Metaverse E-ticareti ve İnternet Pazarlarının Geleceği


0

Metaverse, markaların iş yapma şeklini ve tüketicilerin nasıl davrandığını yeniden şekillendiriyor. Şu anda çeşitli sektörlerdeki büyük ve küçük şirketlerin, dijital dünyaya adım attığını görüyoruz. Örneğin; Nike, Puma, Adidas ve Walmart daha da fazlasını sayabiliriz.

Dünyanın dört bir yanındaki toplantılardan bazılarında, metaverse evrenlerinde stratejileri tartıştığı bir noktaya geldi ve bunun gerçekten ne olduğunu, işletmeler için neden önemli olduğunu ve e-ticareti nasıl yükseltebileceğini anlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Metaverse E-ticaret ‘ine Derin Bir Bakış:

Metaverse’i Tanımak

Metaverse hakkında hala anlaşılması gereken çok şey var ve insanlar hala bu kavramı ve bunun e-ticaretin geleceğini nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışıyorlar. En kısa anlatımla, metaverse; sanal avatarlarla temsil edilen kullanıcıların başkalarıyla sosyalleşebileceği, alışveriş, ticaret ve seyahat gibi diğer birçok aktivitenin yanı sıra çevrimiçi alanlara (arsalara) sahip paralel bir sanal dünya gibidir. Metaverse, fiziksel olarak kalıcı sanal alanın ve sanal olarak geliştirilmiş fiziksel gerçekliğin yakınsamasının bir sonucudur.

Metaverse Nedir? Rehber Kılavuz

Bu sanal dünyaya erişmek için özel kulaklıklar ve akıllı gözlükler yardımıyla hem artırılmış hem de sanal gerçekliği kullanmanız gerekiyor. Gerçek dünya algısı, bilgisayar tarafından oluşturulan bilgiler kullanılarak artırılmış gerçeklik tarafından geliştirilir. Bu arada sanal gerçeklik, kullanıcıları sanal dünyaya sokmak için bilgisayar tarafından oluşturulan girdileri de kullanır.

Devam eden genişlemesiyle, metaverse bir zaman sonra, insanların içinde var olabileceği alternatif bir dünya olarak hizmet edecek. Bu sanal alanda, insanlar çevrimdışı yaptıkları aktivitelerin aynısını yapabilirler, ancak daha fazlasını da yapabilecekler. Örneğin, dijital alışverişe gidebilir, konserlere katılabilir, uzak yerlere seyahat edebilir ve binlerce mil uzaktaki diğer insanlarla tanışabilir. Ancak, metaverse teknolojisine geçiş uzun zaman alabilir. Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’e göre süreç 10 yıla kadar uzayabilir. Bu uzun bir dönem, ancak onu çevreleyen hype göz önüne alındığında, metaverse geleceğinin düşündüğümüzden daha yakın olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

Metaverse Hakkında Bilmeniz Gerekenler (Kapsamlı Rehber)

Metaverse ‘in Temel Özellikleri

Metaverse, onu diğer e ticaret biçimlerinden ve dijital pazarlama stratejisinden ayıran bazı temel özelliklere sahiptir:

1. Sosyal ve etkileşimlidir.
Bir sosyal platform olarak metaverse, her biri avatarlarla temsil edilen kullanıcıların birbirleriyle karşılaşacağı bir yerdir. Bu avatarlar birlikte aktiviteler yapabilir veya birbirleriyle takılabilirler. Sanal bir dünyasayken; yapay zeka, sanal aracılar ve botların tezahürleriyle karşılaşmayı bekleyebiliriz.

2. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten oluşur.
Kullanıcıların içeriği ve deneyimleri metaverse’in kalbi ve ruhu olacak. İnsanlar, kendi etkileşimli içeriklerini oluşturabildikleri ve mevcut olanları iyileştirebildikleri için mümkün olduğunca yatırım yapmaya motive olacaklardır.

3. Kolayca erişilebilir.
Metaverse’e birden fazla donanım biçimi kullanılarak kullanıcılar tarafından erişilebilir; bu durum, bu ortamlara girmenin bir sorun olmayacağı anlamına gelir. İnsanların bu dünyalarla etkileşime girebilmeleri için yalnızca sanal gerçeklik kulaklıklarına, akıllı telefonlar veya tabletler gibi mobil cihazlarına sahip olmaları gerekecek.

4. Gerçek ve dijital dünyalar arasında bir köprüdür.
İnsanlar gerçek dünyadan dijitale sorunsuz bir şekilde geçebilecek ve öğeleri birinden diğerine getirebilecek. Örneğin, sanal dünyada drone uçururken gerçek hayatta gerçek bir drone’u yönlendirebilirsiniz.

5. Canlı ekonomilere sahiptir.
Kripto para birimleri, coin ve NFT üzerinde çalışan tamamen işlevsel ekonomilerle donatılmış sanal dünyalar, kullanıcılara satın alma, satma ve yatırım için tonlarca fırsat sunacak.

6. Kalıcıdır.
Bu sanal evreni her zaman, her yerde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yeni nesneler ekleyerek veya yeni binalar inşa ederek istediğiniz zaman dönüştürebilirsiniz. Bu fırsatların kaybolması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Metaverse’e Şimdi Girmek Neden Gerekli?

Metaverse’de varlık yaratma niyetlerini açıklayan bir ünlü veya şirketin olmadığı bir günün geçmediği noktaya ulaştık. Bu, kısmen dikkat çeken manşetlerin bir sonucudur, ancak aynı zamanda ortaya çıkan trendlerin bir araya gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bunlardan biri, ilk etapta metaverse’nin mümkün olmasını sağlayan yeni teknolojilerin yaygınlaşmasıdır. Artık gün geçtikçe daha yaygın hale gelen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlüklerimiz var ve bunlar hızla daha ucuz ve daha güçlü hale geliyor. Bu durum, genel kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Ayrıca, içerik oluşturucuların faaliyetlerinden tokenlar aracılığıyla para kazanmak için kullandıkları dijital para birimlerini ve NFT’leri etkinleştiren blok zincir teknolojisi de vardır. Bu tokenler ayrıca kullanıcıların platformun nasıl yönetildiğine katılmasına izin verir. Bu, dijital ürün ve hizmetlerin artık tek bir marka veya oyun platformuyla sınırlı olmadığı büyük ekonomik fırsatlar sunuyor.

Bu sürükleyici sanal deneyimler, sosyal açıdan da çok önemlidir. Metaverse, insanların sosyal değerlerine dayalı topluluklar oluşturmasına yardımcı olabilir. Söylemeye gerek bile yok; metaverse’deki bu büyük ilgi, teknolojik, ekonomik ve sosyal faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandı.

Pazarlama için Metaverse Kullanma Nedenleri

Dijital bağımlılık çağının getirdiği müşteri davranışı kesinlikle büyük ölçüde değişti. Koronavirüs pandemisi bu değişime daha da katkıda bulundu. İnsanlar çevrimiçi olarak daha fazla etkinlik yapıyor; çalışmak, alışveriş yapmak, ders almak, toplantılara katılmak ve etkinliklere ev sahipliği yapmak. Bu, metaverse’i markalar için daha yeni kitlelere ulaşmak, potansiyel bir gelir kaynağından yararlanmak ve tüketici güvenini artırmak için büyük bir fırsat haline getiriyor.
Metaverse pazarlamasına yatırım yapmanın en önemli avantajlarından bazıları şunlardır:

1. Ürünlerinizi sergileyebilir ve satabilirsiniz.

Markalar, müşterilere ürünlerinin nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını göstermek için artırılmış gerçeklik kullanıyor. AR ile insanlar kıyafetleri deneyebilir veya evlerine uyacak mobilyaları seçebilirler. AR teknolojisi, ürünleriniz hakkında çekinceleri olan insanları etkileyebilir.

İyi bir örnek ayakkabıdır. Metaverse; ayakkabıların üzerlerinde %100 iyi durup durmayacağından emin olmadıkları için alım yapmayan çevrimiçi müşterilerin çoğunu, e-ticarete çekebilir. Hatta AR teknolojisi sayesinde, müşteriler sadece ayakkabıları değil, elbiseleri, pantolonları ve diğer giyim eşyalarını da deneyebilir. Teknoloji, onlara ürünlerinizle ilgili ilk elden bir deneyim sunabilir ve ürünlerinizi sepetlerine koyup kontrol etme konusunda daha emin olmalarını sağlayabilir.

2. E-cüzdanlar ve kripto para ile işlemler daha kolay.

Dijital para ve kripto para kullanımı, hem alıcıların hem de satıcıların çevrimiçi iş yapmasını kolaylaştırır ve kripto hesabınızı gerçek dünyadaki bankacılık hesabınıza bağlamanıza gerek yoktur. Diğer bir artı, işlemlerin şeffaflığıdır. Bu, sanal dünyadaki satın alımlarınızın kanıtına sahip olmanızı sağlayacaktır.

3. Kitlenizle etkileşim kurmanın yeni bir yolunu bulmuş olursunuz.

Metaverse kullanmak, daha yüksek düzeyde sürükleyici ve eğlenceli deneyimlere erişim anlamına gelir. Bu, işiniz için daha fazla dikkat ve daha fazla gelir anlamına gelir. Sanal ürünleri, markalı oyun maceralarını ve AR/VR showroomlarını kullanırken, mevcut ve potansiyel müşterileri cezbedebileceksiniz.

4. Reklamcılıkta daha yenilikçi olmanızı sağlar.

Artık, marka kimliği ve farkındalık oluşturmada hikaye anlatımının önemi her zamankinden daha fazla ortaya çıktı. Metaverse, hikaye anlatımı için mükemmel bir platformdur. Sanal gerçeklik ve diğer teknoloji biçimlerinin yardımıyla, izleyicilerinizi tamamen içine çekebilir ve onları pasif dinleyicilerden veya izleyicilerden hikayeyi “yaşayabilecek” aktif katılımcılara dönüştürebilirsiniz.

5. Sanal etkinliklerden yararlanabilirsiniz.

İnsanlar artık işleri uzaktan yapmanın, hatta etkinliklere katılmanın mümkün olduğunu biliyor. Tam bir VR deneyimiyle gelen sanal bir evrende konserler gibi bir etkinlik düzenleyerek, hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca metaverse, hedef kitleniz için ağ oluşturma ve katılım fırsatları da sağlayacaktır.

Metaverse Pazarlamada En İyi Uygulamalar

Artık kavramı anladığınıza ve metaverse evreninde pazarlamanın faydalarını fark ettiğinize göre, bir sonraki adım onu doğru şekilde uygulamaktır. İşte bunu yapmanın bazı yolları:

1. Dijital avatarlar oluşturun.

Sanal kimlikler metaverse ile el ele gelir. İnsanlar dijital avatarları seviyor çünkü onları özelleştirebiliyorlar. Sanal ürünlerini dijital avatarlarla satan lider markalardan ipucu alın. Gucci; Roblox’ta 4.000 dolarlık bir dijital çanta sattı. Balenciaga, Fortnite ile işbirliği yaptı ve oyuncuların avatarları için satın alabilecekleri sanal kıyafetler, aksesuarlar ve silahlar yarattı.

2. Müdahaleci olmayan dijital reklamlar yapın.

İzleyiciler artık reklamların müdahaleci doğasının farkındalar ve reklamlardan kolayca rahatsız oluyorlar. İstediğiniz şey, genel deneyimlerini bozmadan hedef kitlenizle etkileşim kurabilmeniz için kendinizi bir platforma doğal olarak sokmanın bir yoludur. Bunu yapmanın bir yolu oyun içi reklamcılıktır. Coca-Cola ve Samsung, Football Manager ve Hyper Scape gibi video oyunlarında sanal reklam panolarından yararlandı.

Anahtar, doğru video oyun platformunu seçmektir. Markanızla sıkı sıkıya bağlı kalırken erişiminizi genişletmenize yardımcı olmalıdır. Örneğin, sıradan oyuncuları hedefliyorsanız, mobil oyunlarla gitmek en iyisidir. Orta seviye oyuncuları hedefliyorsanız, PC ve konsol oyunlarıyla çalışmak idealdir.

3. Sürükleyici deneyimler sunun.

Sürükleyici deneyimlerin katılımınızı artırabileceği pek çok yol vardır. Marka sadakatini artırabilir ve özellikle ürününüz, hizmetiniz veya genel deneyiminiz hakkında gönderi paylaştıklarında daha fazla tavsiye şansına yol açabilirsiniz.

4. Metaverse anlarından öğrenin.

İşletmeler, metaverse pazarında gezinirken anlamlı, etkili aktivasyonları tanıtım gösterilerinden nasıl ayırt edeceklerini öğrenmelidir. Bununla birlikte, şirketler ve markalar, satın alma, pazarlama ve müşteri deneyimi gibi geleneksel stratejilere ve paradigmalara takılıp kalmamak için bu yeni akınları sanal alanlara benimsemeleri gerektiğini anlamalıdır. Bu sadece pazarlama stratejileri değil; işletmelerin sattığı ürünler ve işler, metaverse evrenine girdikçe farklılaşabilir. Ürünlerin fiziksel veya sanal olması önemli değil, işletmeler artık bir ürün veya hizmet için etkileşim oluşturmak istiyorlarsa, kullanıcı etkileşimi ve dijital ikiz teknolojileri de dahil olmak üzere daha fazla faktörü göz önünde bulundurmak zorunda kalacaklar.

Ayrıca, metaverse evreninde başarılı bir şekilde inşa etmek ve ölçeklendirmek için bir işletmenin, kullanıcıları gerçek ve sanal dünyalar arasında sorunsuz bir şekilde bağlayacak esnek ve sağlam bir finansal ekosisteme sahip olması gerektiğini anlamaları gerekir. Bu, birlikte çalışabilirliğin gelişmesi için gereklidir.

Son Söz

Şu anda, metaverse hala erken evriminde. Henüz insanların güvenebileceği her şeyi kapsayan bir tanım yok. Ancak burada anlaşılması gereken en önemli şey, sanal dünyanın bir tane olmadığıdır. Birçok tane var ve insanların çevrimiçi sosyal etkileşimlerini genişletmelerine ve derinleştirmelerine izin verecek şekilde şekilleniyorlar. Web’e sürükleyici, çok boyutlu katmanlar ekleyerek kullanıcılar daha doğal ve özgün deneyimlerin keyfini çıkarabilecekler. Metaverse vaadi bile bunun ötesine geçiyor. Evinizin rahatlığında her şeyi daha erişilebilir hale getirebilir, sınırları ortadan kaldırabilir ve mallara, hizmetlere ve deneyimlere erişimi daha demokratik hale getirebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.