dYdX Son Gelişmeler Haziran 2. Dönem


0

Tamamiyle merkeziyetsiz olacak dYdX ekosisteminde gelişmekte olan olaylar ve önemli bilgiler sık sık topluluk ile paylaşılıyor. Şimdi son birkaç haftada gerçekleşen önemli gelişmeleri inceleyelim. Birçok ilginç detaya sahip gerçek bir DAO işleyişine şahit olacaksınız.

EPOCH 23 Detayları Paylaşıldı

dYdX’in Epoch 23’ü 9 Mayıs 2023’ten 6 Haziran 2023’e kadar geçen dönemi kapsıyordu. Bu süre zarfında, dYdX’teki toplam işlem hacmi, Epoch 22’deki 3,8 milyar dolardan 3,3 milyar dolara düştü. Ortalama günlük işlem hacmi de 115 milyon dolar daha düşüktü. Epoch 22’deki 132 milyon dolara kıyasla.

Düşük işlem hacmine rağmen, Epoch 23’te bazı olumlu gelişmeler oldu. Örneğin, dYdX topluluğu, likidite sağlayıcıları için ödülleri artıracak bir teklifi onaylamak için oy kullandı. Bu teklif, dYdX platformuna daha fazla likidite çekmek için tasarlandı, bu da traderlar için platformu tekrar çekici kılacak. Hatta yazının ilerleyen bölümlerinde bununla ilgili güzel bir değerlendirme var .

Epoch 23’teki bir başka olumlu gelişme de dYdX Grants subDAO’nun lansmanıydı. Bu alt DAO, dYdX protokolünün üzerine inşa edilen projelere finansman sağlamak için tasarlanmıştır. dYdX Grants subDAO, şimdiden çeşitli projelere 1 milyon$’ın üzerinde hibe verdi.

Genel olarak Epoch 23, dYdX için olumlu bir dönemdi. Platformun popülaritesi artmaya devam etti ve dYdX topluluğu, platformu gelecekte geliştirmeye yardımcı olacak bazı önemli kararlar aldı.

İşte Epoch 23’ten öne çıkan bazı ek bilgiler:

 • Wash Trading işlemine katılan hiçbir adres tespit edilmedi.
 • Topluluk Hazinesi tarafından yaklaşık 766.703 $DYDX satın alındı ve Ödül Hazinesinde 3.020.548 $DYDX birikti.
 • dYdX topluluğu artık Topluluk Hazinesinde ve Ödül Hazinesinde birikmiş olan 58,2 milyon $’lık DYDX’e sahip..
 • dYdX Grants subDAO, çeşitli projelere 1 milyon doların üzerinde hibe verdi.

EPOCH Ödüllerinin Düşürülmesi Sonrası Analiz

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda; dYdX’in alım satım ödüllerindeki %45’lik azaltmaya gidilmişti. Bu indirimin Epoch 21 ve Epoch 22 süreçlerindeki etkisini değerlendirmek için yeterli veri biriktiğini düşünen RealVovochka dYdX Forum’da oldukça önemli bir analiz paylaştı.

Yöntemsel Yaklaşım: Piyasa koşullarından etkilenmeyen bir yöntem geliştirmek amacıyla, analiz için bir başlangıç noktası olmasa da etkileyici olabilecek iki “aktif kullanıcı” grubu belirledi. İlk grupta, Epoch 19 ve 20 süreçlerinde 500’den fazla dYdX ödülü alan hesaplar, ikinci grupta ise aynı dönemde 100’den fazla dYdX ödülü alan hesaplara yer verdi.

Analiz sonucunda, 291 hesabın 500’den fazla ödül aldığı ve 794 hesabın 100’den fazla ödül aldığı belirlendi. Ardından, bu hesaplardan kaçının Epoch 21 veya 22 süreçlerinde hiç ödül almadığı tespit edildi. Sonuçlar, birinci gruptaki hesapların 117’sinin ve ikinci gruptaki hesapların 347’sinin bu düşüşü yaşadığını gösterdi.

Yeni kullanıcıların hesap açmış olma olasılığı veya yeni kullanıcıların dYdX’e katılmış olması ihtimalini göz önünde bulundurarak, bu faktörü hesaba katmak için iki ek grup oluşturdu. İlk grup, Epoch 19 ve 20’de hiç ödül almayan ancak Epoch 21 ve 22’de 275’ten fazla dYdX ödülü (500 eksi %45) alan hesaplardan seçerken, ikinci grupta ise 55 tokenden fazlasına (100 eksi %45) sahip hesapları içeriyordu. Bu gruplar sırasıyla 50 ve 146 kullanıcıdan oluştu.

Bu verilere dayanarak, dYdX’in birinci grupta en az 67 kullanıcı (117 eksi 50) ve ikinci grupta 201 kullanıcı (347 eksi 146) kaybettiğini öne sürdü. Sonuç olarak, birinci grup için kayıp yüzdesi yaklaşık olarak %23 (67/291), ikinci grup için ise %25 civarındaydı. (201/794).

Sonuç olarak, alım satım ödüllerindeki azalma, dYdX’in aktif kullanıcı tabanının en az %23’ünün kaybedilmesine neden oldu.

Unutmayın, bu geri bildirim, toplulukta gönüllü bir üyenin analizidir. Resmi bir araştırma değildir.

dYdX Operations subDAO V2 Onaylandı

V4 ile platform ve ekosistemin yönetimi tamamen topluluğa geçecek ve dYdX Vakfının yönetime karışmayacağını belirtmiştik. Böylece platformun kendi kendini yönetmesi sağlanacak. Geçtiğimiz yıl topluluğun kendi kendini yönetmesi için işleyişlere özel subDAO’ların oluşturulmasına karar verilmişti. 19 Aralık 2022’de teklif 12 ile dYdX subDAO olarak dYdX Operations Trust -DOT‘u oluşturmak için harekete geçti ve ilk 6 aylık dönem boyunca DOT’un operasyonlarını finanse etmek için dYdX topluluk hazinesinden 225.000 $DYDX aktarıldı. DOT’un ilk 6 aylık dönemi 19 Haziran 2023’te sona erdi. Bu sebeple 2. teklifin konusu ise şuy: DOT 18 ay boyunca çalıştırılmak için dYdX Hazinesinden maliyetleri ve katılımcı tazminatını karşılamak üzere 6.600.000 $ talep edilmesi. Konuyla ilgili topluluktaki teklifi incelemek isteyenler için linkini buraya bırakıyorum.

Onay sürecinin ardından;

 • Topluluk Hazinesinden DOT multisig’e 6,6 milyon dolarlık DYDX aktarılacak. Tutar, DIP gönderimi sırasında fiyata dayalı olarak belirlenecek.
 • DOT 1.0 dönemi 19 Haziran 2023’te sona erdikten sonra Reverie Reserves, LLC ve George Beall’ı dYdX Operations Trust’tan çıkarılacak.
 • dYdX Operasyon Trustees’e 3 yeni Mütevelli ve 1 Uygulayıcı atanacak.
 • DOT 2.0 talimatını yansıtmak için güven aracını gerektiği şekilde değiştirin ve yeniden ifade edilecek

dYdX Coin Köprüleme Sorunu

V4 dYdX’inde Ethereum (StarkEx) üzerinden COSMOs’a önemli bir paradigma değişikliği gerçekleşecek. Bu, mevcut DYDX tokenlerinin başka bir blok zincire taşınması gerektiği ve topluluğun bu süreçte ETH <> dYdX köprüsünü kullanması gerekeceği anlamına geliyor. Bu nedenle, zincirler arası deneyim önemli bir tartışma alanı olacak diyebiliriz.

Güvenlik Riskleri: Kripto köprüleri, henüz çapraz zincir alanında gelişmekte olan bir saldırı vektörü olduğundan temel saldırı noktaları olmuştur. Chainalysis’e göre, 2022’nin Ağustos ayına kadar köprü saldırıları, toplam çalınan fonların %69’unu oluşturmuştur. Açıkça, bir köprü seçmek ve güvenliğini değerlendirmek, toplum tarafından bilinmesi ve tartışılması gereken önemli bir alanı oluşturur.

Kullanıcı Deneyimi: Ayrıca, farklı köprüler farklı varlık formlarını içerir. Yakın bir gelecekte dYdX’in çok varlıklı teminat yapıları kullanması muhtemel ve bunun, coinin ticaret için bir marj olarak kullanılması anlamına gelebilir. Bu nedenle, dYdX’i önde gelen zincir üstü borsa olarak konumlandırmak için standartlaştırılmış bir form önemlidir.

Örneğin, ETH’yi (COSMOs) dYdX’e köprüleyecek olsak, bu, varış zincirindeki wrapped bir sürümü olarak görünecektir. Örneğin, Gravity Bridge aracılığıyla ETH ETH1 haline gelebilirken, Wormhole aracılığıyla ETH ETH2 haline gelebilir. Bu gelecekte dYdX’teki likiditeyi parçalayarak ticaret deneyimini bozabilir. Bu nedenle, kullanıcı deneyimini basitleştirmek için tek bir Wrapped sürüm ideal olacaktır.

Diğer protokollerden ders çıkarılması Daha yakın zamanda, Uniswap topluluğu, BNB Zinciri’nde v3’ü dağıtmak için hangi köprüyü benimseyeceği konusunda yoğun bir tartışma ve yakından izlenen bir oylama gerçekleştirdi. Benzer şekilde, Osmosis, kanonik ETH köprüsü hizmet sağlayıcısı için benzer bir durumla karşılaştı. Açıkça, bu protokol ve topluluğu ilgilendiren önemli kararlar bunlardır.

Present ETH <> COSMOs köprüleri

Temel olarak, topluluğun sorunsuz ve güvenli bir şekilde V4’e geçiş için köprü seçerken kolektif olarak tartışması gereken önemli bir konudur. Köprü sağlayıcıları ve doğrulayıcılar da bilgilendirilmiş bir karar vermek için tartışmalara katkıda bulunabilirler. İdeal olarak, bu süreç, topluluğun V4 öncesinde çalışması için seçtiği köprüyü işaretleyen bir anketle sona erebilir.

Oylama Değişikliği Teklifleri

Düşük oy etkisi, büyük paydaşların potansiyel manipülasyonu ve mevcut açık oylama sisteminde oy verme isteksizliği gibi zorluklarla karşı karşıya kalan, gizlilik ve katılımı artırmak için Shutter Governance’ın korumalı oy verme mekanizmasının entegrasyonunu öneriyor.

BristolBlockchain ‘in teklifine göre korumalı oy verme, seçmenlere oy gizliliğini koruma, oylarını ve oy sayılarını oylama süresince gizleme ve seçimlerini ve sonuçları oylama tamamlandıktan sonra ortaya çıkarma imkanı sağlayacak. Bu, tarafsız oy vermeyi teşvik edecek ve topluluğun katılımını artıracak.

Bu öneri, Shutter Governance’ın korumalı oy verme mekanizmasını dYdX’in yönetim sistemiyle 2 aylık bir deneme süreci için entegre etmeyi amaçlamaktadır.

Gerçek Otonomi

Şu anda tröstler, katkıda bulunanların başvurularını onaylama, tamamlanan işi doğrulama ve ödemeleri işleme koyma gibi manuel görevleri yerine getirmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tröstler, işlevsel olmakla birlikte DAO’ların ulaşmaya çalıştığı ademi merkeziyetçilik ve özerklik ilkeleriyle çelişen, büyük ölçüde manuel bir şekilde çalışır.

Bunun yerine, Synthetix işleyişine benzer şekilde, herkesin bu sorumlulukları DAO içindeki seçilmiş konseylere kaydırmayı düşünmeye başlamasını istiyor. Seçmenler tarafından altı ayda bir seçilen ve her dönemin sonunda otomatik olarak tazmin edilen bu konseyler, şu anda tröstler tarafından yönetilen görevleri yerine getirebilmesi düşünülüyor.

Foxlabs’ın önerisine ulaşmak için tıklayınız

Öneri, DAO’larda merkeziyetsizlik ve özerklik ilkesini koruyarak, off-chain işlemleri yönetme zorluğunu ele almayı hedefliyor. Aynı zamanda öneri, tröstlerin yerine seçilmiş konseylere görevleri devretmeyi öneriyor. Başvuru sürecinden ödemeye kadar olan tüm aşamaları blok zincir üzerinde otomatikleştirmeyi amaçlıyor.

Bu sistem, DAO’ların merkeziyetsizlik ve özerklik değerlerini korurken, manuel görevleri etkili bir şekilde yönetmeyi sağlayacak.

Bunun yanı sıra, teklifte gelecekte yapay zeka kullanımını da araştırılması öneriliyor. Yapay zeka, DAO operasyonlarını tamamen özerk hale getirebilir ve protokolün çıkarlarını korumak için eğitilebilir.

Yapay zeka sistemlerinin birden fazla nokta başarısızlığına karşı dirençli olması ve potansiyel risklerin dikkatlice değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu çözümler, DAO’larda gerçek özerkliği sağlama hedefine doğru ilerlemeyi amaçlamaktadır.

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler inşa etme misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsa geliştiricisidir. dYdX şu anda Ethereum üzerinde denetlenen akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır, bu da trade yaparken merkezi bir borsaya güvenmek zorunda olmamanızı sağlar. Merkeziyetsiz bir borsanın güvenliği ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanım kolaylığı ile birleştiriyor.

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.