GameFi Guild Ne İşe Yarıyor ve En Büyük Game Guildler Hangileri?


0

Minecraft hazine avı ve madencilik sunucularının 2012 civarında piyasaya sürülmesi gibi erken bir tarihte, dünya, oyuncuların sadece oyun oynayarak kripto para birimleri veya diğer dijital varlıkları kazanabilecekleri bir konseptle tanıştırıldı. Böyle bir çılgın popülarite, hemen hemen her oyuncunun hayalidir. Bununla, Play to Earn (P2E) yani Oyna ve Kazan oyunlarının devrimi doğdu.

Ancak P2E popülaritesi tek başına patlamadı; aslında, büyük kazanma fırsatını tanıyan özel bir oyuncu topluluğundan oldukça fazla yardım aldı. Bu oyuncu grubu birbirini destekledi, oyunun içini ve dışını öğrendi ve hatta yeni gelenlere oyun pazarlamasına yardımcı oldu. Daha da önemlisi, Oyun Guildleri kurdular.

Bu yazıya başlamadan önce Oyun Guildi (Game Guild) Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Guildler, geleneksel oyun alanında destekleyici oyunculardan oluşan resmi olmayan topluluklar olarak daha çok hizmet ederken, yeni gelenler için erişim engelini azaltmaya ve yatırımcılar için fırsatlar yaratmaya yardımcı olduklarından, guildler GameFi ‘nin geliştirilmesinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Guildlerin gelecekteki potansiyeli söz konusu olduğunda, sınır yok gibi görünüyor.

Oyun Guildlerinin Yükselişi

Modern Oyun ve Klanlar

30 yıllık oyun konsolları, Atari ve LAN oyunlarından sonra; geniş bant İnternet yeteneklerindeki patlama, oyuncular için yeni fırsatların kilidini açtı. O zamandan beri, çok oyunculu çevrimiçi oyunlar hem konsollar hem de bilgisayarlar arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi ve oyun toplulukları, özellikle MMORPG‘ler (devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları) olmak üzere çok sayıda farklı oyun kategorisinde filizlendi. Everquest, World of Warcraft ve Runescape gibi oyunlar, özel oyun içi kaynaklara erişmek veya bireysel olarak çok zor olan görevleri tamamlamak için oyuncu gruplarını bir araya getirdi. Bu topluluklar, klanlar, guildler (loncalar), takımlar ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı isimle biliniyordu.

Doğal olarak, bu oyuncu grupları statü için yarıştı. World of Warcraft, en iyi guildlerin, en zorlu patronları yenen ilk kişi olmak için kafa kafaya mücadele ettiği “dünyada bir ilk” yarışlarıyla tanınır. Özellikle kendini adamış oyuncular, sırf eğlence olsun diye, sadece yarışmaya katılmak için işten izin alırlardı. Bu rekabetçi ruh, E-Sporların ve elit oyun takımlarının ortaya çıkmasına neden oldu.

Espor ve Para Kazanılan Oyun

Streaming ve Esporların tanıtılması, guildlere de para kazanmaya yeni bir yön ekledi. Oyuncular arasında popüler bir çevrimiçi canlı yayın platformu olan Twitch‘in 2011’de piyasaya sürülmesiyle birlikte, oyuncular oyunlarını çevrimiçi bir izleyici önünde yayınlayarak gelir elde edebildiler.

Ayrıca, rekabet düzeyinde, para kazandıran eSporlar, League of Legends (LoL) ve Defense of the Ancients 2 (DOTA2) gibi popüler çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunlarının piyasaya sürülmesinin ardından 2010’larda popüler oldu. Bu erken kazanma fırsatlarının çoğu, genellikle nakit veya diğer telafi edici ödüller sunan çevrimiçi veya yüz yüze turnuvalarda rekabetçi video oyunları yoluyla geldi. Çevrimiçi canlı akış yani Streaming, sponsorluklar, reklam gelirleri ve para kazanmanın yeni yollarını getiren bu yarışmalara meşruiyet kattı.

Sonrasında, bu toplulukların birçoğu, marka anlaşmaları ve oyuncular için maaş bordrosu olan tam teşekküllü kuruluşlara dönüştü. League of Legends’ın en büyük isimlerinden olan Team Solo Mid (TSM), profesyonel bir oyun oynama fikrini ilk somutlaştıranlardan biriydi. Team LiquidFaZe Clan ve Method gibi kuruluşlar da hızla bunu izledi.

Oyunculara Güç: GameFi Guild Devrimi

MMORPG guildleri OG’ler olduğunda, eSports ekipleri guildlerin ve klanların ikinci evrimini oluşturdu. Şimdi, GameFi guildleri, oyna-kazan oyun desteğiyle bu oyun topluluklarının üçüncü evrimine öncülük ediyor.

Oyna-kazan (P2E) oyunlar, oyunculara oyun oynarken para kazanmak için aniden, daha kolay ve daha erişilebilir bir yol sağladı. Oyuncular bilgi ve kaynakları bir araya getirmeye başladıkça bu P2E oyunları etrafında yeni topluluklar oluştu. Sektöre daha fazla oyuncu katıldıkça ve oyun içi varlıkların fiyatları artmaya devam ettikçe, yeni oyuncular oyunu oynamak için oldukça fazla para harcamak zorunda kaldılar. Bu, oyuncuların birbirlerine yardım etmek ve kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için bir araya geldiği ilk P2E guildlerinden bazılarının ortaya çıkmasına neden oldu.

Şimdi, birçok blok zincir guildi, tipik olarak merkeziyetsiz özerk organizasyonlar (DAO ‘lar) olarak yapılandırılmış olsalar da, iyi kurulmuş bir işletmeye benzer şekilde çalışır. Bu kuruluşlar, bir oyuncunun gelecekteki gelirinden bir kesinti karşılığında, oyun içi varlıkları yeni oyunculara ödünç veren programlar içerir. Bu; oyuncuların büyük bir ön yatırım yapmadan, bir P2E oyununa girmelerini sağlarken, guildler da operasyonları büyütmek için kullanılabilecek gelirleri güvence altına alır.

En İyi Oyun Guildleri Hangileri?

Yield Guild Games (YGG)

Yield Guild Games, şimdiye kadar yaratılmış en eski blockchain guildlerinden biriydi. Guild, ilk olarak Axie Infinity etrafında, oyuncuları desteklemek ve Oyna-Kazan trendini teşvik etmek için kuruldu. YGG, oyunu oynayan orijinal topluluklardan birinden doğduğu için Axie Infinity’nin inanılmaz başarısı ile kısmen kredilendirildi.

Guildin kendisi ilk olarak 2020’de pandeminin zirvesi sırasında Filipinler’de kuruldu. Covid-19 nedeniyle işsizlik tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi ve bu da çevrimiçi para kazanmak isteyen büyük bir oyuncu akışına yol açtı. YGG, yeni oyuncuları organize etmeye ve eğitmeye yardımcı oldu ve para kazanmak isteyen oyuncular için merkezi bir topluluk sağladı.

Şu anda, guild, YGG Coin ‘i yönetim tokeni olarak hareket eden, bir DAO olarak faaliyet göstermektedir. Guild, The SandboxEmber Sword ve diğer popüler P2E oyunları dahil olmak üzere çok sayıda başka NFT oyununa yayıldı. Artık birden fazla oyun ve ekosistemde devasa bir NFT koleksiyonuna sahipler.

Merit Circle (MC)

Merit Circle, bir DAO tarafından işletilen bir başka büyük blok zincir guildidir. Guild, MC jetonunu birincil yönetim jetonu olarak kullanıyor ve şu anda 4,19 milyar doların üzerinde tamamen seyreltilmiş bir piyasa değerine sahip. Merit Circle şu anda Axie Infinity’ye odaklanıyor, ancak aynı zamanda Star AtlasIlluvium ve Hash Rush‘a da genişliyor.

Şu anda Merit Circle topluluğunda 1.200’den fazla farklı akademisyen veya oyuncu var ve her gün daha fazlası katılıyor. Guild, yeni ve deneyimli oyuncuların kazançlarını ve oyun bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için eğitim içeriği ve bire bir koçluk da sunuyor.

Avocado Guild (AVG)

Avocado Guild, hızla büyüyen bir başka blockchain guildidir. 10.000’den fazla akademisyen ve 1,77 milyar doların üzerinde tamamen seyreltilmiş bir piyasa değeri ile oyunculara ve yatırımcılara oyna-kazan eğilimine katılmak için mükemmel bir ortam sunuyor.

Guild, diğerleri arasında Axie Infinity, Cyball, BigTime, Elpis Battle dahil olmak üzere birden fazla oyun ve ekosistemle ortaktır. Avocado, Three Arrows Capital ve #Hashed gibi birkaç büyük yatırımcı tarafından destekleniyor. Ek olarak, guild birden fazla blok zincirde iyi kurulmuş ve Binance Smart Chain, Polygon, Solana ve daha fazla ağda oyuncuları destekliyor.

Good Games Guild (GGG)

Good Games Guild, 2021’in ortalarında kurulduğu için sahnede nispeten yenidir. Diğer guildler gibi, yönetişim simgesi GGG ile bir DAO yapısı aracılığıyla çalışır. Guild şu anda Axie Infinity, Mytheria ve Happy Land dahil olmak üzere birçok oyunu desteklemektedir. Ayrıca Titan Hunters, Gamestation ve diğer birçok önemli marka ile ortaklık kurmuştur.

Lonca, yukarıdaki kazanç odaklı loncalardan ziyade, kendisini bir topluluğa veya oyun merkezine benzetiyor. Ancak yine de kripto para kazanmak için çeşitli seçenekler sunuyorlar. Bunlara, oyuncuların kar elde etmek için NFT’lerini loncaya kiralayabilecekleri bir Kirala ve Kazan programı dahildir. Ve elbette, oyunculara kazançlarından bir pay karşılığında akademisyen olma şansı sunuyor.

Ekosistemde Bütünsel Bir Rol Oynamak

Guildler, GameFi ekosisteminde çok önemli bir rol oynamak için gelişti. Onlar olmadan, birçok oyuncu bir oyuna girmek için yüksek fiyat zorluğundan dolayı, daha başlamadan vazgeçerdi. Ancak, bu guildlerin çoğu, yalnızca oyun içi öğelerden veya üst düzey karakterlerden daha fazlasını sunar. Çoğu zaman guild, oyuncuların oyun hakkında bilgi edinmelerine ve hatta kripto para kazanmanın en iyi yollarından bazılarını paylaşmalarına yardımcı olmak için ek kaynaklar sunar. Bu eğitim kaynakları, makalelerden uzman oyuncuların tavsiyelerine kadar birçok farklı biçimde gelir.

Kripto Oyun sektörünün geleceğini merak ediyorsanız; GameFi Geleceği – Kripto Oyunlara Yatırım Devam Ediyor mu? makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.