. Tüketici verilerinize sahip şirketler için veri ihlalleri hakkında kaç kez e-posta geldiğini gördünüz? Ancak bunun da ötesinde, verilerinizi verdiğiniz bazı şirketler (sadece adınız ve e-posta adresiniz olsa bile) bu verileri kâr elde etmek için başka şirketlere satar. Ve birdenbire, hiç katılmadığınız onlarca yeni şirket bültenine abone oluyorsunuz.

Blockchain tüm bunları değiştirmeye yardımcı olabilir. Blok zincirdeki işlemler tamamen anonim tutulduğundan, verilerinizin dışarı çıkması konusunda endişelenmenize gerek yok. Başka bir kripto araç olan Stacks; verilerinizin, bunları kullanmak için uygulamaların içinde saklanmasına gerek kalmamasını sağlayan, bir merkeziyetsiz uygulamalar ağı oluşturdu. Belirli uygulamalara ve web sitelerine giriş yapmanın, belirli verileri nasıl gerektirdiğini düşünün; bu artık Stacks’ta bir yapılan bir şey değil. Bunun yerine verilerinizi aracında güvenli bir şekilde tutar ve bunu, verilerinizi hiç paylaşmadan diğer uygulamalarda oturum açmanız için kullanır.

Reklam Pazarlama çok daha şeffaf ve güvenilir hale geliyor:

Markalar %100 organik ürünler sattıklarını söyleyebilirler. Ama kanıtlayabilirler mi? Pazarlama kampanyaları ve reklamlar söz konusu olduğunda müşterilerin anlaşılır bir şekilde şüpheleri vardır. Ancak blok zincir ile markalar, çok daha şeffaf olabiliyor ve bu da tüketicilerin işletmelerde güven kazanmasını her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Blockchain farklı işlemleri sergilediği için işletmeler bunu tedarik zinciri süreçlerini kanıtlamak için kullanabilirler.

Bu, müşterilerin belirli ürünlerin nereden geldiğini, nerede üretildiğini ve hangi malzemelerle yapıldığını tam olarak görebilecekleri anlamına gelir. Bunun gibi bilgiler, rekabet söz konusu olduğunda büyük bir etki yaratacaktır. Tüketiciler satın alma kararları konusunda giderek daha bilinçli hale geldikçe, geçmişte tercih edilmiş olabilecek şirketler, daha etik bir tedarik zincirine sahip şirketler için reddedilecektir. Ama bu iyi bir şey. Bu durum, küçük işletmelere daha kolay güvenilebileceği anlamına gelir ve özellikle büyük mağazalara karşı onlara, pazarda rekabet avantajı sağlar.

İşletmeler daha doğru müşteri adayları toplayabilir:

Blokzincir teknolojisi ve kripto para sektörü; sadece tüketiciler için değil, işletmeler için de faydalıdır. Şu anda markalar, çerezler aracılığıyla müşteri verilerini topluyor. Bu daha sonra yeniden hedefleme kampanyaları ve e-posta filtreleri gibi şeyler hakkında bilgi verir. Ancak, bu verilerin tümü her zaman doğru değildir ve bu kampanyalardan bazılarını, büyük bir para israfı haline getirir.

Blockchain ile birlikte, şirketler; müşterilerden kesin verileri alacakları için çok daha doğru potansiyel müşteriler elde edebilecekler. Bu nasıl oluyor?

Blockchain teknolojisinin nasıl daha güvenli olduğundan ve müşteri verilerini teslim etmediğinden zaten bahsetmiştik. Bu durumda, müşteri verilerini ve bilgilerini kendileri teslim etmiş olacaktır. Ve Brave’in reklam ödeme programına benzer şekilde, müşteri, indirimler, tokenlar veya başka bir ödeme şekli yoluyla bunu yapmaya teşvik edilecektir. Müşteri kendi başına seçim yapacağından, şirketlerin toplayabildiği öncü veriler çok daha doğru olacak ve çok daha etkili bir şekilde reklam pazarlaması yapmalarına olanak tanıyacaktır.

Reklamlar daha uygun fiyatlı hale gelebilir:

Çevrimiçi reklamlar yayınlamak istiyorsanız, Google veya Facebook gibi güvenilir veya en azından saygın bir platformdan geçmeniz gerekir. Reklam platformları pazarı zayıf olduğu için, fiyatlarını kendileri belirleyebilirler ve bu nedenle; reklam gelirlerinde, devam eden yıl çeyreğinde sırasıyla 43 milyar dolar ve 32 milyar dolar kazandılar.

Blok zincir teknolojisi ile, kullanılabilir reklam alanına sahip markalar ve web siteleri otomatik olarak doğrulanabilir, böylece bir aracı reklam maliyetlerini şişirmeden doğrudan birlikte çalışabilirler. Bu, yalnızca reklamların gelecekte çok daha ucuz ve daha uygun fiyatlı olabileceği anlamına gelmiyor, aynı zamanda markaların reklamlarından çok daha doğru verilere ve ölçümlere sahip olacağı anlamına geliyor. Reklamlarını tam olarak kaç kişinin gördüğünü bilirler ve bu da reklam izlemeyi çok daha sorunsuz hale getirir. Ayrıca, blok zincirdeki tüm işlemler herkes tarafından görülebildiği için markalar, reklamlarının doğrudan bir sonucu olarak hangi satın alma işlemlerinin yapıldığını ve bu reklamların nereye yerleştirildiğini görebilecek.

Son Söz

Ne zaman yeni teknolojiler ön plana çıksa, güvenliği ve uygulanabilirliği konusunda sorular ve endişeler olur ve olacaktır. Ancak blokzincir ve kripto para teknolojisi, özellikle pazarlama endüstrisinde bize eksilerden çok daha fazla artı sağlıyor. Blockchain pazarlamasının tam anlamda oturması biraz zaman alacak olsa da, pazarlama stratejiniz için bazı yeni araçları ve en iyi uygulamaları benimsemeye başlayabilmeniz için endüstrinin nereye gittiğini anlamak önemlidir.

SSS – Sık Sorulan Sorular

Blokzincir ve kripto para reklam pazarlaması nedir?

Blok zincir, markalar ve müşterileri arasında doğrudan bir iletişim ve etkileşim hattı oluşturur. Bu, süreçleri daha kolay ve anlaşılır hale getirerek sözleşmeler, çevrimiçi reklamcılık, çevrimiçi işlemler ve daha fazlası gibi konularda aracıları ortadan kaldırdığı için pazarlama ve ortaklık işbirlikleri için çok önemlidir.

Blockchain reklamcılıkta nasıl kullanılır?

Blok zincir, değiştirilemeyen işlemlerin dijital kaydını tutmak için harika bir alan olduğundan, reklam harcamalarını gerçek zamanlı olarak takip etmek için blokzincir rahatlıkla kullanılabilir.

Kripto para ve blokzincir proje reklamını nerede yapabilirsiniz?

Pusula Finans – Türkiye Blokzincir ve Kripto Para Platformu ile; Youtube videolarından arama motoru reklamlarına, sosyal medya tanıtımlarından web sitesi makalelerine kadar birçok seçenekle, projenizi Türkiyede tanıtabilir ve etkili reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.