Dymension DYM Coin Nasıl Stake Edilir?


0

Uzun bir süredir takip ettiğimiz ve testnet dahil tüm süreçlerinde birlikte yer aldığımız Dymension projesi 6 Şubat günü listelendi. Proje Celestia $TIA stake edenlerden tutun Discord’da RollApe rolüne sahip olanlara bile 200-300 adet $DYM coin dağıttı. Listelenme gününde 6$’ı gören coin en basit tabirle max. 5 dakikasını ayıran herkese 1300-1800$ para dağıttı.

DYM Airdrop Nasıl Kazanılır?

Gerek twitter gerek telegram ve Youtube’dan onlarca paylaşım yaptık, içerikler hazırladık. Bizleri takip edenler açıkçası bu süreçte çok ciddi kazançlar elde etti. Şimdi sizlere DYM coin nasıl stake edilir anlatmaya başlıyorum.

Dymension altyapısını kullanan veya kullanacak bir sürü proje olacak. Bunların hepsi airdrop yapabilir bu yüzden DYM stake ederek beklemeye geçeceğiz. Erken alıp yatırmak hem yüksek APR ile gelir hem de talep artmadan önden yakalamamıza yarayacak. Az önce bahsettim daha önce bunu Celestia $TIA ‘da yaptık. Örneğin TIA stake ediyoruz diye DYM airdrop aldık.

DYM Coin Nasıl Stake Edilir?

En başta henüz elinde hiç DYM olmayanlar ve bilmeyenler için süreci anlatacağım. Daha sonra airdrop olarak almış olanlar için anlatacağım.

Stake işlemleri için bize Cosmos ekosisteminden bir sıcak cüzdan lazım. Eğer Keplr veya Leap cüzdanınız varsa bu adımı geçebilirsiniz. Ben Keplr kullanıyorum ama siz ister Keplr ister Leap kullanabilirsiniz. Tıklayın web browser’a ekleyin. Seed kelimelerinizi kaybetmeyin ve güvenli bir yere kaydedin.

Paranız herhangi bir borsada bulunuyor diyelim. Önce spot marketten DYM alım yapmalısınız. Ardından DYM coinleri borsadan Keplr veya Leap cüzdanınıza Withdraw/ Çekim yapacaksanız. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bazı merkezi borsalar “0x…..” başlangıçlı bazı borsalar ise “dym….” başlangıçlı adreslere çekim izni veriyor. Aynı yere gelecek hepsi. Siz yeter ki borsanın istediği doğru adres tipini kopyalayın.

Dymension Cüzdan Adresimi Nasıl Bulurum?

Cüzdan kurulumunu tamamladık. Şimdi sırada cüzdanımızın ana sayfasına Dymension ağını görünür kılacağız. Cüzdanın sol üst bölümünde üst üste duran 3 yatay çizgiye basıyoruz.

Ardından “Manage Chain Visibility” seçiyoruz. Açılan ekranda arama çubuğuna DYM yazıyoruz. Kutucuğu doldurup “Save” tuşuna basıyoruz.

Cüzdanın ana sayfasında bu kez orta bölümde yer alan “Copy Address” yazısına tıklıyoruz ve “dym” başlangıçlı adresimizi buluyoruz. Gördüğünüz gibi 2 adres tipi de karşımıza çıktı. Merkezi borsadan çekimi tamamlıyoruz ve coinleri gönderiyoruz.

Stake Aşaması

Coinler cüzdanımıza geldi. Cosmos ekosisteminin en büyük avantajlarından biri airdrop kültürünü adaletli ve geleneksel bir şekilde koruması. Cosmos’da ATOM, OSMO gibi coinleri stake ederek çok güzel airdrop’lar aldık. Şimdi TIA stake edenler kazanıyor. Sırada DYM var. Önce Dymension stake platformuna gidiyoruz ve cüzdanımız bağlıyoruz.

Açılan ekranda Validator arama sekmesine gidiyoruz. Bizim de özel çalıştırdığımız validatorumuz var. Linkini buraya bıraktım. “CoinHunters” yazarak bizim validator node’umuzu da bulabilirsiniz. Burada başka validatorlere de koyabilirsiniz. Bütün havuzların mantığı aynı ve spesifik hiçbir farkı yok. Amaç stake etmek. Sadece Binance, Keplr vb. havuzlara koymak airdrop kapmada engel olabiliyor. Bu sebeple bize stake edebilirsiniz.

“Stake” tuşuna basıp cüzdanınızda 1 DYM kalacak şekilde miktarı belirleyerek stake edin. Yani 150 tane gönderdiyseniz 149 tane stake edin. Bu arada istediğiniz kadar cüzdan açıp stake edebilirsiniz. Airdrop için engel değil ancak airdrop atacak projeler en az 50 DYM stake koşulu vs. isteyebilir. 1000 tane aldıysanız 6-8 cüzdana bölmek en mantıklısı gibi duruyor şimdilik.

EVM Stake

Eğer DYM’ler EVM yani Metamask cüzdanınızdaysa; stake için 3 yöntem var. İlki şöyle; Keplr cüzdanınızda Dymension ağını aktif edin. DYM adresinizi kopyalarken size 0x’li adresinizi verecek. O adrese tilkiden transfer edebilirsiniz. İkincisi; tilkideki private kelimelerinizi import ederek yeni bir keplr açabilirsiniz. Böylece DYM’lerinizi Keplr’de görebileceksiniz. Üçüncüsü; Dymension portal’e tilki cüzdanla bağlanabilir ve direk orada tilki kullanarak stake edebilirsiniz. Onun linkini de bırakıyorum. Ama bence Keplr’de işi çözün çünkü diğer projelerde de stake için aynı cüzdanı kullanmış olursunuz.

Stake ettiğiniz coinlerin ödüllerini dilediğiniz zaman cüzdana çekebilirsiniz. Unstake etmeniz halinde ise 21 günlük bir bekleme süresi var. Bu bizim değil ağın stabilliği ile ilgili oluşturduğu önlem. Herkese bol kazançlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.