Myso Finance Nedir?


0

DeFi yani merkeziyetsiz finansın hayatımızdaki yeri hergün artıyor. Çeşitli blok zincirlerde platformlar vitrine çıkıyor ve birbirinden farklı özelliklerini tanıtıyor.

Şimdi sizlere yepyeni bir finansal araçla gelen ödüllü bir projeden bahsedeceğiz. Proje; katıldığı EthOnline Hackathon’unda birincilik ödülü almayı başarmış olan Myso Finance.

Aave, Compound ve Maker gibi borç alıp verme platformları, 18 milyar doları aşan Toplam Değer Kilitli (TVL) ile DeFi endüstrisinin devleri olabilir. Ancak bu protokollerin ortak özelliği, belirli bir Loan To Value / Kredi Değeri (LTV) eşiği ihlal edildiğinde (teminat değerleri krediyi kapsamadığı için) borçlunun varlıklarını tasfiye etmektedirler. Tasfiye yani likidasyon ile ilgili verileri takip etmek için DefiLlama sitesine gidebilirsiniz. Göreceksiniz ki bu borç alma platformlarında milyonlarca dolarlık tasfiyeler gerçekleşiyor. En çok likidasyon yaşanan krediler Ethereum’un teminat olarak gösterildiği krediler olduğunu da belirtebiliriz.

Myso Finance işte burda devreye giriyor. Myso; sunduğu Zero Liquidation Loan yani “Sıfır Tasfiye Kredisi” (ZLL) ile DeFi’ye bambaşka bir boyut kazandırıyor. Platform; borç ve iflasa karşı güvenli, sıfır tasfiyeli bir borç verme piyasası inşa ediyor.

MYSO’da kullanıcılar; sağlık faktörleri, tasfiyeler ve diğer operasyonel genel giderler hakkında endişelenmeden sabit oranlarda borç alabilirler. Bu, çoğu geleneksel borç verme protokolünde kullanılan oracle tabanlı fiyatlandırma mekanizmalarıyla ilişkili çeşitli riskleri ortadan kaldırıyor. Nedir bu riskler?

Herhangi bir sistemin güvenliği, en zayıf halkasıyla değerlendirilir. Riskleri azaltmak, kullanıcıların bir protokolle rahat bir şekilde etkileşim kurmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Diğer borç alıp verme protokollerinde fiyatlar ise oracle tabanlıdır. Oracle’lar her ne kadar iyi üretilse de saldırılara ve manipulasyonlara açıktır. Flash loan saldırılarına maruz kalan oracle açıkları yüz milyonlarca dolarlık varlıkların çalınmasına veya kaybolmasına sebep oldu.

MYSO oracle’lara dayanmayan, sabit oranlı, sıfır tasfiyeli bir borç verme protokolü oluşturuyor. Böylece oracle fiyat beslemelerinden bağımsız uzun vadeli varlıklar için yeni büyüme fırsatları sağlanacak ve oracle hatalarından kaynaklanan sistematik riskler olmayacak.

Kredilerin fiyatlandırılması ve borç verenlerin getirileri yalnızca piyasa güçleri tarafından belirlenecek. Farklı kredi vadeleri ve LTV’ler için likidite havuzları oluşturulabilecek. Bu havuzlar daha sonra, piyasa katılımcıları tarafından halihazırda sağlanan veya kaldırılan likidite miktarına bağlı olarak kredi koşullarının ayarlanmasına olanak tanıyacak.

Hem borç alanlar hem de borç verenler için sorunsuz ve güvenli bir deneyim sağlamayı amaçlayan projenin destekçileri arasında Huobi, Hashkey, Nexo, Wintermute gibi önemli finansörler bulunmakta.

2022 yılı Ağustos ayında Private testnet süreci tamamlanan proje Ekim ayında Chainsecurity firmasının güvenlik denetimini başarıyla tamamladı. Mainnet öncesi Public testnet ise Kasım ayında yürürlüğe girdi. Myso Finance Ödüllü Testnet ile ilgili Twitter floodumuza buradan ulaşabilirsiniz. Floodu takip ederek adım adım kolayca tamamlayabilirsiniz. İsterseniz de buradan labs.pusulafinans sitemize ulaşarak adımları oradan takip edebilirsiniz.

Mainnet lansmanına yaklaşırken herkesin testnete katılımının önemli olduğunu düşünüyoruz. ZLL – Sıfır Tasfiye Kredileri DeFi’nin değişilmez önemli bir enstrümanı olacak. Farklı özellikler sunabilen projeleri önceden bilmenin, denemenin ve testnetlerine katılmanın önemini Hashflow, Aptos, dYdX gibi projelerde gördük. Hepsi erken katılımcılara yüz binlerce dolar airdrop dağıttı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.