Kripto ve Hisse Senetleri Arasında Fark Nedir?


0

Kripto, özellikle son birkaç yılda, kelimenin tam anlamıyla dünyayı kasıp kavurdu. Dünyanın her yerinde yatırımcılar yüksek umutlarla ancak kısıtlı bilgiyle kriptoya  hücum ettiler. Kripto para birimlerinin ani yükselişi, birçok kişinin portföylerinde geleneksel hisse senetlerinin yerini sorgulamasına neden oluyor. Çünkü kar oranları ve volatilite daha yüksek.

İster deneyimli, ister acemi bir yatırımcı veya sadece kripto meraklısı olun, kripto para birimleri, hisse senetleri ve bunlara yatırım yapmak arasındaki farkları ve temel benzerlikleri anlamak çok önemlidir. Sizler için temel farklılıkları içeren bu makaleyi derledik.

Hisse Senedi Nedir ve Piyasada Neyi Temsil Ederler?

Hisse senedi bir güvenlik şeklidir ve ihraç eden şirketin bir kısmının sahipliğini temsil eder. Sahibine, şirketin varlıklarının ve sahip oldukları hisse senetlerinin sayısına eşit kâr payı hakkı veren temel birime “hisse” denir.

Hisse senetleri genellikle borsalarda alınıp satılır. Birçok bireysel yatırımcının portföyünün bel kemiğini oluştururlar. Hisse senedi ticareti, yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak için tasarlanmış hükümet düzenlemelerine uygundur. Hisse senetleri diğer forex yatırımlardan ziyade insanların kafasında daha kolay şekillenebilmektedir ve yüzyıllardır var olan bir geleneğin devamıdır.

Şirketler; daha büyük yatırımlarına fon toplamak için hisse senedi çıkarırlar. Hissedarlar veya diğer bir deyişle hisse sahipleri, şirketin varlıklarının ve gelirlerinin bir kısmını talep edebilirler. Bu talebe temettü denir. Şirketler yıl sonu bilançolarını yayınlar ve herkese hissesine oranlı bir şekilde kar payı dağıtırlar.

Yatırımcılar şirketin gelecekteki başarısını değerlendirdikçe hisse senedi fiyatları hareket eder. Yatırımcılar kısa vadede bir hisse senedi konusunda fazla iyimser olabilse de, fiyatı nihayetinde bir şirketin uzun vadede kazançlarını artırma yeteneğine bağlıdır. Sonuç olarak, altta yatan şirketin başarısı nedeniyle uzun vadede hisse senetleri yükselir veya şirket başarısız olduğunda düşer.

Kripto Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto para birimleri veya basitçe kripto, dijital, şifreli ve merkeziyetsiz  para birimleridir. Hükümetler veya bankalar gibi merkezi para otoritelerine ihtiyaç duymadan dolaşımda bulunabilirler. Güvenlikleri, kullanıcıların güvenle satın almasına, satmasına veya değiştirmesine olanak tanıyan kriptografik teknikler kullanılarak oluşturulur.

Neredeyse tüm kripto para birimleri tüm işlemlerin üzerine kaydedildiği  “blockchain” teknolojisi ile desteklenir. Blok zinciri teknolojisinin yaratılması, dijital para birimleri yaratma girişimlerinin sahip olduğu şu sorunları çözdü: 

 • İnsanların varlıklarını kopyalamasını 
 • Onları birden çok kez harcamaya çalışmasını

İnsanlar kripto para birimlerini normal mal ve hizmetler satın almak, finansal ürünlerde veya blok zinciri tabanlı video oyunlarında kullanmak için temin edebilirler. 

Kimilerine göre yeni ve heyecan verici olan kriptoya yatırım yapmak yüksek risk barındırıyor. Ancak; geleneksel hisse senetlerine yatırım yapmak da  birçok riski de beraberinde barındırır.

Hisse Senetleri Nasıl Satın Alınır?

Geleneksel hisse senetleri satın almanın en hızlı ve en kolay yollarından biri, çevrimiçi hisse senedi komisyoncuları yani bankaların veya aracı kurumlardır. Bir hesaba kaydolduktan ve bir miktar nakit sağladıktan sonra, kullanıcılar birkaç dakika içinde aracı kurumun resmi web sitesi aracılığıyla kolayca hisse senedi satın alabilirler. Bununla birlikte, bazıları tam hizmet veren bir borsacı kullanmayı veya doğrudan bir şirketten hisse satın almayı tercih eder.

Çevrimiçi bir aracılık hesabı açmak çok kolaydır ve normal bir banka hesabı açmakla karşılaştırılabilir. Kullanıcılar bir hesap oluşturma başvurusu doldurmalı, kimlik kanıtı sağlamalı ve hesaba çek göndererek mi yoksa elektronik olarak para aktararak mı para yatırmak istediklerini seçmelidir.

Hisse Senedi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Birkaç faktör hisse senedi fiyatlarını yukarı ve aşağı hareket ettirebilir. Bununla birlikte, nihai olarak fiyat, piyasada o anda arz ve talebe göre belirlenir. Ayrıca, şirketin mal ve hizmet üretip satmasından elde ettiği gelir ve karlılığa bağlı olarak temel faktörler hisse senedi fiyatlarını etkiler. Diğer faktörler, şirketin sağlığı, tüccar duyarlılığı, ekonomik raporlar ve bir hisse senedinin piyasadaki fiyat geçmişidir.

Kripto Nasıl Satın Alınır?

Günümüzde kripto satın almak son derece kolay. İlk olarak, kullanıcıların birkaç dakika içinde kripto para ticareti yapabileceği özel bir platform olan bir kripto para borsası seçmesi gerekmektedir. Bir kripto borsasına kaydolmalı ve hesabınızı oluşturmalısınız. Ardından, banka hesabınızı bağlayarak veya banka veya kredi kartınızla tek seferlik ödeme yaparak hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Ardından satın almak istediğiniz coini seçmeniz ve alım emri vermeniz gerekmektedir. Kripto borsaları koruma veya sigortalarla desteklenmez ve bilgisayar korsanlığı riski olabilir, bu nedenle kriptonuzu saklamak için sıcak veya soğuk bir cüzdan bulmak daha iyidir. Bununla ilgili Sıcak – Soğuk Cüzdan nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Kriptoya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yatırımcılar çeşitli nedenlerle kripto para birimlerine yatırım yapmaktan ve trade etmekten keyif alırlar. Ancak kripto dünyasına dalmak istiyorsanız, birkaç önemli şeyi bilmelisiniz.

İlk olarak kripto alım, satım ve takas mekanizmasının nasıl çalıştığını anlamalısınız. İkinci durumda, çeşitlendirilmiş bir kripto portföyünün uzun vadeli başarının anahtarı olduğunu bilmelisiniz. Yani tüm paranızı tek bir coine yatırmayın. Bunun yerine, kapsamlı araştırma yapıp,  merkeziyetsiz finansal sistemler oluşturmaya yardımcı olan veya Bitcoin’den daha yeni ve daha heyecan verici özelliklere sahip olan kriptolara göz atabilirsiniz. Üçüncüsü, kripto söz konusu olduğunda zamanlamanın her şey olduğunu unutmayın. Ne yazık ki, çoğu yatırım duygular tarafından yanlış zamanlanır. Son olarak, asla kaybetmeye hazır olduğunuzdan daha fazla yatırım yapmayın ve yatırımlarınızda uzun vadeyi aklınızda tutun.

Kripto ve Hisse Senedi Yatırımıyla İlişkili Riskler

Yatırım söz konusu olduğunda, birçok risk vardır. Örneğin, kripto ticaretinin riskleri esas olarak volatilite  ile ilgilidir. Kripto piyasasında ani fiyat hareketlere yol açabilecek birçok beklenmedik etken vardır. Hisse senedi yatırımı aynı zamanda emtia fiyat riskleri, bir şirket kötü performans gösterdiğinde sermaye kaybı riski, tüm piyasanın düşebileceği piyasa riskleri, sektöre özgü riskler ve diğerleri dahil olmak üzere farklı riskleri de beraberinde getirir.

Ne yazık ki, sadece risk almak isteyenler yatırım yapabilir ve kar edebilir. Şüphesiz doğru yatırım yapmayı öğrenebilir ve kendi araştırmanızı yapabilirsiniz ancak hisse senetlerine veya kripto para birimlerine yatırım yaptığınızda hiçbir şeyden %100 emin olamazsınız.

Sonuç 

Kripto para birimleri ve hisse senetleri arasında birçok önemli fark olsa da, benzerlikler de vardır. Örneğin hem kripto paralar hem de hisse senetleri geçerli ve kabul edilebilir yatırım seçenekleridir ve portföyünüzde farklı amaçlara hizmet edebilir. İlk olarak, yatırım hedeflerinizi belirlemeniz, yatırım kararınızın kendi risk toleransınıza ve finansal ihtiyaçlarınıza nasıl uyduğunu düşünmeniz önemlidir. Ancak o zaman heyecan verici yatırım yolculuğunuza başlamaya hazır olabilirsiniz!

SORU – CEVAP

Kripto para birimi hisse senetlerinden daha mı iyi?

Kripto para birimi genellikle geleneksel hisse senetlerine bir alternatif olarak görülse de bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her şey belirli yatırım hedeflerine bağlıdır. Hisse senetleri, hem uzun vadeli hem de kısa vadeli getiriler sağlayabilen köklü bir varlık sınıfı iken, kripto para birimi, daha yüksek fiyat oynaklığına ve riske maruz kalan henüz yeni bir finansal araçtır.

Kripto para bir hisse senedi olarak kabul edilir mi?

Hayır. Bazı benzerlikleri olsa da kripto sahibi olmak hisse sahibi olmakla aynı şey değildir. Hisse senedi, ihraç eden şirketin bir kısmının sahipliğini temsil eden bir menkul kıymettir. Ama kripto, kriptografi ile güvence altına alınan dijital bir para birimidir. Hisse senetleri daha istikrarlı getiriler sunabilirken, kripto para birimleri potansiyel olarak daha yüksek kazançlar getirebilir.

Kripto yatırımı hisse senedi yatırımından daha mı kolay?

Her şey bilgi seviyenize ve risk toleransınıza bağlıdır. Yatırım yapmanın nasıl çalıştığını ne kadar iyi anlarsanız, o kadar iyi olur, böylece her ikisine de yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Teknik açıdan bakıldığında iki yatırım yöntemi de oldukça kolaydır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.