GameFi vs Defi: Yatırımcılar için hangisinde daha fazla potansiyel var?


0

GameFi, mevcut kripto ikliminde kesinlikle en trend konular arasında yer alıyor. Konsept, katılımcılar için ekonomik teşvikler sunan blok zinciri oyunlarını içerir, aksi takdirde kazan-kazan oyunları olarak da bilinir. GameFi, 2021’de kripto dünyasını kasıp kavurdu ve Axie Infinity’nin meteorik yükselişi bunun kanıtı.

Umut verici performansına rağmen GameFi’nin tamamen oyunla ilgili olduğunu belirtmekte fayda var. Öte yandan, merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel bankaları geride bırakmak için blok zinciri teknolojisinin gücünden yararlanan daha geniş bir finansal araç yelpazesini kapsar.

Hem DeFi hem de GameFi birçok benzerliği paylaşırken, çok farklı yatırım fırsatları sunuyorlar. Bu yazıda, bu kavramların her ikisini de, ne içerdiğini ve yatırımcılar için daha fazla potansiyel sunduğunu açıklayacağız.

DeFi – Merkeziyetsiz Finans Nedir?

DeFi, borç verme, ödünç alma, ticaret ve takas gibi finansal faaliyetlerin merkezi olmayan, güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine izin veren blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir dizi finansal uygulama için bir şemsiye terimdir. DeFi’nin temel amacı aracıları ortadan kaldırmak ve böylece daha uygun maliyetli, sansüre dayanıklı bir ortam yaratmaktır. Daha ayrıntılı bilgi için DeFi yazımızı okuyabilirsiniz. 

GameFi Nedir?

GameFi, Game ve Finance kelimelerinden türetilmiştir. GameFi, oyna-kazan türündeki kripto oyunlarını oynayarak kâr elde edilmesi amacıyla, finansal sistemlerin oyunlaştırılmasını ifade eder. GameFi ekosistemi, sanal bir oyun ortamı yaratmak için kripto paraları, NFT ve blockchain teknolojisini kullanır. Oyuncular genellikle görevleri yerine getirerek, diğer oyuncularla savaşarak ve oyunun farklı seviyelerinde ilerleyerek oyun içi ödüller kazanabilir. Ayrıca, kripto borsalarında ve NFT pazar yerlerinde satmak üzere varlıklarını oyunun dışına da transfer edebilirler.

GameFi nasıl çalışır, mantığı nedir?

GameFi, oyunculara ekonomik teşvikler sunan ve bir blok zinciri üzerine kurulu oyun uygulamaları için genel bir terimdir. GameFi, açık, merkeziyetsiz, güven gerektirmeyen ve izin almaksızın kullanılan gibi, DeFi ile birçok benzerliğe sahiptir. Bununla birlikte, belirgin bir fark, GameFi’nin tamamen oyunlarla ilgili olması, DeFi’nin ise neredeyse tüm finansal uygulama biçimlerini içermesidir.

Genel olarak GameFi, oyuncuların oyun oynamak için kripto varlıkları şeklinde ödüller kazanmalarını sağlayan oyunlardan oluşur. Bu tür oyunlarda, NFT’ler veya değiştirilemez dijital jetonlar, avatarlar, araziler, kostümler, silahlar ve daha fazlası gibi oyun içi öğeleri temsil etmek için kullanılır.

Oyuncular, görevleri tamamlayarak, çevrimiçi rekabete katılarak, belirli oyun seviyelerini veya zorluklarını geçerek veya sadece satın alarak NFT’leri elde edebilirler. NFT’ler, kripto para birimleri gibi blok zinciri tabanlı belirteçler olduğundan, oyunlardan kaldırılabilir ve OpenSea gibi pazarlarda nakit veya diğer kripto varlıkları ile takas edilebilir.

Decentraland ve The Sandbox gibi oyunlar da sanal arazilere sahip olmayı mümkün kılıyor ve oyuncuların dijital gayrimenkul parçaları satın almalarını sağlıyor. Oyuncular bu sanal toprakları geliştirerek ve daha sonra diğer oyunculara kiralayarak para kazanabilirler.

Özellikle, her GameFi oyunu kendi ekonomik modelini uygular ve farklı bir dizi ödül veya kazanma mekanizmasına sahiptir.

GameFi ve DeFi Arasındaki Fark Çizgisi Nerede?

GameFi ve DeFi farklı tanımlara sahip olsa da, ikisi arasında çizilen çizgi çok net değil. Örneğin, bir kullanıcı merkezi olmayan bir platform aracılığıyla bir oyun projesinde bir arsa satın alır ve ardından merkezi olmayan bir hizmet aracılığıyla akıllı sözleşmelerle tekrar kiralamaya başlarsa, bu GameFi veya DeFi olur mu?

Kullanıcı bir varlık alıp ödünç verdiği için DeFi olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, aynı zamanda GameFi olarak kabul edilebileceğini düşündüren bir oyun da içerir. GameFi ile DeFi arasına bir çizgi çekmeye çalışırken ortaya çıkan bir diğer konu da ölçü birimleridir. DeFi’de popülerlik, kilitlenen toplam değer (TVL) kullanılarak ölçülebilirken, GameFi genellikle işlem hacmini kullanarak popülerliği inceler.

DeFi ve GameFi’yi TVL açısından karşılaştırırken, DeFi’nin öne çıktığını fark etmek kolaydır. Aralık 2021’e kadar, ilk beş DeFi Dapp’in TVL’si 130 milyar dolar iken, ilk 5 oyunun sadece 14 milyar doları vardı. Ancak, DeFi çok çeşitli finansal ürünleri içerdiğinden, bu tamamen adil bir karşılaştırma değildir.

İşlemler açısından, DeFi yine GameFi’yi açık bir farkla geride bırakıyor. Alım satımları, takasları, borsaları ve daha fazlasını içeren DeFi’nin yapısı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Ancak GameFi işlemlerinde sayılmayan bir şey, son zamanlarda büyük bir büyüme gösteren NFT satışlarıdır.

GameFi’nin Yatırımcılar İçin DeFi’den Daha Fazla Potansiyeli Var mı?

İki özellik (para ve kullanıcılar) genellikle iki şeyi ve onların potansiyelini karşılaştırırken baskındır. Para açısından, DeFi en azından şimdilik bariz kazanan. Peki ya gelecek?

Perakende bankaların yıllık gelirinin 2.3 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor, bu da DeFi’nin geleneksel bankaları geride bırakması durumunda başarabileceği şeydir. Öte yandan, GameFi büyük bir potansiyele sahiptir. Grayscale tarafından hazırlanan bir meta veri deposu raporu, meta veri deposu sektörü için 1 trilyon dolara kadar gelir öngörüyor. Bu, sonunda GameFi’nin para açısından DeFi’yi yakalayabileceğini gösteriyor.

Finansal yarışta DeFi üstün gelse de, GameFi kesinlikle kullanıcılar ve popülerlik açısından hakim durumda. DappRadar’ın yakın tarihli bir raporuna göre, oyunlar şu anda tüm Dapp kullanıcı etkinliğinin %52,4’ünü oluştururken, DeFi ise %34,74’ünü oluşturuyor.

Ayrıca, küresel makro trendler nedeniyle DeFi etkinliği son zamanlarda bir düşüş yaşarken, GameFi etkinliği çok fazla rahatsız görünmüyor. Bu, büyük ölçüde GameFi’nin ana özelliğine atfedilebilir: Bu, kullanıcıların sahiplik ve oyna-kazan potansiyeli ile oyunlarını geliştirirken oyunlardan zevk almalarının bir yoludur.

GameFi ve DeFi arasındaki Sermaye Karşılaştırması:

Şu an itibariyle GameFi’nin piyasa değeri 10,7 milyar dolar. Buna karşılık, DeFi’nin piyasa değeri yaklaşık 45 milyar dolar. Bununla birlikte, DeFi’nin 2021’in sonlarında zirvede 170 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Piyasa Değerine Göre En İyi GameFi Coinleri

GameFi belirteçlerinin çoğu, blockchain oyunlarının çekiş kazanmaya başladığı 2021’in başlangıcından bu yana önemli bir değer artışı gördü. Bu jetonlardan bazıları son piyasa çöküşü sırasında sert bir şekilde etkilenmiş olsa da, GameFi jetonları hala son boğa piyasasının en iyi performans gösterenleri arasında yer alıyor. İşte piyasa değeri açısından en iyi beş GameFi tokeni:

 1. Decentraland (MANA): MANA, Decentraland Metaverse’e güç sağlayan bir Ethereum tokenidir. Token, yaklaşık 1,7 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük GameFi tokenidir.
 2. The Sandbox (SAND): SAND, Ethereum ağı üzerine kurulmuş popüler bir Metaverse oyunu olan The Sandbox’ın yerel kripto para birimidir. Token, 1,6 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile ikinci en büyük GameFi tokenidir.
 3. ApeCoin (APE): APE, popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club ile bağlantılı bir Ethereum tokenidir. Sadece dört ay önce piyasaya sürülmesine rağmen, madeni paranın piyasa değeri 1,5 milyar dolar.
 4. Axie Infinity (AXS): AXS, popüler blockchain oyunu Axie Infinity’ye güç veren bir Ethereum tokenidir. Tokenin, şu anda 1.2 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.
 5. STEPN (GMT): GMT, oyna-kazan mekanizmasını uygulayan bir yaşam tarzı uygulaması olan STEPN’i yöneten bir Solana tokenidir. Tokenin, 577 milyon dolarlık bir piyasa değeri var.

Piyasa Değerine Göre En İyi DeFi Coinleri

GameFi jetonlarına benzer şekilde, DeFi jetonları da son boğa döngüsü sırasında önemli bir değer artışı yaşadı. Ancak, bu paralar son piyasa çöküşü sırasında sert bir şekilde etkilendi. İşte piyasa değeri açısından ilk beş DeFi coini:

 1. Dai (DAI): DAI, Ethereum tabanlı bir protokol olan MakerDAO tarafından yayınlanan algoritmik bir stablecoindir. Coin, şu anda yaklaşık 7 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile en büyük DeFi tokenidir.
 2. Avalanche (AVAX): AVAX, Ethereum’a rakip olan merkezi olmayan, açık kaynaklı bir stake blok zinciri kanıtı olan Avalanche’ın yerel coinidir. Coinin yaklaşık 5.5 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.
 3. Uniswap (UNI): UNI, Ethereum blok zincirinde çalışan en büyük DEX olan Uniswap için yönetişim tokenidir. Tokenin 4 milyar dolardan fazla bir piyasa değeri var.
 4. Chainlink (LINK): LINK, merkezi olmayan bir oracle ağı olan Chainlink’in yerel simgesidir. Tokenin şu anda 3 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri var.
 5. Tezos (XTZ): XTZ, merkezi olmayan bir açık kaynaklı blok zinciri olan Tezos’un yerel coinidir. Coinin 1,4 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Yatırımcılar GameFi’nin DeFi-Zasyonu Hakkında Neden Heyecanlı?

Oyun varlıklarının mülkiyetini ve kullanımını bölerek GameFi, benzeri görülmemiş yatırım fırsatları doğurdu. DeFi ile karşılaştırıldığında, GameFi genç ama hızla gelişiyor, bu da sektörü bazı yatırımcılar için daha da heyecanlı kılıyor. GameFi’nin finansal yönleri, blok zincir oyunları, zincir üstü kiralama çözümleri, fraksiyonelleştirme, staking, NFT pazarları ve diğerleri için katman 2 çözümlerini içerir.

Birçok benzerliğine rağmen GameFi, DeFi’ye kıyasla daha az yapıya sahiptir, yani çok fazla kural ve standart yoktur. Üstelik GameFi, balina manipülasyonuna daha az maruz kalıyor. Ve özellikle gelişmekte olan ekonomilerde, kripto dışı kullanıcıları kripto pazarına çekme şansı önemli ölçüde daha yüksek.

GameFi’de yatırım tezi, blockchain oyunlarını oynamayı daha zevkli, finansal açıdan verimli ve güvenilmez kılan şeylere yatırım yapmakla ilgilidir. Buna karşılık, en son DeFi upcycle sırasında, yatırımcılar büyük ölçüde DeFi’nin borç verme protokollerini, merkezi olmayan borsaları, sentetik varlıkları ve daha fazlasını içeren yapı taşlarına odaklandı.

Bununla birlikte, GameFi’nin DeFi-zasyonu devam ederken, yatırımcılar odaklarını blockchain oyunlarının oyun yönünden finansal altyapılarına kaydıracaklar. Başka bir deyişle, tek bir oyunun ömrü kısa olabileceğinden oyun kısmı yerine, GameFi’nin teknoloji altyapısı olan ve daha uzun sürecek olan finans kısmına odaklanılmalıdır.

GameFi, DeFi’den Daha Büyük Olacak mı?

GameFi’nin tam potansiyeli henüz keşfedilmedi. Ancak şu anda olduğu gibi GameFi, kullanıcılar açısından DeFi’ye göre rahat bir avantaj gösterdi. Ayrıca Gala Games, Galaxy Interactive ve Solana Ventures gibi şirketler GameFi projelerini desteklemek için şimdiden fon ayırdı.

Sonuç olarak, GameFi’nin parasal olarak DeFi’yi geçip geçemeyeceğini göreceğiz, ancak kesinlikle bu yönde ilerliyor.

Son Söz

GameFi ve DeFi, en umut verici ve kazançlı endüstriler arasındadır. Her ikisi de son boğa döngüsü sırasında oldukça iyi performans göstererek, erken yatırımcılar için büyük getiriler sağladı. Ancak soru, gelecekte yatırımcılar için hangisinin daha fazla potansiyel sunacağıdır.

Kısa bir cevap olmasa da GameFi’nin daha umut verici olduğunu söyleyebiliriz. Kazanmak için oyna mekanizmasını ve geleneksel kripto para birimi araçlarını harmanlayarak GameFi, yeni bir yatırımcı dalgasını kendine çekti. GameFi, kullanıcılar ve popülerlik açısından DeFi’yi domine ediyor ve hatta para açısından da yakalamaya çalışıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.