Merkezi Borsa Nedir?


0

Merkezi borsa yani Cex (Centralised Exchange) belirli bir merkezi bulunan ve merkezi yönetime sahip borsalardır. Bu yönetim; bir şahıs, bir şirket veya şirketler grubu olabilir.

Merkezi borsalarda alınan tüm kararlar yönetim tarafından belirlenir. Mesela borsada hangi kripto paraların listeleneceği, hangi paritelerde listeleneceği veya kripto paraların listelemesinin iptal edilmesi yönetimin kararına bağlıdır. Ayrıca borsa içerisinde kullanıcılara sunulacak uygulamalar (stake, farm, ödüllü yarışmalar, IEO vb.) ve bu uygulamaların kuralları, borsa al-sat komisyon oranları, marjin işlem oranları, para yatırıp çekme kuralları ve kullanıcılara dair bilgi tedariği gibi borsayı ilgilendiren tüm kararları borsanın yönetimi belirler.

Merkezi borsaların (Cex) avantajları nedir?

Merkezi borsaların en önemli avantajı kullanım kolaylığı olarak düşünülebilir. Borsaya bankadan para gönderdikten sonra kripto para al sat ve stake, farm gibi diğer işlemlere hızlıca başlayabilirsiniz. Merkeziyetsiz borsalarda kripto para alıp satma, muhafaza etme, stake ile faiz kazanma gibi işlemler biraz daha karmaşık gelebilir. Diğer avantajlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz; kripto para al-sat işlemlerinde görece düşük komisyonlar, her hangi bir hata durumunda destek ekibi ve müşteri hizmetleri iletişimi, borsaların ödül sistemleri ve IEO gibi yeni projelere ön satış avantajları gib.

Merkezi borsaların (Cex) dezavantajları nedir?

Merkezi borsaların avantajlarının çok olmasının yanında dezavantajları da çoktur aslında. En büyük sorun herkesin de korkusu olan, borsanın kayıplara karışması yani dükkanı kapatıp gitmesi olarak söyleyebiliriz. Bunun dışında borsaların KYC adı altında kimlik kontrolü yapması, bürokratik işlemler veya daha az kripto para listelenmesi gibi seçimlerin bir yönetim tarafından yönetilmesidir. Aslında merkezi borsaları klasik bankalar gibi düşünebilirsiniz.

Merkezi borsalar hangileri?

Şuanda piyasada irili ufaklı yüzlerce merkezi borsa vardır. Bazıları uluslararası çalışırken bazıları ise sadece ulusal olarak hizmet vermektedir. Borsalar arasında kripto para listelemelerinden, kripto paraların paritelerine, üyelik işlemlerinden komisyon oranlarına kadar bir sürü farklılıklar vardır. İsterseniz sitemizde BORSALAR kategorisinde Binance ve Paribu gibi borsaları inceleyerek kullanım farklılıklarını kendiniz inceleyebilir ve üyelik şartlarını görebilirsiniz.

İşlem hacmi ve güven endekslerine göre sıralayacak olursak; Binance, Coinbase, Kraken, Huobi, Okex ….. Paribu, BTCTurk gibi devam etmektedir. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.