Veri Erişilebilirliği (DA) Nedir?


0

Veri erişilebilirliğinin ne olduğunu, neden blockchain ağları ve rolluplar için gerekli olduğunu ve bu sorunun modern çözümlerini öğrenin.

Veri Erişilebilirliği Nedir ve Blokzincirler Neden Buna İhtiyaç Duyar?

Blockchain üzerinde gerçekleşen işlemler bloklara kaydedilir. Düğümler yeni bloklar eklerken, işlemlerin tekrar yürütülmesi için gerekli olan veri erişilebilir olmalıdır. Bu işlem verisi sayesinde tam düğümler, işlemleri yeniden yürüterek blockchain’in durumunu doğrular ve durum güncellemelerinin doğru yapıldığını sağlar. Veri erişilebilir değilse veya manipüle edilebilirse, kötü niyetli aktörlerin suistimal edebileceği bir güvenlik açığı oluşur​.

Rolluplar için Veri Erişilebilirliği

Rolluplar, blockchain işlemlerinin yürütülmesi için gereken hesaplamaları kendi ayrı blockchain’lerinde gerçekleştirerek, işlemleri temel zincir üzerinde kaydeder. Bu bağlamda, veri erişilebilirliği, Optimistic ve ZK Rolluplar için kritik bir bileşendir. Rollup ağı, üzerine kurulu olduğu temel zincirin veri erişilebilirliği garantilerine ve güvenliğine dayanır. Rolluplar, işlemleri yürüttükten sonra, genellikle bu işlemlerin doğru bir şekilde yürütüldüğünü göstermek için temel zincire periyodik olarak bir kanıt gönderir.

Bu durum, geliştiriciler için büyük avantajlar sunar. Başka bir ağın veriyi güvenli ve erişilebilir kılma işini üstlenmesine güvenebilirseniz, bir blockchain oluşturma ve çalıştırma gereksinimlerini önemli ölçüde azaltırsınız. Arbitrum, Polygon, Optimism, Starknet ve zkSync gibi birçok rollup, Ethereum’u temel zincir olarak kullanarak bunu başarmıştır. Bu inovasyonlar, yeni geliştiricilerin kendi blockchain’lerini oluşturup denemelerini kolaylaştırarak blockchain ekosistemine büyük fayda sağlamaktadır​.

Veri Erişilebilirliği Sorunu Neden Zor Çözülür?

Tek başına bakıldığında, veri kullanılabilirliği sorunu çözülmesi gereken benzersiz bir sorundur. Blockchain ölçeklenebilirliğinin kalbine gider. Merkeziyetsiz ve güvenli kalarak daha fazla veriyi işleyebilmek için bir blockchain gerekir.

Veri kullanılabilirliği, blok zincirine yeni bloklar ekleyen tüm düğümlerin, her yeni blok eklendiğinde verilerin kullanılabilir olduğundan emin olmasını gerektirir. Bununla birlikte, blockchainin popülaritesi arttıkça, düğümlerin muhafaza etmesi gereken işlem verilerinin miktarı da artar ve veri kullanılabilirliğine olan talep de artar.

İşlem verileri ancak belirli bir miktarda sıkıştırılabilir ve blok zincirinin merkezi olmayan kalması için, veri kullanılabilirliğinden bir dizi düğümün sorumlu olması gerekir. Blockchain tarafından kaydedilen veri miktarının artması ağda şişmeye neden olur.

Veri kullanılabilirliği sürecinin, blockchain’in içine yerleştirilmiş başka bir süreç olduğu monolitik blockchain sistemlerinde, blockchain ölçeklenebilirlik üçlemi ile karşı karşıya kalır. Veri kullanılabilirliği kapasitesinin miktarını artırmak için, monolitik bir blok zincirinin, yürütmeyi ölçeklendirmeye eşdeğer bir yetenek sağlaması gerekir. Toplamaların kullanıma sunulmasının bu kadar başarılı olmasının nedeni budur, yürütmenin farklı bir blok zincirinde gerçekleştirilmesi için serbestlik sağlar ve veri kullanılabilirliği konusunda daha fazla talep yaratır. Monolitik bir blok zincirinde hem veri kullanılabilirliği hem de yürütme açısından ölçeklendirme elde etmek için, merkezi olmayanlaştırma, ölçeklenebilirlik veya güvenlik arasında seçim yapmanız gerekir.

Veri kullanılabilirliği kapasite sınırlamalarının karşılandığı son örnekler, oyun ve merkezi olmayan sosyal ağlardaki yüksek verimli blok zincirleri için veri kullanılabilirliği sorununu çözmeye çalışanlar tarafından görülebilir. Veri kullanılabilirliğine yönelik yüksek talepler ve Ethereum’un aşırı derecede pahalı olması nedeniyle bazı ekipler Veri Kullanılabilirliği Komitelerine (DAC’ler) yöneldi. Bu küçük, genellikle izin verilen kuruluş grupları, genellikle güvenlik ve/veya merkeziyetsizlik pahasına, diğer blok zincirleri için düşük maliyetli veri kullanılabilirliği hizmetleri sağlamak amacıyla düğümleri çalıştırmayı tercih ediyor.

Tüm işlem verilerini kullanılabilir hale getirmek için DAC’ye güvenmeniz gerekiyorsa ve işlemlerin blockchain düğümlerinden manipüle edildiğini veya gizlendiğini bağımsız olarak kanıtlamanın bir yolu yoksa, o zaman komite üyeleri, blockchain işlemlerini manipüle etmek için gizlice anlaşabilecekleri bir güvenlik açığı ortaya çıkarır.

İşlem verilerinin kullanılabilir hale getirilmesi açıkça önemlidir, peki ya teşvikler? Bu verileri düğümlerin kullanımına sunmak önemli miktarda hesaplama kaynağı gerektirir, dolayısıyla bunu yapmak için bazı ekonomik teşviklerin olması gerekir. Bu ekonomik teşvikler aynı zamanda kötü davranışları caydırmak için de kullanılabilir.

Buna ek olarak, kullanıcılar veri kullanılabilirliğini kendileri için bağımsız olarak doğrulayamıyorlarsa, merkezileştirici bir güç olarak hareket eden tam düğümlere güvenmek zorunda kalacaklar. Herkesin tam düğüm çalıştırmayacağını zaten gördük! Ölçek ekonomileri, sektörü, kullanıcılara, dApp’lere ve diğer hizmetlere bu veri kullanılabilirliği garantilerini sağlamak için bir avuç sağlayıcının güvenilir aracılar olarak hareket ettiği bir konuma doğru götürüyor. Veri kullanılabilirliğini kendileri için bağımsız olarak doğrulayabilen uygulamalara ve kullanıcılara veri kullanılabilirliği garantileri sağlamak için tüm önemli hafif istemcilerin devreye girdiği yer burasıdır.

Çeşitli ekipler ve projeler, veri kullanılabilirliği sorununu farklı şekillerde çözmeye çalışıyor, ancak bu çok benzersiz sorunu çözmek için sıfırdan oluşturulmuş, amaca yönelik oluşturulmuş yalnızca birkaç veri kullanılabilirliği çözümü var.

Modern Çözümler

Modern çözümler arasında veri erişilebilirliği katmanları, özellikle rollup ve uygulama zinciri geliştiricileri için önemli bir konu haline gelmiştir. Bu yeni çözümler, uygun maliyetli, merkezi olmayan veri erişilebilirliği hizmetleri sunar. Avail gibi çözümler, veri erişilebilirliği garantileri sunan entegre edilebilir bir katman olarak diğer blockchain’lerle uyumlu çalışır. Bu çözümler, ZK teknolojisi gibi modern gelişmeleri kullanarak, talep doğrultusunda ölçeklenebilir ve tüm blockchain ağları için verimli veri erişilebilirliği garantileri sağlar​.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.