METAMASK Nasıl Doğdu? Kurucuları Kim?


1

Küresel Web3 topluluğu arasında herkes MetaMask ismini ve logosundaki tilkisini iyi tanır. 

Ama arkasındaki zihinleri ve yaratıcılarını biliyor muyuz?

Muhtemelen hiçbir yazılım, en son kripto çılgınlığı için Metamask’tan daha merkezi olmamıştır. On milyonlarca kullanıcısıyla dijital cüzdan sistemi, Tether gibi istikrarlı paralar, Axie Infinity gibi kazan-kazan oyunları, Decentraland gibi metaverseler ve Bored Ape Yacht Club gibi NFT projelerine yol açan blokzincir Ethereum’a ana erişim noktası oldu.

Ancak, hem projeleri hem de insanları etkileyen hızlı bir kripto çöküşünden sonra, Metamask’ın kurucuları şimdi yaratmalarına yardımcı oldukları kripto ekosisteminin şu anda Ponzi benzeri operasyonlara ve sömürüye eğilimli güvensiz bir kumarhane olduğu konusunda uyarıyorlar.

MetaMask, 2016 yılında, kripto projelerini finanse etmeye ve Ethereum blok zinciri için uygulamalar ve hizmetler geliştirmeye adanmış etkili bir teknoloji şirketi olan ConsenSys tarafından piyasaya sürüldü. MetaMask projesi altı yıllık yıldönümüne ulaştığında, Davis ve MetaMask kurucu ortağı Finlay, Metamask’ın durumu ve şu anda son altı ayın mali enkazını sıralayan kripto ekosistemi hakkındaki ilk ortak röportajlarını gerçekleştirdi. Dan Finlay ve Aaron Davis, topluluk oluşturmaya daha meraklı ve mütevazı bir yaklaşım getiriyor. Bu nedenle, MetaMask’i inşa ettikleri altı yılda çok fazla röportaj yapmadılar ve asla birlikte olmadılar.

 “Zamanımızı toplumu güçlendirmeye odaklamayı tercih ediyoruz. Projenin arkasında sadece biz değiliz, tüm toplum öyle.” Moxie’nin Web3 eleştirisi gibi önemli endüstri söylemlerine ağırlık verirken veya en son eşler arası ağ oluşturma ve şifreleme kitaplıkları hakkında yorum yaparken, kişisel hikayelerini paylaşma konusunda daha çekingen davranıyorlar. 

Onlar kim? Geçmişleri nedir? Nasıl buluştular? Hangi nedenlere tutkuyla bağlılar? MetaMask fikri nasıl hayata geçti? Yarının günlük Web3 kullanım örneklerini yaratan yüz binlerce parlak zeka gibi, Aaron ve Dan’in tekil bir hikayesi var, onları dünya çapında milyonlarca insanın Web3’e erişme şeklini bugünün ne olduğunu yaratmaya yönlendiren beklenmedik bir yolculuk yaptılar.

İngiliz Edebiyatı mezunu Dan ve Japonca ve Çince akademisyeni Aaron ilk olarak 2013’te bir araya geldi. Farklı yaşamları, açık kaynaklı bir Minecraft klonu olan VoxelJS projesine katkıda bulunurken kesişti ve çocukların programlamayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir ortam yarattı. Tarayıcı ve ardından Apple tarafından satın alınan bir girişim olan Mochaleaf’teki işler. Her biri kendi yolundaydı ve bir gün ikonik tilkiyi yaratmaları imkansız görünüyordu.

Onlar çocukken Aaron sadece video oyunları oynamak isterken, Dan ilk önce bir eski ev içinde yaşamak istemiş. O zamanlar mantıklı gelse de, Dan daha sonra bunun biraz karmaşık olabileceğini fark etti ve sonra astronot olmak istediğine karar verdi. Yıllar geçtikçe, hayalleri doğal olarak gelişti ve Dan sanat, video prodüksiyonu ve doğaçlama için eskimo ve roket fikirlerinden vazgeçti. Üniversitede İngiliz Edebiyatı okudu. Aaron, simültane tercüman olma umuduyla Japonca okudu. Eşsiz kariyer hedefleri sorulduğunda Aaron, “Çeviri için bir kanal olmak için her şeyi beyninizden çıkarmalısınız, zihnin saf uyumunu çok ilham verici buldum” dedi. İnsanlar yazılım mühendisliğinin başka bir dil öğrenmek gibi olduğunu söylüyorlar; her ikisi de ayrıntılara duyarlılık, mantıksal inşa etme kapasitesi ve göstergebilimle rahatlık gerektirir. Birçok yönden, yirmili yaşlarının başlarında programlama hayatlarının yarısına gelmişlerdi.

Diğer MetaMask kurucu ortağı Dan Finlay, ekosistemdeki sorunların sayısının dikkat eden herkes için açık olduğunu söyleyerek kabul etti. Dan Detroit’te doğdu, kısa bir süre sonra New York’a taşındı ve şimdi eşiyle birlikte Kaliforniya’nın Pasifik Kıyısı’na yerleşti. Çok büyük bir gezgin olmasa da Japonya ve Türkiye’ye yaptığı ziyaretleri çok sevmiş. Öte yandan Globetrotting Aaron, sık sık ev değiştirmeyi seven ve heyecan tutkunu biri. Japonya, Çin, Bali ve şimdi Hawaii. Gerçek bir maceracı gibi, merakla hareket eder ve kültürün tarihsel ve sosyal kökenlerine derin bir değer verir.

Kripto ekosisteminden Finlay, ”Her zaman gerçekleşen pek çok farklı başarısızlık türü var” dedi.

İlk kodlama fikri “Fartomin – osuruk sentezleyicisi” olan Finlay, geçen yılki NFT patlamasının büyük bir sanat eseri yarattığını, ancak kripto ekosisteminin alanlarının benzer akıllı sözleşmeleri kullanarak 10.000 NFT profil resmi oluşturmanın “döngüsüne yakalandığını” söyledi. “yaratıcılık eksikliği” gösterdi.“ Bir nft’yi “hayali bir malın doğrudan tüketiciye satış biçimi ” olarak nitelendirdi.”

Dan için kodlama, 10 yıldan uzun bir süre önce dağınık bir uygulama fikriyle başladı: “Kodlamayı bilmiyordum, bu yüzden nasıl yapılacağını öğrenmek için kitap okudum” diyor. Hala çocukluk hayallerine sadık kalan Aaron, video oyunları geliştirmeye çalıştı: “Hiçbir rehberliğim yoktu, bu yüzden diğer insanların yaptıklarından bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum, okuyup sonra ince ayar yapmaya çalışıyordum.”

Dan’in portre sanatçısı, kameraman, müze doktoru, atari salonu süpervizörü, balon twister, satranç antrenörü ve ekran yazıcısı olarak çeşitli görevlerinden sonra, kamp danışmanı, cankurtaran olmaktan emekli olduktan sonra, 2013’te Apple’da Aaron ile kesişti. Her ikisi de eşler arası bilgi işlem veya “hala yaptığımız şeye benzeyen çılgın, iddialı fikirler” üzerinde çalışmak istediler, diye açıklıyor Aaron.

Bu paylaşma, bir topluluk oluşturma ve güvenli işbirliği için platformlar oluşturma duygusu, sosyal eşitsizlik ve başkalarının hakları tarafından motive edilir. Dan, insan hakları ve insanlarla bağlantı kurma konusunda büyülenmiştir. Sosyal adalet duygusu, ailesinin Detroit otomobil endüstrisinin çöküşü ve California’daki çiftlik işçisi hareketi ile ilgili kendi deneyimleriyle şekillendi. “Etkilerini kasıtlı olarak dışsallaştıran ve kâr için ellerinden gelen her şeyi sömüren yıllarca süren işletmeler üzerine inşa ettiğimizden nefret ediyorum.” Topluluk para birimleriyle ilk deneyimi, alternatif ilkokul Charquin’den geldi. Aaron’a en çok neyden nefret ettiğini sorarsanız, bir şeyler yapmak için güvenmediği insanlara güvenmek istemediğini söylerdi. “Ajanlıktan mahrum kalmaktan nefret ediyorum” diyor. Teknolojiyle ilgili ilham verici ve felsefi fikirleri birbirine yaklaşıyordu ve MetaMask fikri yavaş yavaş hayata geçiyordu.

Aaron’a göre, “Teknoloji ve politikanın bir kısmı, sel gibi projelerden geliyordu. İnsanlar gerçekten karmaşık bir şey yapıyorlardı ve herkes bunu başarmak için birlikte çalışıyordu. Bunu başka şekillerde nasıl yapabileceğimizi görmek istedim.” Bu an, Ethereum’un piyasaya sürülmesinden önceydi.

2014 yılında, akıllarına bir fikir sokan ikinci en büyük blok zinciri oluşturuldu. “Ethereum’ı ve onu çevreleyen fikirleri duyduğumda, yapmak istediğim şeye benzeyen birkaç şeye uyduklarını düşündüm: modüler bir demokrasi veya daha iyi bir tartışma sistemi. İnsanların para toplamasına, mikro ödemeler göndermesine ve daha fazlasına yardımcı olmak için bilgisayarları kullanmak istedim” diye açıklıyor Dan. Ethereum ağı tarafından desteklenen bir web sitesine sahip olmanın harika olacağını biliyorlardı, ancak oturum açmanın nasıl çalışacağı belirsizdi. Web tabanlı kitle fonlaması hala biraz yeniydi. Aaron, Ethereum üzerinde bir projeye kitle fonlaması yapmakla ilgilendi ve oradan geriye doğru çalıştı. Bir tarayıcı içindeki bir tarayıcıya benzeyen sofistike bir hesap yöneticisi yapmak için biraz zaman harcadı ve sonra Dan geldi. Birçok erken yüz yüze bilgisayar korsanlığı oturumları olsa da, zaman dilimleri arasında çalışma yöntemi geliştirdiler. Ethereum gibi merkezi olmayan bir teknoloji oluşturmaya yönelik işbirlikçi çabalar. Birlikte MetaMask’in ilk kapsamını daralttılar ve bir web uzantısı oluşturmaya yöneldiler. Bu, onu hackathonlara götürmeye ve geliştiricilerin onunla oynamasını sağlamaya yetecek kadar iyi olmasına yardımcı oldu.

2016 yılında MetaMask ve tilki doğdu.

Neden bir tilki? Aaron bir hayvan maskotu istemiş. “Benim için tilki birçok şeyi çağrıştırıyor: Disney’de Robin Hood’un halk kahramanı, geleneğe isyan, kendini korumanın bir görüntüsü olarak akıllı yalnız yaratık, karanlık ormanda tesadüfi bir karşılaşma ve güvenli işbirliği ya da işbirliği sorununu çözme. birbirimize nasıl güvenebiliriz.” Dan fikri gördüğünde, yerel bir modelciyle birlikte çalışarak 3B hale getirdi ve ardından etkileşimli hale getirdi. Bir de isme ihtiyaçları vardı…

Aaron bir şeylere isim vermeyi sever ama aynı zamanda doğru yapmanın zor olduğunu da bilir. Şimdi MetaMask olarak bildiğimiz bir isim üzerinde düşünmek için çok zaman harcadı ve “Amaca uygun, dili güzelce yuvarlayan ve çoğunlukla “telefon testini” geçen bir şey istedim: telefonda söyleyebilir misin? ve bunu yazabilirler mi?” Meta kendi kendine referans anlamına gelir. Maske, dekoratif veya drama maskesinde olduğu gibi, kimlik için bir metafordur.” MetaMask, “kimliklerinizin kimliği” veya “birçok kimliğinizi yönetmek için kullandığınız şey” anlamına geliyordu. 

Ekip için yoğun ve benzersiz bir yolculuk oldu. Geriye dönüp bakıldığında, 2017’de CryptoKitties’in yükselişi sırasında tüm gece ayakta durarak durmuş işlemleri hafifletmenin bir yolunu bulmak gibi bazı anılar göze çarpıyor. “Ürünü nasıl ölçeklendireceğimiz ve kullanıcıların yeni ağlar eklemesine izin verdiğimiz hakkında konuşmaya başladığımız 2018’de geri çekildiğimizi de hatırlıyorum.” 2019 yılında Snaps projesi hayat buldu. “2020, dolandırıcıların kullanıcılarımızın Gizli Kurtarma İfadelerini avladığı yeni yolları ilk kez görmeye başladığımız, ancak daha sonra bize ilk gerçek gelirimizi veren ve daha güvenilir bir şekilde işe almamızı sağlayan Takas özelliğini sunduğu çok büyük bir dramatik yıldı.” 2021, MetaMask’ın en iddialı planlarının temellerini atan hızlı bir büyüme yılı oldu. 2022, MetaMask’ın kullanıcıların ihtiyaçlarını daha eksiksiz karşılamak için ihtiyaç duyduğu sistemleri ve ekipleri oluşturduğu bir yıl oldu.

Dan ve Aaron, yeni güven temelleri oluşturmamız gerektiği inancını paylaşıyorlar. Dan, “Bugün çoğu insan ne bilgisayarlara ne de birbirlerine nasıl güveneceğini biliyor. İnternet birlik duygumuzu paramparça etti. İnsanlara tekrar daha fazla şeye güvenebileceklerini hissettirmek istiyorum, ama doğru sebeplerden dolayı.” Geleceğe bakan Aaron, “Web3’te şu anda popüler olan çoğu şeyin 20 ya da 30 yıl sonra ortalıkta olmayacağına” inanıyor, bu yüzden ayrıntıları değil temaları ve biçimleri takip ediyor. Web3 için hedefi bir “medeniyet başlangıç ​​kiti” oluşturmaktır.

“Hiç toplumun çökmeye başladığını hissettin mi? Büyük ölçekli bir yedekleme planımız olsun.”

Her ikisi de MetaMask’in, cüzdanın gelecekteki özelliklerini MetaMask Snaps aracılığıyla inşa eden toplulukla ilgili olduğuna derinden inanıyor. Geliştiricilere bir tavsiyede bulunacaklarsa Dan, “Her şey insanlığın geri kalanına hizmet etmenin bir yolunu bulmakla ilgili. İnsanların sorunlarına odaklanın, insanları dinleyin, işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenin ve sonra birisi için hayatı biraz daha kolaylaştırıp kolaylaştıramayacağınıza bakın. Yol boyunca, sizin için işleri kolaylaştıracak ve onlar için işleri kolaylaştıracak şeyler keşfedebilirsiniz ve bunlar aynı zamanda inşa etmenin geçerli yollarıdır, ancak başka biri için yapmayı umursadığınız bir şeyle başlamalısınız.” Aaron, geliştiricileri “birçok şeyi denemeye” davet ediyor. Vaktini harcarsan bir şeyi nasıl yapacağını bulabileceğine inan.”

Çünkü siz – biz – geleceği inşa ediyoruz.

METAMASK HAKKINDA

MetaMask; cüzdanlarının son birkaç yılda DeFı ve NFT’LERİN yükselişinde kritik bir rol oynadığını ve bunun da Metamask’ın kendi aylık aktif kullanıcılarını 2020’de 1 milyondan bu yıl 30 milyondan fazla kişiye çıkardığını belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.