Her Kripto Yatırımcısının Bilmesi Gereken 10 Jargon


0

Kripto jargonları, kripto alanındaki hem meraklılar hem de yatırımcılar tarafından her gün kullanılan jargonlardır. Kripto twitter, telegram ve kripto alanında popüler olan diğer sosyal medyalarda aktif olanlar, HODL, FUD, FOMO ve benzerlerini duymuş olmalılar. Bu terimler normal insanlar için çok az şey ifade etse de, kripto alanında çok şey ifade ediyor. Kripto ile ilgili tartışmalara lafı dolandırmadan katılabilmek için bu popüler jargonlardan bazılarını öğrenmek önemlidir.

Altcoin

Altcoin veya tam anlamıyla alternatif coin, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Var olan binlerce kripto para birimi olduğu için, bir noktaya değinirken hepsinden bahsetmek imkansızdır ve bu, altcoin teriminin benimsenmesine yol açmıştır.

Terim başlangıçta bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılsa da, geçmişte bazı uzmanlar altcoinlerin Ethereum blok zincirinin yerel para birimi olan ether’i hariç tuttuğunu savundu.

DeFi

Merkeziyetsiz finans veya kısaca DeFi, bankaların ve diğer üçüncü taraf finansal sistemlerin para ve diğer finansal ürün ve hizmetler üzerindeki gücünü ortadan kaldıran bir finansal sistemi ifade eder. DeFi, blockchain bağımlı akıllı sözleşme kodlarının yardımıyla kendi kendini yürütür.

DYOR

DYOR, kripto alanında ‘kendi araştırmanı yap’ anlamına gelen popüler bir terimdir. Yatırımcılara herhangi bir projeye yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmalarını sürekli olarak hatırlatmak için kullanılır.

FOMO

FOMO, ‘kaçırma korkusu’ anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu, yatırımcıların belirli bir proje etrafında abartılı haberler toplandığını gördüklerinde gelişen bir his anlamına gelir. Birçok yatırımcı FOMO nedeniyle projelere yatırım yapma eğilimindedir ve pek çok durumda sonu iyi olmaz. Yatırımcıların projelere yatırım yapmadan önce iyi araştırma yapmaları tavsiye edilir.

Gas

Gas yani Gaz, blok zincirinde belirli bir işlemi yürütmek için gereken hesaplama çabasının miktarını ölçen birimi ifade eder. Terim ilk olarak Ethereum blok zinciriyle ilişkilendirildi, ancak şimdi kripto alanında yaygın olarak kullanılıyor.

HODL

Bu, ‘iyi yaşam için bekle’ anlamına gelen bir kısaltmadır. Kripto tutkunlarının, güçlü bir şekilde inandıkları için belirli bir kripto para birimini uzun süre elinde tuttukları senaryolara atıfta bulunmak için kullanılır. Çoğu zaman Binance CEO’su gibi büyük isimlerin “tutamazsan zengin olamazsın” gibi şeyler söylediğini duyduk.

Lambo

Bir lambo, bir yatırımcının kripto para biriminin fiyatı yükselirse satın alabileceği egzotik bir arabadır. Pek çok durumda, yatırımcıların “Fiyat ne zaman yükselecek?” anlamına gelen “Lambo ne zaman?” diye sorduğu duyulabilir.

Memecoin

Memecoinler, bir internet memesi veya hatta viral bir şaka etrafında toplanan kripto para birimleridir. Diğer kripto projelerinin aksine, memecoinler çoğu zaman fayda yaratmakla ilgilenmezler. Bunun yerine güçlü bir inananlar topluluğu oluşturmaya odaklanırlar.

Whale = Balina

Balinalar, büyük miktarda belirli bir token veya madeni paraya sahip olan yatırımcılardır. En çok kullanılan kripto argolarından biridir. Balina olarak kabul edilmek için resmi bir miktar gerekli değildir, ancak Bitcoin söz konusu olduğunda en sık kullanılan rakam 1.000’dir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.