PancekeSwap Kullanımı Takas, Farm ve Pools Detaylı Anlatım


1

PancakeSwap Kullanımı

Binance Smart Chain üzerinde kurulu olan en büyük Defi platformu olan PancakeSwap’ı kullanmadan önce PancakeSwap Nedir tanıtım yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Trade

Trade – Takas sekmesinde “Exchange – Değiştir”“Liquidity – Likidite” ve “LP Migration – LP Göçü” adında 3 adet ek seçenek göreceksiniz.

Exchange – Değiştir / Swap: Bu bölümde cüzdanınızda var olan tokenleri ihtiyacınız olan tokenler ile tek işlemde takas edersiniz. Merkezi borsalarda bulunan “Hızlı Al-Sat” emirleri gibi sadece miktar belirleyerek işlem yaparsınız. Tokenleri seçtikten sonra yenilenen ekranda sizlere teklif sunulur. Teklif içerisinde minimum elinize geçecek miktar, “Price Impact”  ve komisyon tutarı gözükür. İşlem istediğiniz değerleri kapsıyor ise “Swap” butonuna basıyorsunuz.

Price Impact: Market fiyatı ve takas büyüklüğüne göre tahmini fiyat  farkı oranı Takas işlemini sonlandırmak için size işlem özetini gösteriyor. “Confirm Swap” butonuna basıyoruz ve Metamask’ın bize dönüşünü bekliyoruz. 

Metamask bize işlemin onayını soran “Konfirmasyon Onayı” soruyor. İptal ederseniz herhangi bir komisyon ödemezsiniz. “Onayla” seçeneğini seçip işlemi sonladırıyoruz. 

Ayarlar menüsüne baktığınızda karşınıza yapmak istediğiniz takas ile ilgili detaylar soruluyor. Bu bölümde ilk 2 madde hariç diğerleri bizi fazla ilgilendirmemektedir.

Transaction Speed: BSC ağı da ERC-20 ağı gibi işlem hızını seçmenize yarayan bir ince ayar getirdi. Seçtiğiniz hıza göre ödeyeceğiniz komisyon artacaktır ancak BSC ağı yeterince hızlı olduğundan “Standard” seçeneği işleminizi rahatlıkla sonlayacaktır.

Slippage Tolerence: Yapmak istediğiniz takas işlemini sizin ön onayınıza sunduktan sonra ne kadar fiyat değişiminin toleransına izin vereceğinizi seçiyor. Hacmi az tokenlerin takaslarında dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Dip Bilgi: Bazı tokenler sık kullanılmadığından kısa listede bulunmayabilir. Bu tokenleri bulmak için CoinMarketCapCoingecko gibi sitelerden veya kendi sitelerinden kontrat numarasını kopyalayıp bu sekmede aratarak bulabilirsiniz. Resmi olmayan kaynaklardan, güvenilir olmayan telegram gruplarından vs. kontrat numaralarını elde edip asla kullanmayın. İsmi aynı olabilir belki ama tokenin aldatmaca çıkma ihtimali vardır.

Expert Mode: Onayları ve Slippage seçimini kaldırıp daha hızlı işlem yapmanızı sağlar ancak ihtiyacımız olmayacaktır.

Deadline: İşlem için ayrılan süre olarak düşünebiliriz.

Disable Multihops: Swap işlemlerinde aynı ağ üzerinde dilediğiniz tokeni dilediğiniz tokene tek bir işlemde çevirebilirsiniz. Bu özelliği aktif ederseniz sadece likidite havuzunda yer alan BUSD-BNBBNB-BSLBNB-CAKE… gibi çiftlerde işlem yapabilirsiniz. Bu özelliği iptal edersek CAKE Tokenleri $CAKE, BSCLaunch Tokenlere $BSL çevirmek için 2 işlem yapmamız gerekecek.

İşlem Rotası

amamladığınız işlem sonrası aldığınız coin veya tokeni cüzdanınızda görebilmeniz için “Add …. to Metamask” butonunu seçebilirsiniz. Dilerseniz gerçekleştirdiğiniz işlemin komisyon vb. detaylarını içeren özetini “BSCScan” adlı bütün işlemlerin kayıt altına alındığı siteden inceleyebilirsiniz.

Daha sonra tekrar Metamask size coini listeye eklemek isteyip istemediğinizi soruyor. Bu işlem için ücret ödemediğimizi hatırlattıktan sonra “Jeton Ekle” diyoruz ve cüzdanımızda yeni aldığımız coini görüyoruz.

FARMS

Elinizde olan coinleri PancakeSwap üzerinde Farm etme işlemi demek likidite havuzuna coinleri bağlayıp göndermeniz ve pasif kazanç elde etmeniz anlamına gelmektedir. Farm menüsünü açtığınızda karşınıza çeşitli coin çiftleri ve kazanç oranları çıkacak. Bu coinler elinizde mevcut değil ise swap ederek temin edebilirsiniz ve aşağıdaki adımları takip ederek havuza atabilirsiniz.

PancakeSwap Farm Menu

ROI Calculator: Türkçesi “Yatırım Getirisi” olan bu sekmede, bağladığınız coinlerin tahmini kazancını hesaplayan basit bir arayüz karşınıza çıkıyor. Resimde görüldüğü üzere 1000$’lık $CAKE-$BNB likidite havuzuna atmanız halinde 30 günde 28$‘dan fazla $CAKE kazanabilirsiniz. Dilediğiniz miktarı, zamanı veya kazanmak istediğiniz kazancı yazarak da hesaplamanızı yapabilirsiniz.

ROI Hesaplama

Coinleri seçtik ve artık Farm işlemini gerçekleştirmek istiyoruz. Seçtiğiniz çiftin en sağ kısmında bulunan aşağı yönlü ok’a basıyoruz.

Örnek olması için “CAKE-BNB” çiftini seçerek işleme başlıyoruz. Açılan menüde eğer daha önceden “CAKE-BNB LP” token yarattıysanız stake edip farmı başlatmak için “Stake LP” , eğer yaratmadıysanız veya elinizde hiç yok ise “Get CAKE-BNB LP” butonuna tıklıyoruz.

Peki LP ne demek? Bu işlemde ne oluyor? 

Liquidity Provider – Likidite Sağlayıcısı olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Takaslarda veya başka işlemlerde kullanılmak üzere elinizdeki coinleri borsaya emanet ettiğiniz uygulamadır. Borsa bu coinler sayesinde takas havuzları oluşturur ve diğer kullanıcıların daha kolay işlem yapmasına olanak sağlar. Havuzlar büyüdükçe işlemler daha stabil ve verimli olur. Borsalar da bunun karşılığında sizlere ödüller verir. Bu işlemi yaparken 2 coini birbirine bağlamanız gerekmektedir. Bu token çiftlerine “LP token” denir ve cüzdanınızda CAKE-BNB LP olarak gözükür.

Yenilenen ekranda havuza atmak için 1:1 oranlı olacak şekilde (Örneğin 50$ BNB – 50$ CAKE gibi) miktarları yazıyoruz. Ayrıca ekranın altında önceden yapmış olduğunuz LP tokenlerin bakiyesini görebilirsiniz. Miktarları yazdıktan sonra “Supply” butonuna basıyoruz.  Açılan pencerede size gelecek olan LP Token miktarı ve diğer ek bilgiler görünecek. “Confirm Supply” dedikten sonra Metamask onayına geçiyoruz.

İşlemin PancakeSwap adımını tamamladık, Metamask onayını yaptıktan sonra LP tokenleri cüzdanınıza kolayca ekleyebilirsiniz.

Şimdi elimizde LP Tokenleri elde ettik, sıra stake etmeye geldi. Stake tuşuna basıyoruz.

Yenilenen ekranda Max tuşuna basıp elimizdeki bütün LP tokenleri “Confirm”butonuna basarak Stake ediyoruz. Ve farm işlemimiz başladı, artık al sat harici garanti bir pasif gelir elde etmeye başladık.

Dip Bilgi: Düşüş hissediyorsanız veya piyasa size güven vermiyor ise mevcutta bulunan coinlerinizi $USDT – $BUSD çevirip farm edebilirsiniz. Böylelikle kenarda kalacak olan paranız size ödül getirmiş olur. Piyasa canlanınca tekrar dilediğiniz coine çevirebilirsiniz.

Harvest – Hasat Toplamak ve Farm Bozmak 

Daha önceden farm ettiğiniz CAKE-BNB çiftinden ödülleri toplamak için “Harvest” butonuna basabilirsiniz. Harvest kelimesi Türkçe’de Hasat demektir. Hasat topla seçeneği ile sadece ödülünüzü toplar, farm işlemine devam edebilirsiniz. Sağda yer alan “-” butonuna basarak ve açılan pencerede dilediğiniz kadar veya Max seçerek bütün LP tokenlerinizi geri alabilirsiniz.

Unstake Farm

Yaptığınız her işlemin sonunda olduğu gibi Metamask onay süreci için “Onayla” butonuna tıklıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz. LP tokenlerimizi geri alıyoruz.

Metamask Onayı

LP Tokenleri Bozmak ve Coinleri Geri Almak

LP yaptığınız coinleri geri almak için Trade bölümünden Liqiudity sekmesini seçtikten sonra, cüzdanınızda var olan ve herhangi bir platformda stake etmediğiniz LP tokenler görünecek. Dilediğiniz LP token’ı bozdurmak için “Remove” butonuna basmanız yeterlidir. İşlem sonucunda tokenleriniz cüzdanınıza geri gelecek.

POOLS

Farm bölümünden farklı olarak Pools; merkezi borsalardan aşina olduğumuz “Stake” ve günümüz bankacılık sisteminde yer alan faiz gibi risksiz kazanç sağlayan pasif gelir kaynağıdır. Merkezi borsalardaki stake havuzlarından tek farkı ise bu uygulamada elinizdeki $CAKE tokenleri stake ediyorsunuz ve PancakeSwap size ödül olarak seçmiş olduğunuz tokeni veriyor.

Pool Seçenekleri

Sizler elinizdeki $CAKE Tokenleri stake etmeden önce diğer token havuzlarının ROI oranlarını ve tokenlerin dolaşım-arz miktarlarını mutlaka inceleyiniz. Dilerseniz TRON $TRX , $TUSD (Stable Coin), C98, BitTorent $BTT gibi farklı coinleri de kazanabilirsiniz. Resimde örnek olması adına bizler “Bunny Park” $BP Tokeni seçtik.  (CMC verileri için tıklayınız)

Bunny Park Token

ROI Hesaplama ekranından anlaşılacağı üzere 30 gün, 100$ değerinde $CAKE tokeni stake etmeniz durumunda elinize 6,62$ değerinde 4,42 adet “Bunny Park Token – $BP” kazanmış olacaksınız. Daha önce hiç kullanmadığımız bir token olmasına özen gösterdik.

Tüm Defi projelerde kontrat oluşturmadan önce o coin için “Enable” butonuna basarak bir kereye özel bir komisyon ücreti öderiz.  İmza işleminin aradından bize ne kadar $CAKE bağlamak istediğimizi soran ekran karşımıza çıkıyor.

Metamask onayımızı da gerçekleştirdikten sonra artık havuza girişimiz onaylanmış oluyor ve “Enable” yerine beliren “Stake” butonuna basıyoruz.

“Confirm” butonuna basıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.

PancakeSwap onayımızdan sonra Metamask onayımızı da gerçekleştiriyoruz ve Pool’a katılmış oluyoruz.

Tüm işlem onaylarından sonra artık havuza attığımız $CAKE tokenler bizlere $BP Token getirmeye başladı.

Dilediğiniz zaman ister Harvest edip ödülleri toplayabilir veya havuzdan tokenlerinizi geri alabilirsiniz.

PancakeSwap

Herkese sağlıklı, kazançlı ve güvenli günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.