Bitcoin ve RSI


0

Bitcoin, göreceli güç endeksinin (RSI) tarihsel davranışını yinelemesi halinde, rekora doğru yükselişe henüz yeni başlamış olabilir. Popüler Twitter analisti TechDev, 18 Ekim tarihli gönderisinde RSI göstergesinin BTC/USD paritesi için henüz makro pik sinyali vermediğini ileri sürdü. TechDev paylaşımına “Mevcut RSI değeri: 68. Öngörülen en üst değer: 93-94. RSI çizgiyi ne zaman geçse, pik (zirve) fiyat görüldü. Önümüz açık. Dipten yeniden yatırım yapma zamanı geldiğinde bunu unutmayın.” sözleriyle devam etti.

Tarih, RSI, hisselerin ve kripto paraların veya Bitcoin fiyatlarının gücünü izlemede kilit bir faktör olduğunu hep doğruladı. RSI değerinin 90’ı geçmesi, genellikle pik yapılması ile sonuçlanıyor. Bitcoin’in spot fiyatı, bu seviye görülene kadar yükselme eğilimi gösteriyor.

Relative Strength Index, RSI Nedir?

Aslen momentum göstergesi olan RSI, finansal teknik analizlerde kullanılan yatırımcıya “al” ya da “sat” verisi sunan, hissenin belirli zaman aralığında nasıl performans gösterdiğini ölçmeye yarayan gösterge veya indikatördür. Genellikle aşırı Al veya Sat sinyallerine yakalamak için kullanılır.  Özellikle kripto para piyasalarında teknik analiz yapan deneyimli isimler RSI verilerinden sıklıkla yararlanırlar.

Örneğin RSI’ın düşüş trendini kırması gibi sinyaller, yatırımcılara finansal varlığın fiyat hareketlerindeki büyüklüğüne dair bilgiler vermiş olur.

Teknik analizlerde RSI değeri, 30 ve aşağına düşmüşse, piyasada “aşırı satım” gerçekleşmiş demektir. RSI, 70 ve üstüne çıkarsa bu sefer de “aşırı alım” söz konusudur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.