Kripto Paralarınız ile Güvende Olmak İçin 5 İpucu


0

Günümüzde kripto varlıklar hayatımızın her anında yer almaya başladı. Aktif kullanıcılar ve yatırımcılar cep telefonları, tabletler ve laptoplarına farklı ağları içeren sıcak cüzdanlar ile birlikte evlerinde soğuk cüzdanları kullanıyor.

Peki bunca hızla akan piyasada nasıl güvende kalacağız?

 Kripto paranızı ve kendinizi güvende tutmak için sizlere 5 ipucu hazırladık 

1. Portföyünüzü gizli tutun 

Portföyünüzü internette veya arkadaşlarınızla paylaşarak, ardınızda bir açık kapı bırakırsınız! Açık bir hedef koyarak hem dijital hem de fiziksel saldırılara davetiye hazırlarsınız.

2. Anahtarlarınız size özeldir, tokenleriniz de 

Yalnızca aktif varlıklarınızı exchange’lerde/dApp’lerde tutmanız önerilir. HODL ettiğiniz coinleri donanım cüzdanınızda saklayarak güvende tutabilirsiniz. Donanım cüzdanları genellikle mobil/masaüstü cüzdanlardan daha güvenlidir.

3. Kurtarma kelimeleri (seed phrase) yedekleyin 

Kurtarma kelimelerinin fotoğraflarını ASLA çekmeyin ve çevrimiçi olarak saklamayın (bulut, google docs, vb.). Bir kağıda yazın ve asla kimseye nerede olduğunu göstermeyin. Kurtarma kelimelerini ve varsa donanım cüzdanınızı ayrı tutun, aynı yerde yan yana saklamayın.

4. Hesaplarınızı paylaşmayın 

Oturum açma bilgilerinizi, özel anahtarlarınızı veya kurtarma kelimelerinizi asla ailenizle bile paylaşmayın.

5. Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz web sitelerini  Kripto dApp’leri, borsaları ve cüzdanları taklit eden kimlik avı web sitelerine dikkat edin! Taklit siteler oldukça önemli bir tehdittir. Her zaman gerçek bir web sitesiyle etkileşim kurduğunuzu doğrulayın ve hiçbir zaman herhangi bir web sitesine kurtarma kelimelerinizi paylaşmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.