Near Ekosistemindeki Coinler


0

Bu yazımızda önemli bir ekosistem olan ama hala potansiyelinden çok uzaktaki Near ağında bulunan coinlerden bir sepet oluşturacağız ve bunu yaparken size sadece hazır balık vermeyeceğiz nasıl balık tutacağınızı da göstereceğiz. Web3 odaklı Nearın ağındaki majör coinlerin yanı sıra 100lerce kat değerlenebilecek gem projeleri de paylaşacağız. Ayrıca sizlere ekosistemin gelişimi için önemli olduğunu düşündüğümüz ve kısa zaman para kazandırabilecek önemli bilgi ve haberleri de paylaşacağız.

Near Protocol; uygulamaları web üzerinde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkeziyetsiz katman-1 blok zinciridir. WEB3 yani merkeziyetsiz internet projelerine odaklanan protokolü 2018 yılında Google ve Microsoft deneyimli iki isim Alex Skidanov ve Illia Polosukhin başlattı. Yazılım geliştiricilerinin daha az zahmetle yazılım oluşturup dağıtmalarını amaçlayan ikilinin uzmanlık alanı veri inceleme ve parçalama olduğundan Near protokol blokzincir piyasasında sıkça duyduğunuz Sharding yani parçalama mekanizmasına sahiptir. Saniyede 10 bin işlem kapasitesine ulaşabilen ve sabit işlem ücreti seçenekleri sunmayı amaçlayan Near’ı diğer katman-1 ağlardan ayıran en önemli özellik ise bu işlem ücretlerinin %70’inin yakılıyor ve kalan %30’unun da geliştiricilere dağıtılıyor olmasıdır. Bu sayede ne mi oluyor? Zaman geçtikçe Near toplam arzı azalmış oluyor ve tüm bu önemli özellikleri ile Near ekosistemi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyümeyle doğru orantılı olarak ağda yer alacak projelerin de kat be kat artacağını düşünüyoruz. Bu yazımızda hep beraber NEAR ekosisteminin içerisinde ön plana çıkan projeleri inceleyeceğiz.

Near Ağı Coinleri ile Altcoin Sepeti

İlk olarak tabiki ağın kendi coini olan NEARı sepetimize ekleyerek başlıyoruz. Çünkü ağ üzerinde bir uygulama, protokol veya NFT olacaksa ve olmaya devam edecekse NEAR her zaman olacak ve kullanılacak demektir. WEB3 projelerine oldukça önem veren ağın kısaca künyesine baktığımızda, kendi Toplam Arzı 1 Milyar adet ve şu an dolaşımda 650 milyon adedi bulunmakta, Anlık fiyatı …$ olan NEAR, ATH seviyesine tam olarak … kat uzakta !!

Aurora:

Ethereum ilk akıllı sözleşme platformu olmasından dolayı ağ üzerinde binlerce geliştiriciyi barındırıyor. Ethereum’a rakip olmak isteyen diğer Katman-1 projelerinin karşılaştığı ilk sorun ise bu geliştiricilerden faydalanamamak yani kendi ağlarına çekememek. Near bu problemi Aurora ile aşıyor. Aurora; Near’ın yalnızca bir shardında oluşturulmuş , EVM çalıştıran ve GASLESS (Yeni güncelleme ile oldukça düşük gas fee alarak DDOS saldırılarından korunabiliyor) çalışan yani transferin tamamen ücretsiz olduğu Near ağı üstünde kurulmuş bir Layer 2 katmandır. Aurora güvenliğini o shardı onaylayan validatörlerden aldığı için güvenlik konusunda Near’a güvendiğiniz kadar güvenebiliriz. Aurora Neden Önemli? Near Protocol; Rust ve Truescprit dillerinii kullanır. Bu nedenle ETH tecrübeli geliştiricileri ve projelerinin ilgisini çekemeyebilir. Aurora ise herkesin yakından bildiği Solidity dilini kullanıyor. Bu da NEAR üzerinde çalışabilen daha fazla dApp yani merkeziyetsiz uygulamalar demek ve daha fazla TVL değeri demek. Aurora üzerindenki toplam TVL değeri sürekli artmaya devam ediyor. Defi uygulamaları olan Aurigami ve Bastion bu konuda ağ üzerinde başı çekiyorlar. Aurora toplam token arzı 1 milyar adet ve dolaşımda şuan 20 milyon adedi piyasa da yer almaktadır. Aurora vakfı sürekli olarak ağ üzerinde çalışmalara yatırım yapıp destek veriyor ve ağın gelişimine katkı sunuyor. Yapılan yatırımlar Aurora ağını hızla geliştirecek ve kendilerine önemli bir yer edinmelerini sağlayacaktır.

Octopus Network:

Near ağının veri alışverişi ve zincirler arası veri geçişlerini sağlayan uygulama olarak ön plana çıkan Octopus Network; Inter-Blockchain Communication yani Blok zincirleri arası iletişim protokolünü çalıştırabildiği için NEAR ağını; Polkadot, Cosmos, ETH, AVAX gibi diğer ağlara bağlar. Tüm kripto ekosistemini Near ağına bağlayabilme özelliği Octopus’u oldukça değerli yapıyor. NEAR üzerinde kurulu olduğu için de onun güvenliğinin tamamına sahip olacak olan Octopus Network, özellikle Web3 ve Metaverse projelerini NEAR üzerine getirecek protokol olarak ön plana çıkıyor. Sizlere hazırladığımız sepetlerde özellikle geleceği olan ve aynı zamanda daha fiyatlanmamış olan projelerden seçmeye özen gösteriyoruz. Burada bir altın ipucu da verelim hem destekçileri hemde yaptığı işler bakımından Binance listelemesi uzak olmayacaktır. Büyük borsa listelemeleri ile fiyatlanması daha yüksek olacaktır. Max arzı 100 milyon adet, %65 3 yıl sonra doğrusal olarak dağıtımı yapılacak. Bu sebeple fiyatlanması çok olası ve Octopusun uzun vade de çok fazla gelişim göstereceğini düşünüyoruz.

Octopus ile Web3 teknolojisinden bahsetmişken , Pusula finans takipçileri için kısaca bir projenin daha adını analım çünkü ileride çok duyacaksınız. Ceramic Netvork; Web3 uygulamalarına sınırsız veri birleştirilebilirliği getiren merkezi olmayan bir veri ağıdır ve Near protokol ile de bağlantılı olarak uygulama oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu projeyi mutlaka takibinize alın, ilk yatırım turunda önemli firmalardan tam 30 milyon $ yatırım aldıklarını bile söylesek yeterli olacaktır herhalde.

Ref Finance:

Merkeziyetsizliğin önemi hepimiz için her geçen gün artıyor. Merkeziyetsiz bir ağın da en önemli parçalarından biri de; alım-satım ve borçlanma gibi işlemleri yapabileceğimiz merkeziyetsiz borsasıdır. Çantanızda her ağın DEX platformlarının tokenini bulundurmanızda fayda var. BNB için Pancake, ETH için Uniswap neyse NEAR için de REF finance bulunmaktadır. NEAR ekosistemi hem proje hem hacimce büyüdükçe DEX kullanımı da artacaktır ve daha REF Finance daha değerli hale gelecektir. Marx. Arzı 100 milyon adet olan Ref Finance’in %60’ı likidite ve teşviklere ayrılmış durumdadır. IDO satışları için ise sadece 2,5 milyon adet ayrılmış olduğunu belirterek bunun fiyat üzerinde satış baskısı yaratmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Arzına göre fiyatı oldukça düşük seviyelerde olan Ref finance; hala Binance, Huobi, Coinbase gibi büyük borsa listelemelerini gerçekleştirmemiş durumda. Bu da token fiyatının, projenin gelişiminin yanı sıra listelemeler ile de artabilmesi için önemli bir faktör olarak notlarımıza alabiliriz.

Nearpad ve Bocachica Ön Satış Platformları:

Pusula Finansın sıkı takipçiler iyi bilir ki, ön satışlar ve launchpadler konusunda sizlere tüm detayları vermekteyiz. Diğer ağlarda olduğu gibi Near ağı üzerinde bulunan iki farklı launchpadi de sizler için inceledik. Birinci launchpedimizin adı Bocachica. Launchpedin henüz kendine ait tokeni olmadığını belirtelim ancak takip etmeniz için videoya ekledik. Bocachica platformunu takip ederek NEAR ağında gelecek olan projeleri takip etmiş olacak ve ön satışları kaçırmamış olacaksınız. Buna en büyük örnek Near ağı üzerinden kurulu olan en büyük katman2 ağ olan Aurora’nın Bocachica’da satılmasını söyleyebiliriz. Bocachica’yı takip edenler önemli bir katman-2 protokolün tokenlerini herkesten önce almış oldular. Ön satışların üstünde basa basa durduğumuzu her platformda belirtiyoruz. Sizler için hazırlamış olduğumuz, ön satışların takibini kolaylıkla yapabilmenizi sağlayan ve sürekli güncel tuttuğumuz kripto.pusulafinans.com web sitemizi takip edenler Aurora ağında yerlerini çoktan aldı. Geçtiğimiz ay paylaştığımız ve birden fazla blok zincir üzerinde DEFI seçenekleri sunabilen Defiyield projesi Aurora ağına entegre oldu.

Gelelim NEAR ağında yer alan İkinci launchpadimize; NEARPAD. Gelişmeye açık ve büyümeye hazır ekosistemlerde yer alacak ilk projeleri keşfedebileceğiniz platformları takip etmek oldukça önemlidir. Gerek NFT, gerek metaverse, gerek GAMEFI olsun ekosistemin ilk projeleri oldukça değerli olmuştur. Bu tarz gelecek projeleri NEARPad üzerinden satın alabilirsiniz. 1000 adet NEARPAD tutarak en düşük kademeden alım sistemine dahil olabilirsiniz. NEARPAD tokenin anlık fiyatı 0,16$ civarında. Toplam arzı 150 milyon olan tokenin piyasada dolaşan miktarı ise 5 milyondur. Ön satışlar geldikçe fiyatına pozitif şekilde yansıyacaktır.

Paras NFT Marketi:

Her ekosistem gün geçtikçe büyümekte ve piyasanın her dalında yayılmaktadır. NFT kategorisinde ise alım satım yapabileceğiniz en büyük NFT Market Paras’tır. Marketin yönetişim tokeni olan PARAS tokenin toplam arzı 100 milyon adet olup anlık fiyatı 0,20$ civarındadır. NFT hype yükselmeye devam ettikçe farklı ağlar üzerinde de olumlu etkileri görülecektir. Near ağında yer alanların NEAR ağının NFT marketini takip etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca NFT yaratmakla ilgilenenler için Mintbase platformunu da söylemek istiyoruz. NEAR ağında NFT yaratmak için kullanabileceğiniz bu platformun linkini aşağıda açıklamalar kısmına bırakıyoruz.

Allbridge Köprü Uygulaması:

Ethereum, Solana, Binance, Avax, Fantom gibi ağlar ile köprü görevi görebilen uygulamanın totalde 156 adet köprüsü bulunmaktadır. Kurulduğu günden bugüne kadar toplamda 5,6 milyar$ değerinde kripto varlığı taşıyan platformun tokeni ABR henüz Gate, MEXC gibi CEX ’lerde yani merkezi borsalarda listelenmemiş durumdadır. Trader joe, Pancakeswap, Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalardan temin edebileceğiniz ABR tokene sepetinizin ufak bir bölümünde GEM token olarak yer verebilirsiniz.

Near Ekosistemi Geleceği:

Near ağında yer alan tüm bu projeleri inceledikten sonra sizler de gördüğünüz üzere NEAR, henüz potansiyelini tam olarak gösterememiş durumda ve önü çok açık. Örneğin; Near ağı ile BSC ve Solana’ya giden köprüler geliştirme aşamasındadır. Bu köprüleri bitirdiklerinde, NEAR Ekosistemine önemli miktarda likidite akışı oluşacaktır. Ocak ayında 3Arrows Capital, a16z, Alameda Research gibi firmalardan 150 milyon$ fon toplayan Near ağı; bu fonları WEB3, Gamefi, metaverse ve NFT projelerini desteklemekte kullanacak. Henüz üzerinde çok fazla uygulama bulunmadığından kat edebileceği oldukça yol olan Near ağı yeni projeler geldikçe değerini arttıracaktır. Son olarak da şunu eklemek istiyoruz; Near’ı tanıtırken sizlere göstermiştik NEAR, Coinbase tarafından desteklense de henüz Coinbase’de listelenmedi. Bu listelenmelerin coinin fiyatını ne kadar arttırdığını hepimiz iyi biliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.