Metaverse ‘de Nasıl Para Kazanılır?


0

Metaverse platformları, kullanıcılara fiziksel dünyada olduğu gibi, kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri sanal platformlar sağlayarak, evrenimiz hakkındaki anlayışımızı değiştirir. Google, Meta (eski adıyla Facebook), Microsoft ve kripto borsası Binance gibi büyük şirketler kendi metaverse evrenlerini ve bitişik ürünlerini geliştiriyor.

Bu alan henüz ilk aşamalarında, ancak sanal bir dünyada boş zaman geçirirken yeni harekete şimdiden katılabilir ve Metaverse’de para kazanabilirsiniz. Bu yazıda, metaverselerin kullanıcılar için nasıl gelir elde etmeyi sağladığını, blok zincir ve kripto paraların bunlarla ne ilgisi olduğunu açıklayacağız.

Metaverse Nedir? Rehber Kılavuz

Metaverse Evrenlerindeki Güncel Eğilimler

Şirketler, çözümler ve sanal dünyalar geliştirmede rehberlik için Metaverse mimarisi içinde fırsatlar arıyor. Meta, Horizon Worlds evreninin tamamını geliştiriyor ve Google’ın ikonik dinozor oyunu, VR teknolojisini kullanıyor.
Örneğin, Warner Music Group (WMG), The Sandbox geliştiricileri ile birlikte 50 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip bir Metaverse başlangıç hızlandırıcısını piyasaya sürüyor. WMG ayrıca The Sandbox platformunda konserler ve diğer sanal etkinlikler düzenleyecek. Hatta şuan Sandbox Metaverse’de sanal gerçeklik konser salonu var.
Metaverse’in temelini oluşturan teknolojiler sürekli olarak gelişiyor ve hem şirketlerden hem kullanıcılardan hem de yatırımcılardan giderek daha fazla ilgi görüyor. Bu teknolojilerin gelecekte neler getireceğini kestirmek zor olsa da, ileride yeni bir yolun olduğu ve kitlesel benimsemenin hemen köşede olduğu açık.

Metaverse’de Para Kazanmanın Yolları

Birçok Metaverse hala erken aşamadadır ve bitmemiş olarak kabul edilebilir. Metaverse’lerin gelecek olduğuna inanıyorsanız, bundan yararlanmak için fırsatınız var. Zamanla, bu sanal dünyalar eksiksiz bir dijital ortama sahip kapsamlı ekosistemlere dönüşecek. Şehirler gerçek dünyada inşa edildikçe, metaverse ekosistemleri gelişecek ve yeni unsurlarla zenginleşerek bağımsız dijital dünyalar haline gelecek. Belki kullanıcıların para kazanmaları ve birbirleriyle etkileşim kurmaları için yeni yollar da ortaya çıkacaktır.

Metaverse Hakkında Bilmeniz Gerekenler (Kapsamlı Rehber)

Metaverse Arsa (Emlak) Satın Alma ve Sahip Olma

The Sandbox gibi bir metaverse platformunda sanal arazi satın almak ve ona sahip olmak mümkün. Araziler genellikle bu platformda satılır ve fiyatı NFT pazarında yayınlandıktan sonra kat kat artar, ancak bariz nedenlerden dolayı, şuan arsa satın almak isteyen büyük bir insan kuyruğu var.

Metaverse’deki mülkleri yönetmek, Metaverse’de para kazanmanın başka bir yeni yoludur. Hisse senedi portföyü veya diğer varlıklar gibi sanal gerçeklik planlarınızı yönetebilirsiniz. Sadece satın almakla kalmaz, mülkleriniz üzerinde sanal gayrimenkul de inşa edebilirsiniz. Bazı gerçek dünya markaları Metaverse’de kendi sanal emlak şirketlerini kuruyor. Örneğin Samsung’un Decentraland platformunda bir dijital mağazası var ve Sotheby’s bir galeri açıyor. JP Morgan, sanal alanda dijital bir banka açan dünyanın ilk finans şirketidir. JP Morgan ayrıca metaverse gayrimenkul platformu olarak Decentraland’ı seçti. Hareket, sanal giyim hattını açmayı ve Metaverse’de diğer dijital varlıkları satmayı planlayan Adidas ve Nike markaları tarafından da destekleniyor.

Metaverse Tokenlerine Yatırım Yapmak

Bu başlık; “Metaverse’de nasıl para kazanılır?” sorusuna son derece popüler bir cevaptır. Her Metaverse platformu, ekosistemdeki ana para birimi olarak işlev gören kendi jetonlarını basar. Kullanıcılar bu jetonları çevrimiçi dünyadaki nesneleri alıp satmak ve ürün ve hizmetler için ödeme yapmak için harcarlar. Ayrıca, aynı tokenlerde, kullanıcılar kullanımları, NFT kiralamaları veya basitçe cüzdanlarında tutarak sahip olmaları ve çok daha fazlası için ödüller alırlar.

Bu tokenlerin çoğu düzinelerce, yüzlerce ve hatta yüzde binlerce arttı: AXSMANASAND ve diğerleri. Yeni metaverse’ler ortaya çıkıyor ve bazılarının şu anda birkaç on veya yüzlerce dolar değerinde olan tokenler gelecekte bir servet değerinde olabilir.

Oyna Kazan (Play to Earn) Oyunlar

Play-to-Earn (P2E), 2018’de P2E’nin şafağında başlatılan Ronin yan zincirindeki Axie Infinity gibi sansasyonel projeler sayesinde popüler hale gelen hem blok zincir hem de tüm oyun endüstrisi için bir modeldir. Bu blockchain oyununun geliştirilmesinin arkasında Sky Mavis stüdyosu var. Oyunun temel ilkesi, oyuncuların bu sanal evrenin diğer yaratıklarıyla savaşan sanal evcil hayvanları (axies) satın alması, üremesi ve çoğaltmasıdır. Bu eylemler için, kullanıcılara Axie Infinity Shard (AXS) ve Smooth Love Potion (SLP) tokenleri verilir. Pokemon, Axie Infinity blokzincir oyununun yaratıcılarına ilham vermiştir.

Metaverse sanal gerçeklikte eğlenmek ve para kazanmak için P2E oyunları oynayabilirsiniz. Para kazanmak için geleneksel oyun yöntemlerine dayanmayan oyna-kazan oyunlarda, NFT’ler de dahil olmak üzere bu projelerin dijital varlıklarına doğrudan yatırım yapmanın yanı sıra, oyuna katılarak gelir elde edebilir ve karakterlerin gelişmesiyle fiyatlarında yaşanan artıştan siz de para kazanabilirsiniz. İşte oynayabileceğiniz dijital dünyalara sahip popüler P2E oyunlarının listesi:

 • Axie Infinity
 • The Sandbox
 • Decentraland
 • Gods Unchained
 • Stormrite
 • Legions & Legends
 • Mobox (sadece bir oyun değil, geliştiricilerin MOMOverse dediği farklı oyunlara sahip bütün bir Metaverse)
 • NFL Rivals
 • Shiba Eternity (Shiba ekosistemindeki ilk P2E oyunudur; ancak, hala geliştirilme aşamasındadır.)
 • Star Atlas

VR oyunlarından para kazanmanın başka yolları da vardır: Solana’daki ünlü Stepn projesi gibi Hareket Et Kazan, Kazanmak için Yap ve hatta Kazanmak için Uyu.

Move to Earn Nedir? (Hareket Et Kazan) Move to Earn Projeleri

Oynaması Ücretsiz Oyunlar Oynamak

Bazı oyunlar, oyna kazan (P2E) ve oynaması ücretsiz (F2P) türlerini birleştirir. Bu modeller, her ikisi de oyunculara oyun oynayarak kripto para kazanma fırsatı sunması bakımından benzerdir. Ancak, oyna-kazan oyunlarından farklı olarak, F2P oyunları, genellikle birkaç yüz veya bin dolara ulaşan bir başlangıç yatırımı gerektirmez.

Örneğin, çok oyunculu (multiplayer) blok zincir koleksiyon kart oyunu Gods Unchained ‘de yeni oyuncular, savaşlara katılabilecekleri, sanal giysiler gibi ödüller kazanabilecekleri ve alabilecekleri veya piyasada gerçek değeri olan yeni NFT kartları satın alabilecekleri ücretsiz bir kart destesi alırlar. Deneme NFT kartları piyasada satılamaz, ancak bunları kullanarak yatırım yapmadan oynamaya başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Axie Infinity hariç Oyna-Kazan bölümünde listelediğimiz tüm oyunlar da, Oynaması Ücretsizdir.

NFT Alme ve Satma

Ayrıca Metaverse’in sahip olduğu NFT’lerden de yararlanabilirsiniz. Genellikle çok değerli olan NFT koleksiyonlarının yanı sıra, ender olarak değiştirilemeyen tokenleri de HODL edebilirsiniz. CryptoPunksBored Ape Yacht Club (BAYC) ve Monster Ape Yacht Club (MAYC) koleksiyonlarından her bir NFT maliyetine bir göz atın! En ucuzları bile çok pahalı.

Bazı tablolar milyonlarca dolar değerinde. Dijital bir sanatçıysanız, kendi dijital sanatınızı yaratabilir ve NFT’leri kripto para birimi için diğer kullanıcılara satarak yatırım yapmadan para kazanabilirsiniz.

NFT ‘lerden Para Kazanma Rehberi

Sanal İş Gücü

Tasarımcı, metin yazarı, yazılım geliştiricisi veya test uzmanıysanız veya başka ileri teknik becerilere sahipseniz, projelerde uzman olarak çalışabilir ve şirketlerin sunduklarına bağlı olarak hem fiat hem de kripto para biriminde gelir elde edebilirsiniz. Genellikle, metaverse platformları geliştiren şirketler web sitelerinde, Medium blog’da veya Discord’da boş pozisyonlar yayınlar.

VR ve AR artırılmış gerçeklik tasarım platformları geliştirebilir, gayrimenkul tasarımına katılabilir, Metaverse etkinlikleri düzenleyebilir, bir sanat galerisi açabilir, seyahat acentesi olabilir, çeşitli platform etkinliklerine katılabilir ve sanal alışveriş merkezleri, kumarhaneler, okullar ve diğer kentsel altyapılar inşa edebilirsiniz. Başka bir deyişle, Metaverse’de para kazanmanın birçok yolu vardır.

Yaratıcı ol

Metaverse’de para kazanmanın binlerce yolunu kullanarak iş modelinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir rehber veya Metaverse olun ve yeni başlayanlara farklı platformların nasıl çalıştığını, bunlardan nasıl para kazanılacağını ve tuzakların nerede olduğunu açıklayan sanal turlar yapın.

Dijital modayı anlamayı öğrenin ve çevrimiçi alışveriş için uzman bir danışman olun, yeni bir meslek öğrenin: emlakçı olarak çalışın, şirketleri, eğitim girişimlerini veya çevrimiçi dersleri tanıtın, yönetici olun ve kalabalıkları konser salonlarına çekin – hayallerinizi gerçekleştirin ve sadece olabildiğince hayal gücünüzü kullanın!

Son Söz

Önümüzde bir metaverse devrimi var ve bu ortamı ne kadar erken anlar ve para kazanmaya başlarsanız, kitlesel kullanıcı kabulü sağlandığında ve sanal platformlar son derece popüler hale geldiğinde yeni dijital gerçeklikte sizin için daha fazla olasılık açılacaktır. Metaverse’de para kazanmak göründüğünden çok daha kolaydır ve herhangi bir acemi bunu anlayabilir, ancak onu ana gelir kaynaklarınızdan biri yapmak için çok çalışmak gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.