OpenSea Nedir? OpenSea Kullanımı


0

Geçtiğimiz günlerde Cem Yılmaz’ın OpenSea platformunda NFT’lerini sergisi oluşturması ve satması kripto varlık piyasasında oldukça ses getirmişti. Haber için tıklayınız! 

Peki nedir OpenSea? Büyük fiyatlarla işlemlerin yapıldığı, NFT eserlerin alınıp satıldığı Opensea.io nasıl kullanılır, gelin birlikte inceleyelim. Öncelikle kısaca OpenSea’dan bahsedelim.

OpenSea ünlü veya ünsüz üreticilerin, tecrübesiz veya sanatçıların kısacası herkesin kendi galerisini oluşturup açabildiği, dijital sanat eserlerini yani NFT’leri sergileyebildiği ve satabildiği merkeziyetsiz bir platformdur. Platformda koleksiyonlara, fiyatlara göre filtrelemeler yapabilir, değişik eserleri dilediğiniz kadar inceleyebilirsiniz. İncelemenin devamında  “CryptoPunks” gibi bazı koleksiyonların oldukça yüksek fiyatlara alıcı beklediğini göreceksiniz.

Peki neden bir karikatür bu kadar pahalı?

Bu karikatürler mintlenirken veya diğer adıyla üretilirken belli başlı kriterlere göre, belli adetlerde üretiliyor ve çoğaltılamıyor. Bildiğiniz gibi NFT bir kısaltma ve açılımı Non Fungible Token yani Değiştirilemez Token‘dir. Üreticisi eğer 1 tane üretmişse o eser çoğaltılamaz ve talebi fazla, arzı az olan bir şey değerli olur.

OpenSea Kullanımı

İlk adım olarak OpenSea platformunun resmi adresi olan https://opensea.io/ tıklayalım. OpenSea’de gezinmek, inceleme yapmak için başlangıçta herhangi bir üyelik vs. gerçekleştirmenize gerek yoktur. Metamask cüzdanınızı bağlayıp dilediğiniz NFT’yi satın alabilirsniz.

Metamask Cüzdanınız yoksa, kurulum yazısı için tıklayınız!

Açılan ekranın üst kısmında arama çubuğu, sağda ise kullanıcı menüleri ve sitenin yapabildiklerine dair birden fazla özelliğe yer verilmiş panelleri göreceksiniz. Ekranı aşağı kaydırdıkça popüler koleksiyonlar ve en yüksek hacme sahip NFT koleksiyonları gibi detaylar göreceksiniz.

NFT Arama – NFT Araştırma

Dilediğiniz bir koleksiyonu arama çubuğuna yazıp arayabilirsiniz. Veya “Explore” seçeneğine basıp açılan sekmede aramalarınız için hızlıca Hepsi, Müzik, NFT, Domain Adı, Sanat, Koleksiyon vb. filtreleme yapabilirsiniz. Ayrıca açılan pencerenin sol bölümünde herhangi bir satış platformundan aşina olduğumuz tarzda sıralama ve filtreleme seçenekleri bulunmakta.

Ekranda yer alan NFT’leri fiyata göre azalan artan, minimum-maximum fiyat seçebilme, yeni , müzayede, sıcak satış gibi seçenekler ile sıralayabilir ayrıca koleksiyon, blokzincir (Polygon, Klaytn, Ethereum), kategori, para birimi olarak filtreleyebilirsiniz.

OpenSea Metamask Cüzdan Bağlamak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi OpenSea NFT marketi günlük hayatta internet üzerinden yaptığımız alışveriş sitelerine oldukça benzerdir.Metamask, Coinbase Wallet gibi onlarca sıcak cüzdandan birini kullanıyorsanız alışveriş yapmak oldukça kolay olacaktır. Herhangi bir KYC süreci veya üyelik gerekmemektedir.

Cüzdanınızı ekranın sağında yer alan “cüzdan” imgesine tıkladıktan sonra bağlamak için “Metamask” cüzdan seçip, Metamask cüzdanınızda bu işlemi imzalamanız yeterli olacak. Dilediğiniz NFT eserin sayfasına gidip incelemeye başlayabilirsiniz.

NFT Nasıl Alınır? NFT Almak

Bugünlerde oldukça popüler olan “Bored Ape Yacht Club” koleksiyonuna göz atalım. Dilerseniz arama çubuğuna dilerseniz “Stats – İstatistikler” sekmesinden seçip tüm ilgili NFT’leri listeyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus incelediğiniz NFT’nin orjinal olup olmadığıdır. Koleksiyonun yanında “mavi tik” yer almalıdır. Bu o koleksiyonun ve NFT’nin lisanslı ve gerçek olduğunu belirtir. Ayrıca numarasını da ilgili sitesinden sorgulatıp doğru olup olmadığını ve özelliklerini inceleme fırsatını bulabilirsiniz.

Dilerseniz “Buy Now” seçeneği bağlı Metamask cüzdanınız ile ilanın sahibinden yani satıcısından pazarlıksız bir şekilde bu NFT’yi satın alabilirsiniz. Dilerseniz “Make Offer” bölümünden

teklifinizin geçerlilik süresini de belirleyip daha düşük bir teklif verip bekleyebilirsiniz.

Sale Ends – Satış Bitiş: Satışın biteceği tarih. O tarihte en yüksek geçerli teklif satın alımı gerçekleştirir

Price History – Fiyat Tarihi: NFT’nin fiyat çizelgesini gösterir

Listings – Listelemeler: Satıcının listeleme fiyatlarını gösterir

Offers – Teklifler: Diğer kullanıcıların verdiği teklifleri gösterir

NFT Mintlemek –  NFT Coin Nasıl Yapılır?

OpenSea platformunda NFT coin yapabilir yani yaratabilir ve satışa sunabilirsiniz. Bunun için menüde “Create – Yarat” bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Sayfayı aşağı doğru kaydırarak hemen aşağıda yer alan formu doldurmanız gerektiğini göreceksiniz. Madde madde formu açıklamaya başlayalım.

reate New Item – Yeni İmge Yarat:  Resim, video, ses veya 3D modellemelerinizi maksimum 100 MB dosya büyüklüğünde JPG, PNG, GIF, SVG, MP4, WEBM, MP3, WAV, OGG, GLB, GLTF dosya formatlarında ekleyebilirsiniz. 

Name – Adı

External Link: NFT eserinizi tanıtabileceğiniz ve bilgilendirmesini yapabileceğiniz bir websiteniz var ise ekleyebilirsiniz.

Description – Açıklama: NFT eseriniz ile ilgili açıklama ekleyebilirsiniz.

Collection – Koleksiyon: Mevcut bir koleksiyonunuz varsa seçip ekleyebilirsiniz

Add Properties –  Özellik Ekleme: Esere cinsiyet, tarz vb. özellikleri ekleyebilir ve aramalarda ön plana çıkarabilirsiniz.

Stats – İstatistikler , Levels – Kademeler: Eserinize nitelik katabileceğiniz alan. Örneğin bir futbolcu kartı hazırlamak istiyorsunuz. Oyuncunun hızı, gücü, yeteneği gibi özellikleri bu ekranda belirleyebilirsiniz. NFT ‘lerinizi arayanlar veya filtrelemek isteyenlere bu seçtiğiniz kademelere göre filtreleme yapabilecek.

Unlockable Content – Kilidi Açılabilen İçerik: Dilerseniz NFT eserinizi satın alacak olan kişiye bir şifre gönderip ön izleme yaptırabilirsiniz.

Explicit & Sensitive Content – Hassas İçerik

Supply – Kopya Sayısı: NFT eserinizin kaç kopya olacağını seçebilirsiniz

Blockchain – Blokzincir: Bulunacağı ağı seçebilirsiniz. Polygon veya Ethereum olarak şu an için sadece 2 adet ağ bulunmaktadır.

Freeze Metadata – Metadata Dondur: Bu işlem ile NFT’yi yaratır ve sonsuza kadar değiştiremezsiniz.

Bilgileri doldurduktan sonra “Create” tuşu mavi olacak ve NFT’niz artık oluşturulmaya hazır! Ana sayfamızda yer alan “Pusula Finans” yazısı, tanıtım bilgileri ve dünya haritasının yer aldığı bölümün jpeg dosyasını 10 adet olacak şekilde mintledik. Şimdi geldi satışa sunmaya. Dilerseniz anında oluşturduğunuz NFT’lerinizi Twitter, Telegram gibi platformlarda paylaşabilirsiniz.

Yazının ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz NFT Satmak bölümünden ilerleyip henüz mintlemiş olduğumuz NFT’mizi satışa koyduk. Your NFT is listed! – NFT’niz listelendi! ibaresini gördüyseniz satışa koyma işlemi bitmiş demektir.

Eseriniz sonsuza kadar değiştirmek istemiyorsunuz ise “Freeze Metadata” seçeneği tam size göre. Bu seçenek için önce NFT’lerinizi oluşturmalısınız. Ardından NFT ekranından “Edit – Düzenle” seçerek “Freeze – Dondur” komutu ile eserinizi sonsuza kadar değiştirilemez olacak şekilde blokzincire işleyebilirsiniz.

NFT Satmak – NFT Satışı Nasıl Yapılır?

Ekranın sağ bölümünde yer alan avatar yani temsili resmin üstüne fare imlecini getirdiğinizde ve “Profile” sekmesini seçtiğinizde karşınıza cüzdanınızda yer alan veya satışa koyduğunuz tüm NFT’leriniz gelecek.

Önceden de belirttiğimiz gibi herhangi bir üyelik işlemi gerçekleştirmeden, sizi cüzdan numaranızdan tanıyarak ve tüm işlemlerinizi cüzdan numaranız ile yaparak alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Cüzdanımızda DAO MAKER platformundan Launch edilen “Snook” oyununa ait NFT’leri görmektesiniz.

Sizler bu ekranda cüzdanınızda yer alan dilediğiniz NFT’yi seçip, “Sell” – Sat” butonuna basarak fiyatını belirleyebilir ve satışa koyabilirsiniz.

Diğer Özellikler

Stats bölümünde en son gerçekleşen alım satımlar ve koleksiyonlara dair istatistiki bilgiler yer almakta.

Resources kısmında OpenSea platformu hakkında yardım, partnerler, dokümanlar, blog gibi bölümlere ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.