NFT Mintlemek Ne Kadar Tutuyor?


0

Değiştirilemez tokenler yani NFT’ler birkaç yıldan beri var. Bu konseptin kripto meraklılarından daha çok genel halk arasında, özellikle sosyal medyada öne çıkmaya başlıyor. Sahip olduğunuz bir NFT’yi Twitter’da profil fotonuzu yapabilirsiniz.

NFT’ler benzersiz tanımlama kodlarına ve bir blokzincirinde şifrelenmiş meta verilere sahip varlıklardır, yani bir türden yalnızca bir NFT vardır ve eşdeğer ticaret olamaz. Yani kopyalanıp çoğaltılamaz.

Dijital sanat eserleri ve gayrimenkul gibi fiziksel varlıkları dijital olarak temsil etmek için ideal olan NFT’ler şu anda koleksiyon ürünlerine odaklanıyor ve ünlülerin bu dijital ürünlere kamuya açık yatırım yapmasıyla sıklıkla manşetlere çıkıyor.

Örneğin, dünya yıldızı Neymar Jr., yaklaşık 1.145.000 USD değerinde 349.68 ETH değerinde iki illüstrasyon satın alarak NFT oyununa girdi.

Popülarite ve gelir artışındaki bu patlama nedeniyle, aracıları ortadan kaldırdığı ve işlemleri basitleştirdiği ve sanatçının kârını artırdığı için NFT kısa sürede sanat eseri satmak için favori haline geldi. Ancak bu yeni pazara biraz sanat eseri katmak için bir sanatçının önce mint etmeyi ve NFT’yi öğrenmesi gerekiyor.

NFT Mintlemek Nedir?

Fiziksel dünyada “darp etmek”, devlet onaylı bir madeni para yaratmak anlamına gelir ve madeni paralar üretilir, kaydedilir, gerçek para olarak tanınır ve dolaşıma girer.

NFT evreninde, dijital bir dosyayı kayıtlı ve geçerli bir NFT’ye dönüştürmek için basım süreci de gerçekleşmelidir. Bu prosedür, belirlenen bir dosyanın yalnızca bir orijinal NFT versiyonu olmasını, dijital pazarda mevcut olduğunda kimsenin onu değiştiremeyeceğini ve gerekirse daha sonra orijinal olarak tanımlanabilmesini sağlar.

Bir NFT oluşturmak veya basmak, yaratıcısı için belirli sonuçlar doğuracaktır, ancak genel olarak, insanların en çok aradığı faydalardan bazıları şunlardır:

NFT’nin doğası aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırdığından ve varlıkların alım satımını, satın alınmasını ve satılmasını kolaylaştırdığından, dijital varlıkları daha doğrudan satın alın ve satın.
NFT’lerin blok zincirinin güvenliği ve kıtlık özelliği nedeniyle değeri koruyun ve artırın. Varlıkları çevrimiçi ortamda korumak daha güvenlidir, spekülasyon ise değerini artırabilir.

Mintleme Maliyetleri Neden Bu Kadar Değişken?

Halihazırda kendi NFT’nizi yaratmaya çalıştıysanız veya sadece meraktan araştırdıysanız, olumlu bir notla veya değil, NFT’yi mintleme maliyetlerine şaşırmış olabilirsiniz.

Darphane maliyetleri ve ücretlerindeki fark, dijital nadir olanı alacak olan blok zincirine bağlıdır. Başlıca giderler şunlardır:

Gaz ücretleri: Bu ücret, madencilerin ağdaki bir işlemi doğrulaması içindir. Uçucudur çünkü Ether’in küçük bir kısmı olan gwei adlı bir birim kullanılır. Ether fiyatının sık sık değişmesiyle, gaz ücreti iniş ve çıkışlarını takip eder.
Hesap ücretleri: Bu, bir pazardan diğerine değişir, ancak genellikle hesabınızı ve diğer işlemleri artırmak için ücretler vardır.
Listeleme ücreti: Bu ücret aynı zamanda NFT pazarıyla da ilgilidir. Bazı alanlar ücretsiz olarak basmanıza izin verse de, NFT’yi listelemek için yine de ücret alabilirler.
Dikkate alınması gereken bir diğer değişken, her bir blok zincirinin, farklı ücretlerle ilgili özel bir sürece sahip olmasıdır. Bu ücretlerin çoğu, yüksek talep döneminde maliyette artacaktır.

1 $’dan başlayan mintleme fiyatları şimdiden 600 $’ı bulabiliyor.

Madencilik İçin En İyi Blokzinciri Hangisidir?

NFT’yi destekleyen blokzincirlerden bazıları olarak Ethereum, Polygon ve Solana’yı sayabiliriz. İnsanlar popülerliği nedeniyle Ethereum’u tercih ederken, ciddi bir kesim de  Polygon veya Solana’yı tercih ediyor.

Ethereum Üzerinde NFT Mintlemek

Ethereum, dijital öğelerin kaydını destekleyen ilk ağdı. O kadar popüler hale geldi ki, yeni varlıklar ararken yatırımcıların ilk tercihi oldu, bu nedenle NFT yaratıcıları, projelerinin daha fazla görünürlük kazanacağını umarak genellikle bu blok zincirini seçiyor.

Bir yaratıcı, Ethereum’da para basarken, normal veya tembel para basma süreçleri arasında seçim yapabilir. Düzenli para basımı, oldukça pahalı olabilen olağan peşin para basma ücretleri ile birlikte gelir.

Tembel darphane ile ön ödeme ücreti yoktur. Blok zinciri, yalnızca satın alındıktan sonra NFT’yi kaydeder ve alıcıyı, NFT yaratıcısı yerine belirteçleri basmaktan sorumlu kılar.

Polygon Üzerinde NFT Mintlemek

Solana’nın yanı sıra Polygon, dijital varlıkların kaydedilmesine izin veren en yeni blok zincirlerinden biridir. Varsayılan tembel para basma işlemi nedeniyle dikkat çekiyor.

Bir içerik oluşturucu, OpenSea pazarı aracılığıyla Polygon’da NFT’leri basabilir ve bunları ETH kripto para birimiyle satabilir. Platform, NFT satış fiyatından düşülen %2,5 hizmet ücreti alacaktır.

Solana Üzerinde NFT Mintlemek

Solana, ağı ve SolSea veya Magic Eden gibi belirli pazar yerlerini destekleyen bir kripto cüzdanı gibi belirli araçlar gerektirir.

Bu blok zinciri, normal para basma sürecini sunar, ancak Ethereum’a kıyasla daha düşük maliyetlerle. İçerik oluşturucunun her zincir üstü etkinlik için yalnızca işlem ücreti ödemesi gerekecek ve toplam maliyet, üç para basma işlemi için yaklaşık 0,00135 SOL olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.