Manta Network Testnet V2


0

Manta Network; kullanıcılarının DOT ve KSM dahil olmak üzere herhangi bir parachain varlığı özelleştirmesini ve gizlemesini sağlayan teknolojiyi geliştirmektedir. Bu gizliliği Zero Knowledge Proof kullanarak yapmaktadır.

“Zero Knowledge Proof” Nedir yazımız için tıklayınız!

“Manta Network” Nedir yazımız için tıklayınız!

Aylarca süren geliştirmenin ardından Manta Network, kullanıcılara daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde gizlilik haklarını geri vermesini sağlayan Dolphin V2’yi piyasaya sürdü. V2’nin özelliklerinin ve Testnet’in yer aldığı bu makaleye başlamadan önce  V1’deki geliştirmeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. V1 Makale

Dolphin v2; Manta Network ve kanari ağı olan Calamari’de yayınlanmadan önce protokolü test ve deneme şansı sunar. Aralık 2021’de piyasaya sürülen Dolphin V1’de, 6.000 benzersiz cüzdan adresi oluşturuldu ve 60.000’den fazla benzersiz işlem gerçekleştirildi. Dolphin v1’de olduğu gibi Dolphin v2’de de bir geri bildirim formu bulunmaktadır. Ancak V1’in aksine Dolphin v2’de katılımcılar; geri bildirim formunu doldurarak ve Gleam kampanyasındaki diğer talimatları izleyerek Airdrop’a hak kazanabilir.

Ödüllü Testnet

Dolphin v1, ödüllü bir testnet değildi.  V1’in amacı sadece çekirdek topluluktan mümkün olduğunca çok geri bildirim toplamaktı. Buna rağmen Dolphin v2’yi oluşturulurken 500 yanıt ve binlerce geri bildirim değerlendirmeye alındı.

V1’in aksine Dolphin v2 ödüllü bir testnettir. Çünkü amaç yalnızca mevcut kullanıcılardan geri bildirim almak değil, Manta veya Calamari’yi duymamış olabilecek kişilere ulaşmaktır. Böylelikle daha geniş bir topluluk Polkadot/Kusama’daki gizliliği görmüş olacak.

Mevcut Airdrop’a hak kazanmak için linke tıklayabilirsiniz. Ödüllü testnet’i deneyin ve Manta Network ve bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Polkadot.js Cüzdanı

Dolphin V2’yi kullanmaya başlamak için önce hesaplarınızı ayarlamanız gerekir. Polkadot.js cüzdanını henüz indirmediyseniz, aşağıdaki talimatları izleyin:

Şu anda Dolphin Testnet V2, genel varlıkları yönetmek için Polkadot.js tarayıcı uzantısı cüzdanını desteklemektedir.

Manta Signer

Manta Signer, Manta Network, Calamari Network ve Dolphin Testnet için bir gizli yönetici ve sıfır bilgi kanıtı üreticisidir.

Signer; yalnızca sizin bildiğiniz ve bunlara dayalı olarak ispatlar oluşturabileceğiniz sırların hesaplamalı uzantısı olmaktadır. Daha sonra, yalnızca sizin yapabileceğiniz değişikliklerle defteri güncellemek için bu kanıtları blok zincirine gönderebilirsiniz. Manta Signer aşağıdaki işletim sistemleri (OS) için indirilebilir.

Manta Signer indirdikten sonra bir hesap oluşturmak için talimatları izleyin. 8 karakter uzunluğunda bir şifre gerektirecektir. Gelecekte gerekli olacağı için bu şifreyi hatırlamanız gerekecektir. Ayrıca parola kurtarma henüz etkinleştirilmediğinden daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Dolphin Faucet

Dolphin V2’yi gerçek Polkadot/Kusama ekosistemlerini simüle eden kendi kapalı ekosistemi olarak hayal edin. Herkes testnet tokenleri alabilir. Onları almak için önce Manta Network; Discord Sunucusuna ve Dolphin Faucet kanalına girmelisiniz. 

/gimme komutunu yazdıktan sonra farklı seçenekler açıldığını göreceksiniz. (aşağıdaki resme bakın). 
İlk önce $DOL aldığınızdan emin olun çünkü $DOL, her işlemde gaz ücretlerini ödemek için kullanılması gereken test ağının yerel tokenidir (Ana ağda, Manta’da $MANTA kullanılacak, Calamari’de ise $KMA kullanılacaktır)

Komutun adres alanına Dolphin Testnet’ten genel alma adresinizi girin. Bot etkinleştirilecek ve size bir miktar testnet tokenlarını gönderilecek.

Özel işlemleri göndermeye başlamak için Dolphin Testnet Uygulamasını ile etkileşime gireceksiniz. Sizlere daha yol gösterici olması açısından Manta Network tarafından youtube videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Tokenleri nasıl özelleştireceğinizi, farklı adreslere özel olarak nasıl işlem yapacağınızı ve aldığınız özel tokenlerin nasıl genel token olarak geri alacağınızı görmek için buradaki belgeden takip edebilirsiniz .

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.