Polkadot Cüzdan Nasıl Oluşturulur?


0

Polkadot ve Kusama ağlarında kolayca işlem yapmanızı sağlayacak Polkadot.js cüzdan kurulumuna geçmeden önce çok kısa Polkadot’dan bahsedelim.

Polkadot; gaz fee’lerin yüksekliği ve ölçeklenebilirlik sorunlarıyla boğuşan Ethereum’a alternatif olarak aralarında Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood, Peter Czaban ve Robert Habermeier’ın da bulunduğu bir grup yazılımcı tarafından 2016’da oluşturuldu. Polkadot ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Polkadot JS uygulaması; Polkadot, Kusama yani Polkadot test ağı, ayrıca parachainler yani Polkadot’a bağlanan diğer ağlarda çalışabilen bir cüzdan uygulamasıdır.  Bu yazımızda Polkadot cüzdan nasıl yüklenir, Polkadot cüzdan nasıl oluşturulur sizlere adım adım anlatacağız!.

Öncelikle Buradaki bağlantıdan Google Chrome eklentiler sayfasına gidiyoruz.

Ardından “Chrome’a ekle” butonuna basıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

Chrome puzzle eklentiler bölümünden, Polkadot cüzdan uygulamasını, tarayıcımıza sabitleyip, sonrasında, üzerine basarak eklentiyi çalıştırıyoruz.

Eklentiyi açtıığımızda ilk gelen sayfada sizlere genel uyarılardan bahsediliyor. Alttaki butona basıyor uyarı ve şartları kabul ederek ilerliyoruz.

Butona bastıktan sonra karşınıza çıkan ekranda yuvarlak içinde yer alan artı simgesine basıyoruz;

Bu adımlar çok önemli lütfen dikkatlice takip edin.

Karşınıza çıkan ekranın üst satırında Polkadot cüzdan adresiniz ve alt satırında cüzdanınızı yeniden kurabilmek veya kurtarabilmek için gerekli olan anahtar kelimeler yer almaktadır.  Bu kelimeleri güvenli bir yere kayıt etmeniz gerekmektedir. Ardından alttaki kutucuğu onaylayıp butona basıyoruz.

Devam etmeden önce bir uyarı yapalım, kurulum tamamlanmadan önce eklentiyi her kapatıp açtığınızda, işlemler baştan başlar ve hem cüzdan adresi hem de anahtar kelimeler değişir.  Hemen kuruluma geri dönelim.

Karşımıza cüzdan adını belirleyeceğimiz bölüm ve cüzdan için belirleyeceğimiz şifre kısmı geliyor. Cüzdan adımızı yazıyoruz, bir şifre beliyoruz, tekrar aynı şifreyi giriyoruz.

Eveet, sonunda Polkadot cüzdan kurulumunu tamamlamış olduk. Buradan ayarlar kısmına girerek, dil desteğini Türkçe yapabilirsiniz. “Adres biçimini görüntüle” kısmına girerek bağlanmak istediğiniz ağı seçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.