Omni Network Testnet Rehberi


3

Omni Network tüm optimistik rollupları bağlamak için oluşturulmuş bir katman 1 blok zinciridir. Ethereum’un giderek parçalanan ekosisteminde güvenli, çapraz rollup uygulamaları dağıtmak için geliştirici deneyimini basitleştirmeyi amaçlıyor.

Rollupların (Arbitrum, Optimism gibi) piyasaya sürülmesiyle, Ethereum ekosistemi pahalı işlemler sorununu çözmüştür. Ancak, bu parçalanmayı da beraberinde getirdi. Artık kullanıcılar, sermayeleri ve uygulamaları, bir dizi rolluplara dağılmış durumda;

Omni Network, son birkaç yılda blockchain endüstrisindeki temel teknik yeniliklerle benzersiz bir şekilde etkinleştirilen yeni bir mimari üzerine inşa edilmiştir. Bu yeniliklerle,

 • Eigenlayer ile $ETH restakeden yararlanarak güvenlik,
 • Cosmos SDK ve Ethermint’ten yararlanarak programlanabilirlik
 • Tendermint konsensüsünden yararlanarak hız .

Omni Network, Ethereum validatörleri tarafından korunan Cosmos SDK ile oluşturulmuş ilk blok zinciridir. Ethereum’un güvenliği ve Cosmos’un esnekliği ile her iki dünyanın en iyilerini birleştirir.

Omni Network, blockchain altyapısıyla kullanışlı, ölçeklenebilir, güvenli uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler için basit bir birleşik deneyim sağlar. Blockchain ekosistemleri – özellikle Katman 2’ler – çoğaldıkça, kullanıcılar ve likidite daha da parçalanmış hale gelecek. Omni blok zinciri, kriptonun modüler geleceği için eksik olan altyapı parçası olacağını iddia ediyor.

İlk yatırım turunda Pantera Capital, Two Sigma Ventures and Jump Crypto’dan toplamda 18 Milyon dolar yatırım almayı başardı.

Biz de rehberimizde yeni yayınladıkları testnetine katılıp, discord, zealy etkinlikleri hakkında detayları sizlere aktaralım istedik. Bir çok projeden discord ve sosyal medya görevlerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle mutlaka bu etkinliklere katılmayı unutmayın.

Omni Network Discord

Omni Network’ün discord kanalına BURADAN giriyoruz ve doğrulama adımlarını tamamlıyoruz.

Omni Network Zealy

BURADAN zealy sosyal medya ve test görevlerine erişebilirsiniz. Zealy içindeki testin cevapları; C A B D A B A C B C A A A A D

Omni Network Galxe

BURADAN Galxe etkinliğine ulaşabilir ve OAT’ları toplayarak puanları alabilirsiniz. Testnet süreçleri devam ettiğinde bu OAT ve roller önemli olacaktır.

Yukarıdaki sosyal medya ve galxe görevlerini tamamladıktan sonra testnet adımlarına geçiyoruz.

Öncelikle Omni Network’ü test etmek için bize metamask cüzdan gerekli olacak. Tarayıcımıza Metamask cüzdan indiriyoruz ve gizli kelimeleri bir yere not ederek saklıyoruz.

Omni Network Origins Testnet İşlemleri

BURADAN faucet sitesine ulaşıyoruz.

Omnni adres denilen bölüme metamask adresimizi yazıyoruz ve Fund tuşuna basarak test tokenlerimizi talep ediyoruz. 5 tane Omni test tokeni cüzdanınıza gelecek.

BURADAN testnet sitesine ulaşıyoruz.

Connect Wallet diyoruz ve Metamask cüzdanımızı bağlıyoruz. İlk defa bağladığınızda Omni Testnet ağını cüzdanınıza ekleyecektir. Eğer eklemezse; aşağıdaki parametreleri kullanarak kendiniz de ekleyebilirsiniz.

Omni Network Test Ağı

Ağ adı: Omni Testnet
Yeni RPC URL adresi: https://testnet-1.omni.network
Zincir Kimliği : 165
Sembol: OMNI
Blok Gezgini URL Adresi: https://testnet-1.explorer.omni.network

Cüzdanınıza gelen test OMNI tokenlerin bir bölümünü siteye deposit ediyoruz. Sonrasında bir süre bekledikten sonra Claim bölümünde kazandığımız MEME tokenleri claim ederek cüzdanımıza çekiyoruz.

İşlemler şimdilik bu kadar. Günceleme ve farklı işlemler geldikçe rehberimizi güncelleriz.

DripVerse Protocol

BURADAN platforma gidiyoruz. Daha önce Omni Network test ağını eklemediyseniz yazımızın üst bölümünde var, oradan ekleyebilir ve test tokenleri talep edebilirsiniz.

Siteye gittikten sonra BUIDL butonuna basıyoruz ve bir tane NFT yaratıyoruz. Ağ bölümünde Omni Network test ağını seçmeyi unutmayın.

NFT’imizi yarattıktan sonra transfer butonuna basıyoruz ve başka bir metamask adresine NFT’imizi transfer ediyoruz.

NFTs2Me Platformu

Öncelikle BURADAN platforma ulaşıyoruz. OMNI test ağında NFT mintliyoruz.

NFT mintleme işlemini tamamladıktan sonra kendi NFT koleksiyonunuz için BURADAN platforma gidiyoruz ve Omni test ağında bağlanıyoruz. Linea puanları toplarken aynı siteyi kullanmıştık. Oradaki adımların aynısı oluşturarak sizde Omni test ağında NFT’lerinizi dağıtabilirsiniz.

İkinci görevde ise yayınladığımız NFT’lerin Public olarak yayınlanmasını sağlayacağız. Bunun için platformda dashboard bölümüne geliyoruz. Mint Setting bölümünden Phase ⧫ Drop Date / End Date kısmına geliyoruz ve public olarak seçip cüzdanımızdan onaylıyoruz.

Üçüncü görevde yarattığımız NFT’lerden birini mintliyoruz. NFT sayfamıza ulaşmak için dashboard sayamızdan Minting page bölümüne geliyoruz. Üst bölümde aşağıdaki adrese benzer bir web adresi göreceksiniz.

Dördüncü adıma geldiğimizde ise;

Dashboard bölümünde “airdrops” sekmesine geliyoruz. Burada sırasıyla “add acount” diyoruz. “nfts2me.eth” yazıyoruz ve göndermek istediğimiz NFT adedini seçiyoruz. “add to airdrop” diyoruz. Sonrasında Soulbound NFTs. sekmesini Soulbound NFTs. olarak değiştiriyoruz. Sonrasında Send airdrop diyerek NFT gönderiyoruz.

Beşinci adımda dashboard üzerinden Token Gating bölümüne geliyoruz. Bu bölümde NFT koleksiyonuna sahip kişilerin özel web sayfası oluşturacağız.

Görseldeki adımları takip edebilirsiniz. Markdown ile ilgili hiçbir bilginiz yok ise;

# H1 Coin Hunters Temel Kripto Eğitimine Hoş Geldiniz
**Eğitim İçerikleri**

1. Kripto Nedir?
2. Airdrop Nasıl Kazanılır?
3. Testnetler Nedir, Nasıl Yapılır?
4. Coin Hunters Takımına Katıl
5. ## Coin Hunters Eğitimine Katıl
6. ### Metamask Cüzdan Kurulumu
7. 1.1 Sıcak ve Soğuk Cüzdan Nedir?
8. 1.2 Metamask Kurulumu
9. 1.3 Metamask'a Ağ ekleme

Yukarıdaki bölümde olan başlıkları veya adımları değiştirip istediğiniz bir içerik sayfası oluşturabilirsiniz. Bu adımı bitirdikten sonra Save changes diyoruz. Sayfayı kayıt ettikten sonra, “Create a new private item” diyoruz.

Yukarıdaki bölümde olduğu gibi web bağlantısı sonuna özel bir isim veriyoruz. Aralarında boşluk olmadan ve ingilizce karakter olarak Örnek; coinhunterkurs gibi.

Alttaki Private yazan bölümü ise ;

## 1.1 Metamask Kurulumu
- Metamask kurulumu ve kullanımı
- Metamask'a ağ ekle
- EVM ağlarının kullanımı

yukarıdaki gibi oluşturabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra “Create item” diyerek sayfamızı oluştabiliriz.

Tüm adımları tamamladıktan sonra bu şekilde bir sayfa elde ediyoruz. Kendi cüzdanımız ile sayfaya bağlanıp özel oluşturduğumuz bölümü görebiliriz.

Bounce Finance

BURADAN Bounce Finance sitesine gidiyoruz.

Cüzdanımızı Omni Testnet ağında bağlıyoruz. Eğer test tokenine ihtiyacınız var ise yazının başında FAUCET’i eklemiştim oradan alabilirsiniz.

BURADAN satış yapılan bölüme geliyoruz. 1 OMNI karşılığında BOMNI token satın alıyoruz. İşlemler tamamlandıktan sonra, Galxe etkinliğinden OAT alacağız.

BURADAN Galxe etkinliğine ulaşıyoruz. Sosyal medya ve twitter görevleri sonunda, bir tane form var. BURADAN forma ulaşıyoruz. İşlem yaptığımız Metamask adresini yazıp gönderiyoruz.

Mendi Finance

BURADAN siteye gidiyoruz. Omni test ağında cüzdanımızı bağlıyoruz. Cüzdanınızda hiç OMN yok ise yazının ilk bölümünde FAUCET var, oradan gidip test tokeni talep edebilirsiniz.

İlk işlemimizi yapmak için cüzdan adresinizin olduğu yere geliyoruz. Wrap Omni var oradan, Omni tokenlerini wOMN çeviriyoruz.

Bu adım sonrasında ilk olarak platforma wOMN borç veriyoruz. Borç verdikten sonra üstte resimde göründüğü gibi COLLATERAL yazan yerdeki butonu aktif hale getiriyoruz. Sonrasında borç verdiğimiz wOMN tokenlerinin bir bölümünü withdraw ile geri çekin,

Borç alma bölümüne geldiğinizde ilk USDC, USDT gibi stabil coinlerden borç alın. Borç alma işlemi tamamlandıktan sonra REPAY ile bir bölümünü geri ödeyin.

En sonda ise wOMN tokenleri tekrardan OMN tokene çevirmeyi unutmayın. Bu adımları tamamlayarak platformu test etmiş oluyoruz.

Şimdilik Galxe OAT’ı yok. Geldiğinde güncelleriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 17
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Bu işi senin kadar temiz yapan biri daha yok

 2. teşekkürler. rehberler için kaptan

 3. çok iyi erkenciyiz sayenizde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.