Near Nedir? Near Ekosistemi


0

NEAR, geliştiricilerin ve girişimcilerin uygulamalar oluşturmasına, para veya kimlik gibi yüksek değerli varlıkları güvence altına alırken, bunları tüketicilerin erişebileceği kadar kolay ve kullanışlı hale getirmesine olanak tanıyan, aynı zamanda ölçeklenebilirlik elde etmek için benzersiz bir parçalama teknolojisi olan Nightshade’i kullanan katman-1 blok zinciridir. NEAR Collective tarafından inşa edilen NEAR Protokolü, 2020 yılında Alex Skidanov ve Illia Polosukhin tarafından ortaklaşa kuruldu. Proje, merkezi olmayan uygulamaları barındırmak için topluluk tarafından işletilen bir bulut altyapısı olarak geliştiriliyor.
NEAR, ağını güvence altına almak için akıllı sözleşmeler kullanır ve Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını benimser. Ayrıca, ek düğümler katıldıkça ağın kapasitesini, verimini ve kesinliğini artırmasına izin veren bir sharding yaklaşımı kullanır. 1M düğümde, ~1s kesinlikte 100.000 TPS elde etmeyi hedeflemektedir.

Near Nightshade nedir ve nasıl çalışır?

Nightshade, NEAR blok zincirinin temel teknolojisidir. Verileri daha verimli bir şekilde işlemek için bir parçalama teknolojisidir. Nightshade, işlem verilerini birden çok parçada paralel olarak işlemek için blok üreticileri ve doğrulayıcıları kullanır. Her parça bir sonraki bloğun bir kısmını üretecektir. Her kesir bir yığın olarak adlandırılır. Bu parçalar daha sonra içerdikleri işlemleri tamamlamak için NEAR Protocol blok zincirinde işlenir ve saklanır. Ağ durumuna bağlı olarak, ağ trafiğine ve kaynakların kullanımına göre parçaları dinamik olarak böler ve birleştirir. Ağ yüksek kapasitede olduğunda, düğüm sayısı artacaktır. Genel verimlilik korunabilir ve işlem ücretleri düşük tutulabilir. Diğer PoS ağlarının aksine, doğrulayıcılar hisselerinin boyutuna göre bir sonraki blok için rekabet etmezler. NEAR, doğrulayıcıları seçmek için Thresholded Proof of Stake (TPoS) adı verilen bir seçim mekanizması kullanır. TPoS, aday doğrulayıcılardan oluşan geniş bir havuzun, imzalı bir işlem aracılığıyla ne kadar NEAR tokeni stake etmek istediklerini belirttiği bir açık artırmaya benzer. TPoS daha sonra her çağda bir doğrulayıcı olmak için minimum eşiği belirleyecektir (tipik olarak 12 saatlik bir aralık). Bu eşiğin üzerinde stake yapanlar, stake ettikleri miktarla orantılı olarak doğrulayıcı olarak seçilme şansına sahip olacaklar.

Near, kullanıcılarına tanıdık web deneyimleri sağlamanın yanı sıra geliştiricilerin uygulamalarını kolayca öğrenmelerine, geliştirmelerine, test etmelerine ve dağıtmalarına olanak tanıyan bir dizi desteğe sahiptir. Rust ve AssemblyScript ile yazılmış sözleşmeleri destekler, geliştiricilerin uygulamaları kolayca oluşturabilmeleri, test edebilmeleri ve dağıtabilmeleri için geliştiricileri bir dizi araçla donatmak için NEAR’ın geliştirme paketi olan Robust Tooling’i oluşturur.

Near Ekosistemi:

Aurora:

Aurora, NEAR Protocol blok zincirinde bir katman-2 çözümüdür. Geliştiricilerin, kullanıcıları için düşük işlem maliyetleri sunan Ethereum uyumlu bir platformda uygulamalarını genişletmelerine yardımcı olmayı amaçlar.

Aurora, Ethereum geliştirme araçlarıyla tam uyumluluğu hedeflemektedir. NEAR Protokolü üzerindeki bir Ethereum Sanal Makinesidir (EVM), yani Ethereum ile uyumludur ve Ethereum ekosisteminde bulunan tüm araçları destekler. Bu, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalarını (DApp) yeniden yazmak veya yeni geliştirme araçlarıyla nasıl çalışacaklarını öğrenmek zorunda kalmadan NEAR’a başlamalarını kolaylaştırır. Ayrıca akıllı sözleşmelerini ve ERC-20 jetonlarını Ethereum ve NEAR Protokol blok zincirleri arasında sorunsuz bir şekilde köprülemek için Aurora Köprüsü’nü (Rainbow  Köprüsü ile aynı teknoloji) kullanabilirler. Kullanıcılar ayrıca Aurora’da ETH ile işlem ücreti ödeyebilirler. Ayrıca; NEAR’a göre Aurora, yalnızca yaklaşık 2 saniyelik blok onay süresi ile saniyede binlerce işleme ev sahipliği yapabilir.

Rainbow Bridge:

Tam işlevli NEAR — ETH köprüsüdür. NEAR ve Ethereum blok zincirleri arasında herhangi bir ERC20 tokenler, stablecoinler gibi belirteç, NFT veya varlığın transferini sağlar. Rainbow köprüsü merkeziyetsiz ve tamamen izin gerektirmez yapıdadır.

Blockchain köprüleri, özel olarak DeFi gelişimi için ve genel olarak herhangi bir ekosistem için önemlidir. Blok zincirler arasında varlık akışları ve birlikte çalışabilirlik yaratırlar. Rainbow Bridge, kullanıcıların, DeFi ekosistemini geliştiren ve ek likiditeye ihtiyaç duyan Near için önemli bir değere sahip bir blok zinciri olan Ethereum’dan dijital varlıkları transfer etmelerini sağlar. Ayrıca şu anda geliştirilmekte olan SOL <> NEAR ve BSC <> NEAR köprülerini görmek de heyecan verici.

https://near.org/bridge/

Octopus Network:

Web3.0 uygulamaya özel blok zincirlerini, yani uygulama zincirlerini önyüklemek ve çalıştırmak için çok zincirli bir kripto ağdır. Octopus ağı’ndaki uygulama zincirleri, esnek ve uygun maliyetli kiralık güvenlik (LPoS), kullanıma hazır çoklu zincir birlikte çalışabilirlik, eksiksiz altyapı ve etkileşime hazır bir topluluktan yararlanır. Ahtapot Ağının çekirdeği, güvenlik kiralama pazarını uygulayan NEAR blok zinciri, yani ana zincir üzerinde çalışan bir dizi akıllı sözleşme olan Octopus Relay’dir.

Uygulama Zinciri Nedir?

Bir uygulama zinciri veya uygulamaya özel blok zinciri, özel olarak tasarlanmış belirli bir dizi uygulama için açıkça kullanılan bağımsız bir blok zinciridir. Uygulama zincirleri, dApp’lerden farklı olarak, geliştiricilerin uygulamalarını yönetişim yapısı, ekonomik tasarım ve temeldeki fikir birliği algoritması açısından özelleştirmelerine olanak tanır.

Ref Finance:

Ref Finance, tasarım olarak Uniswap’a benzer şekilde, ana ağı NEAR’da başlatan ilk AMM DEX projesidir. Çekirdek bir AMM etrafında inşa edilmiş bir DeFi hizmetleri ve ürünleri yığınıdır.

Mintbase:

Mintbase, herkesin teknik karmaşıklıklar hakkında endişelenmeden NFT ‘ler oluşturmasına izin veren küresel bir platformdur.

Paras:

Paras, dijital koleksiyonlara odaklanan bir NFT (market) pazarıdır. Paras, gerçek dünyadaki ticari kartlardan ilham alan dijital sanat kartlarıyla başladı ve dijital tahsilat pazarını diğer varlık türlerine genişletti.

Near Coin:

Yeni projeler ya gaz ücretleri için Near gerekecek ya da kullanıcılardan Near’ı stake etmelerini ve ödüller ve ayrıcalıklar kazanmalarını isteyecektir.

 • Dolaşımdaki Arz: 474,395,299.00 NEAR
 • Maksimum Arz: 1,000,000,000
 • Toplam Arz: 1,000,000,000

Near Cüzdanı için; https://wallet.near.org/

NEAR Nasıl ve Nerede Stake Edilebilir?

Near sahipleri NEAR coinlerini doğrulayıcılara yatırabilir ve faiz kazanabilir. Bir düğüm, yalnızca stake işlemindeki tutar protokol tarafından tanımlanan koltuk fiyatının üzerindeyse NEAR doğrulayıcısı olabilir. Koltuk fiyatı dinamik olarak hesaplanır ve diğer doğrulayıcılar tarafından stake edilen NEAR token miktarının bir fonksiyonudur.

Doğrulayıcı için geçerli koltuk fiyatı burada bulunabilir: https://explorer.near.org/nodes/validators

Bugün itibariyle 60 aktif doğrulayıcı var, 423 milyon dolarlık Near stake edildi ve yıllık ortalama faiz %10.47’dir.

Stake için; https://near-nodes.io/validator/staking-and-delegation

Near Yatırımcıları:

Near, üst düzey bir risk sermayesi şirketi olan Coinbase tarafından destekleniyor. Diğer destekçiler arasında a16z, Multicoin Capital, Pantera bulunmaktadır – bunlar seçici yatırımcılardır ve yatırım fırsatlarını değerlendirme konusunda yüksek standartlara sahiptirler. Binance tarafından desteklenen BSC ve Alameda Research tarafından desteklenen Solana’ya benzer şekilde Near, bu destekçilerden cömert destekler alacak ve uzun vadede hızlanmak için kendi avantajlarına sahip olacak.

Near Explorer: https://explorer.near.org/

Near Whitepaper: https://near.org/papers/the-official-near-white-paper/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.