KYC Nedir?


0

KYC (Know Your Customer)yani Müşterini Tanı anlamına gelmektedir. Finans piyasasında, müşterilerin kimlik bilgileri ve biyometrik verilerini tespit etmek ve uyumluluğu denetlemek için yapılan işlemdir. KYC sürecinde kimlik kartı doğrulaması, yüz doğrulaması, adres kanıtı olarak faturalar gibi belge doğrulaması ve biyometrik doğrulama aynı anda işleme alınır.

Müşteri, çeşitli doğrulama süreçleriyle kimlik bilgilerini ve ikamet ettiği yeri kanıtlamak zorundadır. Kurumlar da bu şekilde hem kendilerinin hem de müşterilerinin güvenliğini sağlamış olurlar. Müşteri kimlik bilgilerinin yanı sıra, KYC ile finans firmalarının risk yönetimi, müşteri kabul politikaları ve işlem izleme gibi gereksinimleri ve politikalarını içerir.

Küresel kara para aklama ile mücadele (AML) ve terörizmin finansmanı ile mücadele (CFT) devletler için büyük öneme sahiptir.  Finans kuruluşları devletler tarafından sürekli denetim altında tutulmaktadır. Bu sebeple, müşteriler KYC tanımlaması aşaması ile denetlenmektedir.

Güvenlik sistemleri ve teknoloji ile KYC sistemleri de gelişmeye devam etmektedir. Üyelik sonrası sistem giriş çıkışlarında kullanılmak üzere 2FA, SMS ve QR kod ile doğrulama seçenekleri güvenliği üst düzeye çıkarmıştır. Böylelikle, müşteri herhangi bir telefon ya da mail değiştirme talebi girdiğinde kanıt sürecine tabi tutulur. Blok zincir (blockchain) teknolojisi geliştikçe KYC işlemlerinin blokchain üzerinde teyidi için projeler de geliştirilmektedir.

Merkezi borsalarda (CeX) KYC süreçleri farklı şekillerde işlemektedir. Bazı borsalarda KYC doğrulaması öncesi hiç bir işleme izin verilmezken, bazı borsalarda para yatırma ve al-sat işlemi yapmaya izin verse de para çekme işleminde KYC doğrulamasını şart koşmaktadır. Bu yüzden güvenle işlem yapmak için, seçeceğiniz borsalarda KYC tutumlarını da göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.