GameFi Geleceği – Kripto Oyunlara Yatırım Devam Ediyor mu?


1

Kripto endüstrisinde likiditenin kuruduğu kanlı bir dönemde, hem geliştiriciler gelişmeye hem de yatırımcılar yatırım yapmaya devam ediyor. Etrafımızda olan tüm kargaşa ile birlikte, blok zincir oyun (GameFi) endüstrisine yapılan artan yatırımlar ve kademeli evriminde meydana gelen olumlu gelişmeleri görmeniz zor olabilir.

2021’deki NFT çılgınlığından sonra, birçok Metaverse projesi, bu süre zarfında kullanıcılarda ve gelirde çarpıcı bir artış gördü. Bununla birlikte, 2022’nin başından itibaren ayı piyasası başladığından, Axie Infinity ve diğerleri için GameFi NFT ticaret hacimlerinin gösterdiği gibi, birçok popüler Play-to-Earn (Oyna-Kazan) oyununun rekor düşük gelirler bildirdiği GameFi alanı da bir darbe aldı.

Çözülmesi gereken bazı gerçek zorluklar olsa da, GameFi alanına yapılan hızlandırılmış yatırımların gösterdiği gibi, VC’lerin (Venture Capital) kısa vadeli engellerin ötesini gördüğü çok açık. Sadece 2022’nin ikinci çeyreğinde GameFi’ye 2,5 milyar dolar yatırım yapıldı ve bu, 2021’in toplam 4 milyar dolarlık yatırımına kıyasla büyük bir sıçrama olduğunu gösteriyor ve de en önemlisi bu yıl hala bitmedi. Öyleyse sorulması gereken soru şu: GameFi öldü mü, yoksa blok zincirlerin oyun endüstrisinde devrim yaratması ve mevcut 220 milyar dolarlık (ve hızla büyüyen) oyun pazarının en azından bir kısmını emmesi için gerçek bir potansiyel var mı?

GameFi nedir?

GameFi, “oyun” (Game) ve “merkeziyetsiz finans” (Defi) terimlerinin bir birleşimidir ve kullanıcıların video oyunlarına katılarak para kazanabilecekleri bir finansal sistemi ifade eder. Çoğu oyna-kazan projesi “oyun” yönüne vurgu yaparken, GameFi’nin temelindeki en kritik yönü “para”dır. İyi yanı, çok izlenen bir eğlence biçimi olan oyun tarafından sağlanan finansal fırsatlarda yatmaktadır.

GameFi, yılın başlarındaki popülaritesine kıyasla hafif bir düşüş gösterse de, bir yılda 658 projeden 1.100’ün üzerinde projeye çıkarak kesinlikle 2021’in en önemli olayıydı. Blok zincirin oyunlaştırılması, teknolojiyi halk için daha ulaşılabilir, çekici ve kabul edilebilir hale getirdi.

GameFi ‘de Zorluklar da Bol Fırsatlar da Bol!

GameFi’nin gelecekteki beklentilerini tartışmadan önce, GameFi sektöründe şu anda karşılaşılan zorlukları kabul etmeliyiz. Kriptoyla uğraşan herkes için GameFi’nin genel algısının büyük olmadığını, hatta düşmanca olduğunu öğrenmek sizin için sürpriz olmasın. Ve bu olumsuzluğun büyük bir miktarı da değersiz değildir.

Genel İmaj Sorunları

Şimdiye kadarki en büyük zorluk, geleneksel oyuncuları NFT’lerin altında yatan gerçek değere ikna etmek olacaktır. Algılanan ve sıklıkla rapor edilen yüksek spekülatif değerleri için değil, dijital kıtlıkları, kanıtlanabilir sahiplikleri, güvenlikleri ve oyun içi varlıkların ana amaçlarının çok ötesinde kullanılmasını sağlayan programlanabilirlikleri için. 2021 NFT Kambriyen patlaması, muazzam bir kripto benimsenmesine yol açtı ve birçok insanı zengin etti. Ancak piyasa soğuduktan sonra da oldukça büyük izler bıraktı; İsimsiz operatörler ve ünlüler tarafından yapılan sayısız proje rug pull hikayesi ve NFT’ye yeni gelenlerin dolandırıldığı haberleri hala dolaşıyor.

Ana akım oyuncuların hala Web3 alanının kendi kendini idame ettiren bir oyun ekonomisi oluşturma zorluğunun üstesinden gelebileceğine ikna olmaları gerekiyor. Oyunculara oyunu ücretsiz ve eğlence için mi oynamak istediklerine veya bir sonraki seviyeye taşıyıp, bundan bir gelir elde etmek isteyip istemediklerine karar verme şansı veren bir oyun.

Oynaması Ücretsiz

Bir oyunun nasıl yapılandırılacağı ve para kazanılacağı konusunda ilham almak için, web3 oyun endüstrisinin en ideal stratejisini, on yıldan uzun süredir gözlerinin önünde olan Ücretsiz Oynama Stratejisinden daha fazla aramasına gerek yok. Candy Crush, Farmville, Roblox, Pokemon GO, League of Legends ve çok daha fazlası gibi sayısız oyun, ücretsiz oynanabilen oyunların kullanıcıları için ödeme zorunluluğu kurmadan, son derece kazançlı olabileceğini, hatta bazen daha da fazlasını dünyaya kanıtladı.

F2P (Free2Play) mekanizması, P2E’yi (Play2Earn) tersine çevirir. Balinaların tüm oyun içi varlıkları biriktirmesine ve pasif gelir elde etmesine izin vermek yerine, F2P oyunları, oyunculara izin veren Kazanmak için Öde (P2W) yoluyla gelirlerin %80’ini getirmelerine izin verir. Bu P2W özellikleri, kaynak paketleri, gacha karakterleri, iyileştirme güçlendiricileri ve daha fazlası gibi tipik olarak düşük maliyetli küçük avantaj destekleridir. Ancak toplamda, bu küçük ödemeler oyun için muazzam karlara dönüşüyor. Bu sistem herkes için iyi çalışıyor; çoğu oyuncu oyunu ücretsiz oynar, büyük oyuncular oyun içi başarılarını hızlandırır ve oyunun kendisi, ne yapacağını bildiğinden daha fazla gelir getirir.

Bu gerçekleşme, GameFi’ye giderek daha fazla yatırımın akmasının nedenlerinden biridir. Zorlu bir başlangıç ​​olmasına rağmen, NFT tabanlı oyunların değer önerisi açıktır; geleneksel F2P oyunlarının her yönü daha basit ve daha güvenli hale getirilmiştir. Buna ek olarak, her oyun içi NFT varlığı, tüm NFT varlıklarından oluşan oldukça likit bir küresel pazara eklenebilir, bu da farklı oyunlardan NFT’leri takas etmenin yollarını sunmanın yanı sıra benzersiz yetenekler, erişim hakları, davetler ve daha fazlası. Ayrıca bu yeterli değilse, zincir içi veriler de açık bir eğilim gösteriyor; oyun etkinliği şu anda tüm Benzersiz Aktif Cüzdanların (UAW) %52’sini oluşturuyor, geçen yıla göre %232’lik bir artış sağladı. Rakamlar kendileri için konuşuyor; blockchain oyunlarının sunduğu fırsat çok büyük ve yatırımcılar buna özellikle dikkat ediyor.

GameFi İçin İleriye Giden Yol

Geçtiğimiz yıllarda, birçok blok zinciri oyun projesi tarafından benimsenen yaklaşım, tipik olarak oyunculara kazanç fırsatları sunmak amacıyla oyunlarını kripto severlere tanıtmaktı. Sonuç olarak, özellikle yutturmaca ve likiditenin düşük olduğu ayı piyasalarında, çoğunlukla uzun vadeli sürdürülebilirliği sınırlı olan kâr elde etme araçları olarak oyunculara hizmet eden ortalamanın altında kalitede oyunlar elde ettik.

Ancak bu, GameFi sektörünün henüz sonu olmayabilir. Web3 oyununun daha yeni biçimi, sabırla çalışmaya, harika, bağımlılık yaratan bir oyun oluşturmaya ve heyecan verici ve yenilikçi web3 özelliklerinin tümünü, bu konuda fazla telaşa kapılmadan, sessizce oyunun back-end ‘ine yerleştirmeye başladı. Sektör, P2E’den uzaklaşıyor ve Sürdürülebilir bir para kazanma aracı olarak Kazanmak için Öde ve (Free to Play) Oynaması Ücretsiz’i benimsiyor. Geleneksel oyunlardan yetenekli oyuncuları çekmek ve nihayet büyük oyun stüdyolarının back-end’ine blok zincir teknolojisini inşa etmeye zorlamak, blok zincir tabanlı bir oyun geleceğini gerçeğe dönüştürmek için çok önemli yollardır.

Bununla birlikte, bu büyük sıçramalar birdenbire olmayacak; uzun yıllar boyunca çok fazla sermayenin kullanılması gerekecek. Neyse ki, NFT oyunları için optimize edilmiş Ethereum L2 (Katman 2) başlangıcı olan Immutable X gibi şirketler GameFi’ye yatırım yapmak için 500 milyon dolarlık bir geliştirme fonu başlattı. Solana Ventures ayrıca Güney Kore’yi hedefleyen GameFi ve DeFi’ye yatırım yapmak için 100 milyon dolarlık bir fon topladı. Ve bu yatırımcılar yalnız değiller. Sadece bu yıl GameFi’ye 10 milyar dolardan fazla para akması bekleniyor.

Ayrıca Game Guildleri kripto oyunlarda yaşanacak zorluklar ve geleneksel oyuncuların bir türlü gamefi’yi benimseyememe sorununu çözmek için çok çalışıyorlar. Bir yandan tüm kripto ekosistemine Gamefi eğitimleri sağlarken bir yandan da yetenekli oyuncuların, Gamefi ekosistemine dahil olabilmesi için, her türlü ekonomik zorlukları aşmaları için yardımda bulunuyor.

Bu ünlü firmalar tarafından yatırılan sermaye miktarı, bu firmaların GameFi’nin daha gelişmiş versiyonunda gördükleri potansiyeli mükemmel bir şekilde göstermektedir. Bu miktarda sermaye ve GameFi’nin yeni nesil oyna-kazan oyunlarını yenileme, iyileştirme ve daha da geliştirme eğilimi ile, blockchain oyununun gelecekte norm haline gelip gelmeyeceği meselesi değil.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.