NFT Kartvizit: İletişim Bilgileri Alışverişinde Devrim Yaratan Bir Yol


0

Normalde iletişim bilgilerini nasıl değiştirirsiniz? Kartvizitleri – elimize geçer geçmez atılan veya kaybolan – kağıtlara alışkınız.

Peki ya bir kartvizit kağıttan değil de NFT olarak tasarlanmışsa? Dijital kartvizitler zaten var. Kartvizitler biçimindeki bu dijital koleksiyon öğeleri, Polygon, Ethereum veya akıllı sözleşmeleri destekleyen herhangi bir başka blok zincirinde yaşar.

NFT Kartvizit Kullanmanın Faydaları

Bir NFT dijital kartvizitin, geleneksel bir kartvizite kıyasla birçok avantajı vardır. Aşağıdaki profesyoneller en önemlileridir.

Çevre dostu

Her şeyden önce, %100 çevre dostudurlar. NFT kartvizit, dijital çıkartmalarla karşılaştırılabilecek sanal bir nesnedir ve bunları üretmek için gerçek dünya kaynaklarına ihtiyaç yoktur.

Ormansızlaşma, iklim değişikliği, kirlilik vb. gibi mevcut çevre sorunları göz önüne alındığında, bu fayda tek başına sanal bir kartviziti geleneksel bir kartvizit için geçerli bir alternatif haline getirebilir.

Tasarım sınırlaması yok

Dijital kartvizit istediğiniz şekilde tasarlanabilir.

Bir JPG dosyası olmasını ister misiniz? Sorun değil; NFC dijital kartvizitinizi (veya yakın alan iletişim kartvizitinizi) bir JPG dosyası olarak tasarlayın.

Animasyonlu bir dijital kartın daha iyi göründüğüne ve müşterilerinizi ve ortaklarınızı daha çok etkilediğine inanıyor musunuz? Yeni kartvizitiniz için bir animasyon olarak oluşturun ve telefon numaralarınız ve diğer iletişim bilgilerinizle özelleştirin.

Her zaman MP4 formatında bir kartvizite sahip olmayı hayal ettiniz mi? Bunu yapın ve kişilerinizin onu bir mobil cihazdan, dizüstü bilgisayardan veya kullanmayı tercih ettikleri herhangi bir cihazdan, mevcut tüm işletim sistemlerinden dinlemelerini sağlayın.

NFC kartvizitinizi blok zincirinde desteklenen herhangi bir biçimde yapabilirsiniz. Markanızın ve işinizin ihtiyaçlarını karşıladığı ve müşterileriniz memnun olduğu sürece her türlü fikir memnuniyetle karşılanır. Tasarım ve format sayısı sadece sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Anında bilgi aktarımı

Dijital bir kartvizit, özel NFC etiketleri ile programlanabilir. Bu tür kartlar, mobil cihazlara bağlanarak iş bilgilerini anında paylaşabiliyor.

Bu NFC etiketleri, NFC kartvizitiniz ile görüntülendiği cihaz arasında gerekli bağlantıyı sağlar.

NFC kartvizitler, geleneksel kartvizitlerden daha dayanıklıdır

Dijital kartvizitler blok zincirinde saklanır. Tüm iletişim bilgileri bir akıllı sözleşmededir ve yalnızca orada değiştirilebilir.

Bununla birlikte, dijital bir kartvizit oluşturarak, yalnızca şirket hakkında bilgi ve iletişim verileri içeren bir kart oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda tüm bu verileri blok zincirinde yayınlamaya izin verir.

Dijital kartvizitler kaybolmaz

Kartvizitinizi bir müşteriye veya ortağa verdiğinizde, sizce kartviziti ne kadar süre elinde tutacaktır? Geleneksel kartların sık sık kaybolduğunu kabul edeceğiz.

Ancak dijital bir kartvizitle durum değişir. Müşterinin cüzdanında bir NFC kartviziti tutulur. Bu nedenle, gelecekte telefon numarası, şirket adresi ve diğer ticari bilgiler gibi diğer ayrıntılar yerine müşterilerin cüzdan adresini bilmek zorunlu hale gelebilir.

Bu tür kartvizitler dijital koleksiyon öğeleridir.

Dijital bir kartvizit, bir blok zincirinde yaşayan bir koleksiyon ürünüdür. Bu, onu yalnızca doğrudan uygulaması için değil – dijital bir kartvizit olarak, aynı zamanda bir yatırım olarak da kullanabileceğiniz anlamına gelir. Zamanla değeri artabilir ve böylece kar getirebilir.

Nasıl NFT Kartvizit Oluşturursunuz?

Derin bir teknik uzmanlığınız olmasa bile dijital bir kartvizit oluşturmak oldukça kolaydır.

Her şeyden önce, blockchain üzerindeki herhangi bir işlemin ücretli olduğunu unutmayın – sizden bir gas ücreti alınır. Bu, dijital kartvizitinizi basmak için yapmanız gereken tek ödemedir. Bunun dışında ücretsizdir.

Şimdi, NFC kartvizitinizi mintlemek (basmak) için bu talimatları izleyin:

Aşama 1

NFC kartvizitiniz için bir resim seçin veya bir metin oluşturun. Daha sonra resim adresini alabileceğiniz bir yere, bir çevrimiçi kaynağa resim olarak yükleyin ve kopyalayın.

Adım 2

Mintable yaratıcısı, ilerlemek için iyi bir kaynaktır. Kullanmak için Metamask cüzdanınızı indirmeniz ve kaydetmeniz gerekir. Akıllı bir sözleşme oluşturacaksınız, bu nedenle bir gaz ücreti ödemeniz gerekecek.

Aşama 3

Kartvizitiniz için bir isim bulun ve müşterilerinizi işletme detaylarınıza yönlendirecek bir bağlantı sağlayın. Bu bağlantıya ihtiyacınız var çünkü tüm detayların blok zincirinde herkese açık olarak görüntülenmesini istemiyorsunuz. Ve bağlantı ile, yalnızca ona sahip olan kullanıcılar iş telefon numaranız, iş adresiniz ve kendilerine yönelik diğer bilgiler gibi ayrıntıları kontrol edebilir.

Adım 4

Bağlantıyı resme kopyalayın ve meta veri oluşturun. Meta veriler herkese açık olarak görülecektir, bu yüzden güzel bir şey icat edin. Kısa bir not olabilir, ne istersen.

Lütfen devam etmek için MetaMask’ınızın bağlı olması gerektiğini unutmayın. Seçilen ağ, Ethereum Ana Ağı’dır.

Adım 5

Kartı inceleyin ve gönderin. NFC kartvizitlerinizi MetaMask’ta onaylamadan önce gas ücretinin makul olduğundan emin olun. Bazen blok zinciri tıkandığında gas ücretleri yükselir ve böyle bir işlem için çok yüksek olabilir. MetaMask’ta ücreti manuel olarak ayarlayabilirsiniz, ancak bu durumda işleminiz daha uzun sürer; ağ daha az yüklenene kadar beklemeniz gerekecek.

Adım 6

İşlem onaylandığında, oluşturulan sözleşmenin kopyasını kaybetmemek için kendinize e-posta ile gönderin ve bu şekilde, QR kodlu kartvizitinize sonsuza kadar sahip olacaksınız.

NFT Kartvizitlerin Dezavantajları ve Endişeleri

NFT kartvizitleri oldukça faydalıdır, ancak dezavantajları da vardır. Ana olanlar şunlardır:

Dijital kartvizit oluşturma maliyeti

Özellikle Ethereum blok zincirinde yaparsanız ve ağ yüklüyse, bir NFC kartı oluşturmak pahalı olabilir. Maliyetleri azaltmak için, gaz ücretlerinin çok daha düşük olduğu Polygon gibi başka bir blok zincirinde kartvizitler oluşturmayı deneyin.

Teknik bilgi

Kodlama gerekli olmasa da, yine de NFT ve kripto para birimlerinin temellerini anlamanız, kartvizitinizi oluşturacağınız bir web sitesini nasıl kullanacağınızı bilmeniz ve işlem için ödeme yapmak için MetaMask’a sahip olmanız gerekir.

Başka bir deyişle, bir metne veya bir resme (örneğin marka logosu) dokunarak daha fazla kart oluşturamazsınız. NFC oluşturmak için bir uygulamayı veya başka bir kaynağı nasıl yöneteceğinizi bilmeli ve kart oluşturmak için gereken bilgi işlem gücünü satın almalısınız.

Kartı saklamak için akıllı sözleşme bağlantısını kaydedebilir veya bu bağlantıları bulabilirsiniz; Etherscan’i nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

Yönetmek

NFC kartınızı saklamak için OpenSea’yı nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Ancak şimdilik OpenSea, müşterilerinin NFC kartlarını uygun bir şekilde saklamasını ve sıralamasını sağlayacak işlevsellikten yoksundur. Biraz deneyim olmadan, kaynağı kullanmanın oldukça zor olduğunu göreceksiniz.

Mahremiyet

Ya işletmenizin müşteri listesini gizlemesi gerekiyorsa? Veya herhangi bir kullanıcının göremeyeceği bir şey mi? Bazen şirketin rakiplerinden bilgi alınmasını önlemek için yapılır. Böyle bir durumda bu seçenek sizin ve ekibiniz için daha az uygundur.

Bilgilerin düzenlendiği sıra

NFT’yi oluşturduğunuz web sitesinde sağladığınız bilgiler her zaman verdiğiniz sırayla gelir. Müşteri verilerini, logoyu, telefon numarasını veya herhangi bir şeyi istediğiniz zaman ve ücretsiz olarak değiştiremezsiniz.

Nihai Fikirler

Geleneksel kartvizitler hala kullanılmaktadır, ancak zamanla, NFC aracılığıyla yeni bir bilgi paylaşım biçimi yaygınlaşacaktır. NFC kartları, sağladığınız bilgileri özelleştirmek ve müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için daha birçok seçeneğe olanak tanır.

Bir NFC kartıyla, müşterinize yalnızca web sitesi, muhtemelen bir uygulama ve bazı iletişim bilgileri gibi şirketinizin kaynaklarına bağlantılar sağlamazsınız; sadece logonuzu paylaşmıyorsunuz; ayrıca NFC’yi hediye olarak paylaşıyorsunuz.

NFC kartlarının en sonunda çıkartmalar, logolar, resimler, şarkılar, memler ve kullanıcılar için mevcut olan diğer şeyler gibi değiştirilemez belirteçler olduğunu unutmayacağız.

NFC’nin pahalı olduğuna inanıyorsanız, sadece geleneksel kart basma maliyetlerini ve bir NFC oluşturmak için gereken masrafları karşılaştırın ve farkı göreceksiniz. Evet, NFC ücretsiz olarak verilmez, ancak bunları satın almanız da gerekmez. Sadece gaz için ödeme yapmanız gerekiyor ve basım ücretsiz.

NFC gelecek. Yakında, her ekip üyesi ve müşteriniz bilgi paylaşmanın geleneksel yolları yerine NFC’yi kullanacak. Bu nedenle, fırsatınızı boşa harcamayın – NFC oluşturucu sayfasına veya uygulamasına gidin, kabul edilen seçenekleri kontrol edin ve ihtiyacınız olduğu kadar çok NFT kartvizit oluşturun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.