Metamask ile Ethereum Ağından Polygon Ağına Token Köprüleme


0

Ethereum ağında yer alan tokenleri Polygon ağına “Bridge” yani “köprü” nasıl yapılır yazımıza hoşgeldiniz. “Ethereum to Polygon Bridge”

Köprüleme Nedir?

Köprüleme işlemi bir ağdan başka bir ağa token transferi olarak algılanabilir. Bu işlemi merkezi borsalarda yapma imkanınız vardır ancak artık Defi yani merkeziyetsiz finans dünyasında bunlara gerek kalmamaktadır.

Ethereum Polygon Bridge Nedir?

Yüksek gas fiyatları, deneyimli kripto para yatırımcıları için bile caydırıcı olabilir. Elinizde var olan tokenleri Ethereum Layer 1‘in güvenlik garantilerini devralan bir Layer 2 ağına köprülemek ve trade etmek çok daha ucuz olabilmektedir. Layer 2 çözümü olarak birden fazla örnek ağ verilebilir ancak ilk olarak sizlere kullanımı kolay ve yaygın olan Polygon ağında köprüleme işlemini göstermek istiyoruz. Polygon (Eski Matic)  bir Ethereum Layer 2 çözümüdür ve hem hız hem de gas ücreti olarak Ethereum ağından oldukça performanslıdır.

Blok zinciri trilemması, merkezi olmayan ağların herhangi bir zamanda merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik  ile ilgili olarak yalnızca üç faydadan ikisini sağlayabileceğine dair yaygın bir inancı ifade eder. Matic, bu engellerin üstesinden gelmek için bir ölçeklendirme çözümü olarak başlatıldı.

Neden Köprüleme Yapılır?

Ethereum’un gas ücretleri çoğu kullanıcı için savunulamaz ve Polygon, yeni kripto kullanıcısının NFT’leri satın alması, DeFi’ye katılması ve kendilerini sanal dünyalara verimli ve uygun fiyatlı bir şekilde sokması için çözüm olmuştur.

Ethereum’dan Polygon Ağına Nasıl Bridge – Köprüleme Yapılır?

Adım 1: Bağlantı için önce Metamask cüzdanımızı açıyoruz ve Matic ağına geçiyoruz. Eğer Matic ağı yüklü değil ise Metamask cüzdanınıza Polygon ağını eklemek için tıklayınız!

Bridge yani köprü işlemini gerçekleştirmek için https://wallet.polygon.technology/bridge/ sitesine gidiyoruz. Karşımıza çıkan “İmza” butonuna basıyoruz.

Adım 2: Açılan ekranda “Bridge” yani “Köprü” seçeneğini seçiyoruz.

Adım 3: Açılan ekranda Ethereum ağında cüzdanınızda var olan tokenleri göreceksiniz. Geçirmek istediğiniz tokeni ve miktarını belirleyip “Transfer” butonuna basıyoruz. Açılan uyarı ekranında yine de sizden bir miktar gas ücretini kesileceğini bildiğinizi onaylamanız gerekiyor.

Adım 4: Yaklaşık 7-8 dakika sürecek olan köprüleme işlemini önizleme ve takip edebileceğiniz ekran karşınıza gelecek.

İşlem tamamlandıktan sonra Metamask cüzdanınızın Matic ağında tokenlerinizi görebileceksiniz.

Köprüleme işlemi Proof of Stake (PoS) tipi bir işlem ile validatorler tarafından onaylanmaktadır. Eğer tokenlerinizi Ethereum ağına geri almak isterseniz çekim süresi 3 saate kadar uzayabilir. Polygon’un Proof of Stake ağı, Ethererum’un mevcut Proof of Work zincirinden ( yakında değişecek olsa bile) daha çevre dostudur ve Ethereum etkinliğinin verimli bir şekilde ölçeklenmesini sağlar. Varlıklarınız köprüledikten sonra, tokenleri rahatlıkla trade edebilir, stake edebilir, oyun oynayabilir, NFT satın alabilir ve kolaylıkla Web3’de işlem yapabilirsiniz.

Herkese bol kazançlı ve güvenli günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.