PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?


0

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap; Binance Smart Chain’de BEP20 tokenlerini takas etmek için kullanılan merkezi olmayan, 24 Eylül 2020’de açılmış bir Defi projedir. Decentralised Finance -Merkeziyetsiz Borsa nedir? yazımızı okumadıysanız mutlaka okuyun.  PancakeSwap, kullanıcıların bir likidite havuzuna karşı işlem yaptığı bir “Automated Market Maker – Otomatik Piyasa Yapıcı” modeli kullanır.

Alışveriş yapmanızı sağlayan havuzlar, kullanıcıların ellerindeki kripto paralar ile doldurulur. Kullanıcılar havuza yatırdıkları varlıklar karşılığında “Liqidity Provider – Likidite Sağlayıcı -LP” jetonları alırlar. Bu jetonları paylarını geri almak için kullanabilirler. Yatırılan kripto paralarınız açık kodlu (herkes inceleyebilir) akıllı kontratlar sayesinde korunmaktadır ve işletilmektedir. Bu yazıda teknik detaylardan çok PancakeSwap içinde bölümleri ve çalışma mantıklarından kısaca bahsedeceğiz.

PancakeSwap Avantajları Nelerdir?

 • Kullanmak için Üye olma, abone olma, KYC gibi prosedürler yoktur
 • Binance Smart Chain ağında pazar payı ile açık ara lider olan platformun avantajlarından faydalanabilirsiniz Toplam kilitli varlık 11Milyar$. Son 30 günlük ortalama işlem sayısı 45Milyon adet.
 • Kolay anlaşılır arayüz ile basit kullanım
 • Diğer borsalarda var olmayan likidite havuzlarına kripto para yatırabilir, daha fazla kazanç sağlarsınız
 • Merkezi borsalardan daha fazla oranlarla Stake ettiğiniz kripto paralardan kazanırsınız
 • Borsalarda listelenmemiş tokenleri önceden çok düşük fiyatlara satın alabilirsiniz
 • Geniş coin/token listesinden var olanları birbiri arasında tek seferde ve komisyonda takas edebilirsiniz
 • 12 saatte bir düzenlenen piyango çekilişine katılabilirsiniz
 • Her 5 dakikada bir $BNB fiyatını tahmin ederek, kazanç sağlayabilirsiniz
 • Yeni çıkacak tokenlerin IFO‘larına katılabilirsiniz
 • Ana rakibi ERC-20’ye göre bağlantı yapmak, işlem yapmak oldukça hızlı ve ucuzdur.

PancakeSwap Kullanabilmek İçin

PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsaları kullanmak için üye olmanız, belge göndermeniz gerekmemektedir. İhtiyacınız olan anda TrusWalletMetamask veya Binance Wallet gibi merkeziyetsiz sıcak cüzdanlarınızı bağlayıp hemen işlem gerçekleştirebilirsiniz. Binance Smart Chain (BSC) ağında yer alan defi platformlarının neredeyse hepsine bağlanabilen Metamask’ı kullanacağız. Metamask cüzdanlar Ethereum (ERC-20) ağında kullanıma açılır, kullanıcılar daha sonra ihtiyacına göre BSCPolygonHECO ağlarını ekleyebilir.

“Metamask Kurulum” videomuzu izlemek için tıklayınız!

“Metamask Cüzdana Binance Smart Chain Ağı Ekleme” videomuz için tıklayınız!

Kripto para piyasasında işlemler blokzincirler üzerinde yapılır ve saklanır. Blokzincirler üzerinde işlem yapıp yer alabilmeniz için o blokzincire gas fee yani komisyon ödersiniz. Binance Smart Chain ağında yapacağınız işlemlerde gas fee ödemeleri $BNB ile ödenir. İşlem büyüklüğü ve yoğunluğuna göre değişebilir fakat oldukça düşük ücretlerdir. Bu ücretleri karşılamak için Metamask cüzdanınızda bir miktar $BNB bulundurmanız gerekmektedir. İlk etapta 0,05 $BNB size yetecektir. Binance’den minimum gönderim miktarı 0,1 $BNB olduğundan gate.io borsasını da kullanabilirsiniz. Gate.io borsasında minimum gönderim miktarı 0,0072 $BNB’dir.

Dip Bilgi: Diğer coinleri satın alabilmek, stake edebilmek için cüzdanınıza ayrı ayrı $BUSD, $Cake gibi tokenleri göndermek zorunda değilsiniz. Tek seferde bütçeniz kadar $BNB gönderebilirsiniz. Böylelikle daha az komisyon öder ve rahatlıkla “SWAP” kısmında diğer tokenlere takas edebilirsiniz.

Binance Üye olmak için tıklayınız! 

 Gate.io üye olmak için tıklayınız!

“Metamask’a Coin Gönderme” videomuz için tıklayınız!

Metamask cüzdanımız hazır, $BNB gönderdik. Sıra geldi PancakeSwap dünyasında pankek tadımına.

PancakeSwap – Metamask Bağlanma

PancakeSwap ana sayfasında sağ üst köşede “Connect Wallet” – “Cüzdan Bağla” butonuna tıklıyoruz.

Yenilenen ekranda karşınıza hangi cüzdan ile bağlanmak istediğinizi soran bir menü çıkacak. Metamask’ı seçiyoruz. Metamask cüzdanınız girdiğiniz siteyle eğer ilk kez bağlantı kuruyorsa size bir uyarı gönderir ve bağlanmak için onayınızı ister. “Approve” seçerek devam ediyoruz ve bağlantıya izin veriyoruz.

PancakeSwap Giriş

Cüzdanınız ile sorunsuz bağlandığınızda sağ üstte Metamask cüzdanınızın adresini göreceksiniz. Birazdan bahsedeceğim araçları kullandığım için kazandığım ödülleri hızlıca toplayabileceğim “Harvest – Hasat” adında bir buton ortada, sol tarafta bütün araçların olduğu menü ve sol altta anlık olarak $Cake fiyatı bizleri karşılıyor. 

Cake Nedir? $CAKE Token Nedir?

PancakeSwap platformunun yerel tokeninin adı $CAKE‘dir. Cake Token, stake, farm ve yönetişim (Defi içinde yapılacak değişikliklerde oy hakkı) gibi hizmetler için kullanılan bir utility tokendir. PancakeSwap içerisinde yapılan işlemleri ödüllendirmek için günde 3000 blok ve blok başına 25 $CAKE üretilir. Üretilen $Cake’lerin %60’ı yatırımcılara dağıtılır kalan %40 kasaya gider. Bir ürünün arzı arttıkça fiyatının düşeceğinden belirli aralıklarla kasa token yakımı gerçekleştirir. Böylelikle piyasada yer alan $Cake token miktarını dengeler ve yatırımcısını korur.

PancakeSwap Bölümleri

Trade

Trade – Takas sekmesinde “Exchange – Değiştir”“Liquidity – Likidite” ve “LP Migration – LP Göçü” adında 3 adet ek seçenek göreceksiniz.

Exchange – Değiştir / Swap: Bu bölümde cüzdanınızda var olan tokenleri ihtiyacınız olan tokenler ile tek işlemde takas edersiniz. Merkezi borsalarda bulunan “Hızlı Al-Sat” emirleri gibi sadece miktar belirleyerek işlem yaparsınız. Tokenleri seçtikten sonra yenilenen ekranda sizlere teklif sunulur.

Liqiuidity: Likidite bölümünde borsalar tokenler için takas havuzları oluştururlar. Daha stabil fiyatlamalarla kullanıcılara takas imkanı verebilmek için havuzları doldurmak isterler. Bu yüzden diğer kullanıcıların bu havuzlara token yatırması için teşvik verirler. Bu bölümde seçeceğiniz herhangi 2 tokeni birleştirip özel “Liquidity Provider – LP” token üretirsiniz. Gönderdiğiniz tokenler bakiyenizden eksilir, ürettiğiniz yeni LP token cüzdanınıza gelir. Ürettiğiniz LP tokenleri herhangi bir borsada Defi madenciliğinde kullanabilirsiniz.

LP Migration: Eğer daha önce PancakeSwap Version-1 ‘de LP token ürettiyseniz, o tokenleri şimdiki versiyon olan Version-2’ye taşımanızı sağlar. Bu adım yeni kullanıcıları ilgilendirmemektedir.

Farms

Bu alanda PancakeSwap, takas işlemlerinde kullandırmak için hazırlamış olduğu havuzların listesini ve bu havuzlara koyacağınız tokenlerin sizlere tahmini kazançlarını gösteriyor. Kazançlarınız sizlere $Cake token olarak gelecek. Para kazanmak için listede yer alan token çiftlerini $USDT cinsinden 1:1 oranda ekleyerek oluşturmalısınız. Havuza token sağlayarak PancakeSwap ile akıllı sözleşme imzalarsınız. Örnekte 20$ değerinde $BNB ve 20$ değerinde $CAKE tokenleri yaklaşık 1 hafta önce bağlanıp ve havuza atılmış durumda. Şimdiye kadar 1,5$’lık $CAKE getiri sağladı. “Harvest- Hasat” butonuna basarak bu ödülünüzü dilediğiniz zaman Metamask cüzdanınıza çekebilirsiniz. Sözleşmede yer alan LP tokenlerinizi dilediğiniz zaman arttırıp, azaltabilir veya farm işlemini sonlandırabilirsiniz. Tokenleriniz yok olma veya azalma riski yoktur ancak piyasa değeri düşebilir.

Pools

Pools; $Cake Token stake ederek, sizlere PancakeSwap’ın belirlediği tokenleri, belirlediği oranlarda kar olarak dağıttığı; Binance Launchpool veya Gate.io Hodl&Earn gibi Stake uygulamasıdır.

Yaklaşık 10 gün önce 200$ değerinde $CAKE Tokeni alınıp bu havuza atıldı. Havuzun sonucunda bize 6,50$ değerinde $CAKE token ödül olarak birikti. Sözleşmeyi bozmadan dilediğiniz zaman sadece ödülünüzü çekebilirsiniz. Stake ettiğiniz Cake tokenlerin değeri düşebilir ancak miktarı sabit kalır. Yeterince değerlendiğini düşündüyseniz veya tam tersi bir düşüş hissettiyseniz, havuzdan dilediğiniz zaman geri çekebilirsiniz.

Dilerseniz Pools bölümünde Cake stake edip; $C98Tron $TRXBittorent $BTT vb. bir çok token de kazanabilirsiniz. Mutlaka diğer alternatifleri ve oranları inceleyin.

Prediction

Türkçe karşılığı öngörü, tahmin olan bu platformda 5 dakikada bir kez değişen tahta ile $BNB fiyatının Pancake Swap tarafından belirlenmiş fiyatının üstünde veya altında mı kalacağını tahmin edip para kazanabiliyorsunuz.

Lottery

Milli piyangoya benzer olarak çekiliş sonucu biletlerinizde yer alan rakamlara göre para kazandığınız uygulama. 12 saatte bir yenilenen havuzda toplanan belli miktardaki $Cake token çekiliş sonucu dağıtılıyor. 1 adet bilet fiyatı şu an yaklaşık 0,23 $Cake değerinde.

Collectibles

Türkçe karşılığı “Koleksiyon” olan bu bölümde çeşitli karakterler içeren NFT’leri profil fotonuz yapabiliyorsunuz. Adımları tamamladıktan sonra PancakeSwap’da alınacak kararlarda oy hakkı elde etmek ve IFO olanakları için sizden 1,5 adet $Cake katılım ücreti harcayıp PancakeSwap üyeliğini aktifleştiriyorsunuz. Üyelik Metamask cüzdanınızın üzerine kuruluyor. Herhangi belge, bilgi gerekmemektedir. En son gerçekleşen oylamada üyelere $Cake emisyon oranı soruldu.

IFO

Açılımı “Initial First Offering – İlk Ön Teklif” olan bu platform piyasaya yeni çıkacak tokenleri kazanmanıza yara. IFO’lara katılmak için profilinizi aktifleştirmeniz gerekmektedir.  Öncelikle $Cake ve $BNB tokenleri LP tokenlere çevirip, stake ediyorsunuz ve yatırdığınız miktara oranlı olarak IFO’da belirtilen tokeni kazanıyorsunuz. Belirtilen tarihler zarfında LP tokenleriniz içerde kilitli kalıyor ve en son LP ve IFO tokenlerinizi elde ediyorsunuz.

Team Battle

PancakeSwap üzerinde oluşturuğunuz profili yarışma amaçlı platformda oluşturulan 3 takımdan birine dahil ediyorsunuz. Her takımın en çok $BTC, $BUSD, $BNB, $CAKE trade eden 500 kullanıcısının hacimleri toplamı hesaplanıyor ve sıralamaya göre ödüller dağıtılıyor.

Info

Anlık olarak PancakeSwap borsasının hacmini, coinlerin değerlerini, LP havuzlarının hacimlerini görebileceğiniz yani piyasanın takibini yapabileceğiniz bir bilgi platformu.

More

Github linki, oylama aktiviteleri, iletişim, dökümanlar, resmi ürünler gibi diğer faydalı linkleri bu sekme altında bulabilirsiniz. PancakeSwap t-shirtü sipariş etmeye ne dersiniz?

Takas, Likidite ekleme, stake işlemlerini detaylı olarak görebilmek için sitemizi takipte kalın.

PancakeSwap

Sağlıklı, güvenli ve kazançlı günler dileriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.