Game Guild Nedir? GameFi Ekosistemi ve Kripto Oyun Guildlerinin Geleceği


2

GameFi, kullanıcıların video oyunlarına katılarak para kazanabilecekleri bir finansal sistemdir. Bu Oyna-Kazan (P2E) oyunları, blok zincir teknolojisiyle desteklenir ve oyuncuların oynarken para kazanmalarına olanak tanır.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor, değil mi? Video oyunları oynayarak para kazanmak? Bu aslında başarılabilir ve dünya çapındaki tüm oyuncuların hayatlarını değiştirebilir. Ancak GameFi pazarında iki ana sorun nedeniyle bir darboğaz yaşandı:

 1. Çoğu oyuncu için giriş maliyeti çok yüksektir. Axie Infinity gibi popüler oyunlar, NFT oyun içi varlıkları en az binlerce dolara mal oluyor. Yeni oyuncular bunu karşılayabilse bile, giriş paralarını kurtarabilmeleri için yeterince kazanmaları zaman alacaktı.
 2. GameFi, oyun pazarı bir yana, kripto pazarında hala istenilen yerde değil. “Oynama” yönünden ziyade “kazanma” yönüne daha fazla vurgu yapılmaktadır. Forbes’a göre, oyuncular sadece eğlenmeyi önemser ve çoğu Oyna-Kazan oyunu “eğlence” öğesinden yoksundur. Sonuç olarak; geleneksel oyuncular, GameFi ile sandığımız kadar ilgilenmiyorlar.

Bu soruna nasıl bir çözüm bulabiliriz? İşte kripto oyun guildlerinin (loncaların) devreye girdiği yer burasıdır.

GameFi Guild nedir?

(Kripto Oyun Loncası Nedir?)

Oyun guildleri çok uzun zamandır var. Geleneksel olarak, birlikte video oyunları oynayan ve kendi kültürlerine sahip olan oyuncu topluluklarıdır. Esports ekipleri, oyun guildlerinin ünlü örnekleridir, yalnızca video oyunları oynayarak istikrarlı bir gelir kaynağı elde ederler.

Ancak oyun topluluklarından geri kalanlar için yapılacak fazla bir şey yok. Bununla birlikte, blok zincir teknolojisi ile her oyun guildi, zevk aldıkları şeyi yaparak para kazanma ayrıcalığına sahip olacak. Kripto oyun guild oyuncuları, yatırımcılar ve yöneticilerden oluşan bir organizasyondur. Kripto pazarındaki hedefleri iki yönlüdür:

 1. Gelecek vaat eden Web3 oyun projelerine yatırım yapıyorlar, onlara sağlıklı bir oyna-kazan ekosistemi oluşturmak için fon ve güven sağlıyorlar.
 2. Oyuncuların kendilerinin karşılayamayacağı NFT karakterleri ve oyun içi tokenleri için oyunculara kaynaklar sağlarlar. Oyuncu başarılı bir şekilde para kazandığında, bu gelir lonca ile paylaşılır.

Bu oyun guildlerinin amacı, GameFi pazarının dünya çapında genişlemesini teşvik etmek ve kolaylaştırmaktır. Ayrıca çoğu oyuncu için giriş engelini azaltarak ve kripto dışı kullanıcıları kripto para birimi konusunda eğiterek aracı görevi görürler. Bu, herkese Metaverse ekonomisinde yer alma şansı vererek hem oyuncular hem de loncalar için bir kazan-kazan durumu yaratır.

Kripto Oyun Guildleri nasıl çalışır?

Kripto oyun guildleri, GameFi pazarını büyütmekten çok daha fazlasıdır. Kripto para birimi alanını bir bütün olarak ilerletmeyi ve kitlesel benimsemeyi başarıya bir adım daha yaklaştırmayı hedefliyorlar. Kripto alanında beş ana rolleri vardır:

1. GameFi ile Topluluk Bağlantısı Kurarlar

Her oyun guildinin ana özü topluluğudur. Oyun loncalarının sosyal etki için büyük bir potansiyeli vardır ve topluluk etkinliği genel olarak herhangi bir ekosistemin büyümesi için hayati önem taşır. Finansmanın, DAO token sahipleri topluluğu içinden geldiği bir DAO (merkeziyetsiz özerk organizasyon) yapısı altında çalışırlar. Finansman guild tarafından verilen DAO tokeni ile yapılır. Guild üyeleri ayrıca toplu olarak NFT varlıklara ve katılmak için gereken oyun içi tokenlere yatırım yaparlar.

Daha sonra diğer lonca üyelerinin kullanması, oynaması ve ortak karlar için kazanması için, kaynaklarını bir araya toplarlar. Bu, bir sonraki bölümde bahsedeceğimiz “burs programı” olarak bilinir. Ancak loncanın birincil rolü ve sorumluluğu, topluluğu Web3 dünyasında yönlendirmektir. Farklı blok zincir oyunları, kullanıcıların aşina olmadığı belirli özelliklere ve ürünlere sahip olacaktır. Bu nedenle topluluk, konuşmak ve soru sormak için bir araya geldikleri yerdir, bu da oyun projesinin uzun vadeli büyümesine önemli ölçüde yardımcı olur.

2. Oyuncular için Burs Programları Düzenlenler

DAO lonca modeli ilk olarak oyna-kazan giriş engeline bir çözüm olarak ortaya çıktı. “Burs programı” olarak bilinir. Guild içinde, yöneticiler olarak da bilinen NFT varlıklarının sahipleri, NFT’lerini “akademisyenler” olarak bilinen diğer guild üyelerine ödünç verebilirler. Akademisyenler daha sonra bu dijital varlıkları kripto oyununda oynamak ve kazanmak için kullanabilirler.

Daha sonra, kâr lonca arasında paylaştırılır. Gelir dağılımı guildten guilde göre değişir. Genelde loncaya %10 kira, %20 yöneticilere ve %70 bursiyerlere ödenir. Bazı loncalar karı ikiye böler. Bu sistem dünya çapında büyük bir sosyal etkiye sahiptir ve neredeyse herkese yeni oyun deneyimi ve kazanç fırsatları için erişim sağlar. Örneğin Axie Infinity, 2021’de başlayan ve GameFi sektörünün patlamasına yol açan ilk oyun projesiydi.

Guildler; çoğu oyuncunun, ortalama aylık maaşın 200$ civarında olduğu, gelişmekte olan ülkelerde yaşadığının farkındadır. Filipinler merkezli bir kripto oyun loncası olan Yield Guild Games (YGG), ülkedeki yüz binlerce oyuncunun geçim kaynakları için ek gelir elde etmesine (kelimenin tam anlamıyla hayat değiştiren) yardımcı olacak burs programını kolaylaştırdı.

3. GameFi Projeleri için Kalite Kontrol Sağlarlar

GameFi sektörü, 2021’deki Axie Infinity patlamasının ardından giderek daha popüler hale geldi. Sonuç olarak, birçok proje bir sonraki yenilikçi oyun ürününü piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ancak bu aynı zamanda, oyna-kazan hype’ından yararlanmak isteyen düşük kaliteli, hileli projeler olduğu anlamına da geliyor. Üyelerinin dolandırıcılığa veya rug pull çekmelerine maruz kalmasını önlemek guildin sorumluluğundadır. Tüm üst düzey oyun guildleri, yatırım yaptıkları projelerin ekonomik sistemini dikkatlice araştırır ve analiz eder, ayrıca üyelerine burs vermeden önce oyunu test eder ve değerlendirir.

4. Geleneksel Oyuncular ve Kripto Arasında Köprü Olurlar

Blockchain tabanlı oyunlar, geleneksel video oyunlarından farklıdır. Kripto içersinde olmayan kullanıcılar için göz korkutucu görünebilecek birkaç adım var. Erişilebilirlik, GameFi sektörünü ileriye taşımak için önemli bir faktördür, bu nedenle yeni gelenler için yeterli eğitim kaynaklarının olması önemlidir.

Bu nedenle, guildler, kripto dışı oyuncuların pazara erişmelerini desteklemede dolaylı bir rol oynar, örneğin:

 • Oyuna ve markete (pazaryerine) erişmek için Metamask gibi bir kripto cüzdanı nasıl oluşturulur.
 • Ticaret için borsalarda ve DApp’lerde nasıl para yatırılır ve çekilir.
 • Hesaplar nasıl güvence altına alınır ve işlemler yapılır.
 • Oyundaki oyun mekaniği ve ödül sistemleri gibi, oyun projesi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlarlar.

Kripto sektöründe olmayan oyuncular piyasa hakkında ne kadar çok şey bilirlerse, GameFi’ye girme olasılıkları o kadar artar. Sonuç olarak, pazarın uzun vadeli büyümesine katkıda bulunan daha fazla fon akışı olur. UniX Gaming gibi bazı oyun loncaları, burs programlarını öğren ve kazan eğitim platformunu içerecek şekilde genişletme girişiminde bile bulundu. Bu yatırım hem daha fazla akademisyeni kendine çekiyor hem de oyuncu performansını artırıyor.

Kripto oyunlarının elde tutma oranı, sağlıklı bir ekosistemin önemli bir performans göstergesidir. UniX, diğer loncalarla karşılaştırıldığında, bilgin başına (oyun içi beceri düzeyi) ortalamadan daha yüksek bir çöpçatanlık derecesi (MMR) bildirdi ve bu da daha yüksek kazanç sağladı.

5. Yatırımcıları GameFi Markete Bağlarlar

Kripto oyun loncaları, GameFi sektörü için bir risk sermayesi işlevi de görüyor. Yeni kripto oyunları keşfeder ve potansiyel görürlerse yatırım da yaparlar. Oyunlara yatırım yapmak isteyen ancak oynamaya vakti olmayan yatırımcılar dahi, loncalara yatırım yapabilir ve üyelerine burs dağıtabilirler. Bu şekilde guildler, yatırımcıların araştırma yapma, hesapları yönetme veya oyunu çalıştırma zahmetine girmeden dolaylı olarak oyunlara yatırım yapmalarına yardımcı olabilir.

Çözüm

Ayı piyasası veya boğa piyasası farketmez, GameFi sektörü gelecekte hala çok fazla potansiyele sahip. Bunun nedeni, oyun oynamanın dünyadaki bir numaralı eğlence şekli olması ve herkesin zevk aldığı şeyi yaparak gelir elde etme fırsatının tadını çıkarabilmesidir. Bununla birlikte, GameFi sektörü, yüksek giriş maliyeti ve uzun vadede ekonomik canlılığın olmaması nedeniyle hala darboğazda. İşte burada kripto oyun loncaları devreye giriyor. NFT oyun içi varlıkları satın alarak ve bunları burs programı aracılığıyla paylaşılacak olan oyunculara oynamaları ve kazanmaları için ödünç vererek kolaylaştırıcı aracılar olarak işlev görüyorlar.

Oyun loncaları ayrıca, GameFi sektörünü ileriye götürmeye yardımcı olacak ve kitlesel benimsemeyi bir adım daha ilerletecek kripto piyasası hakkında bilgi edinmek için, kripto sektöründe olmayan kullanıcılar için harika bir eğitim kaynağıdır. Oyna-kazan projeleri ile ilgilenen ancak oynamaya vakti olmayan yatırımcılar, fonlarını kâr amacıyla yönetmek için loncalara yatırım yapmayı düşünebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kripto oyun guildi nedir?
Bir kripto oyun guildi, oyuncular, yatırımcılar ve yöneticilerden oluşan bir Web3 organizasyonudur. Ana hedefleri, parası yetmeyen oyunculara oyun içi NFT’ler gibi kaynaklar sağlamaktır. Oyuncular daha sonra guild ile paylaşılacak tokenleri, oynamak ve kazanmak için kripto oyunlarında NFT’leri kullanacaklar.

Kripto oyun guildleri nasıl çalışır?
Kripto oyun guildleri, finansmanın DAO token sahipleri topluluğu içinden geldiği bir DAO (merkezi olmayan özerk organizasyon) yapısı altında çalışır, bu durumda lonca tarafından verilen DAO tokenidir. Guild üyeleri ayrıca toplu olarak NFT varlıklarına ve katılmak için gereken oyun içi tokenlere yatırım yaparlar.

Burs programı nedir?
Kripto oyun guildi içinde, NFT varlıklarının sahipleri, NFT’lerini “akademisyenler” olarak bilinen diğer guild üyelerine ödünç verebilirler. Akademisyenler daha sonra bu dijital varlıkları kripto oyununda oynamak ve kazanmak için kullanabilirler.

Kripto oyun guildlerinde kârlar nasıl paylaşılır?
Gelir dağılımı guilde göre değişir. Genelde guilde %10 kira, %20 yöneticilere ve %70 bursiyerlere ödenir. Bazı diper guildler karı ikiye böler.

Kripto oyun guildlerine yatırım yapılır mı?
Evet. Oyunlara yatırım yapmak isteyen ancak oynamaya vakti olmayan yatırımcılar da, guildlere yatırım yapabilir ve üyelerine burs dağıtabilirler. Bu şekilde guildler, yatırımcıların kendileri aracılığıyla oyunlara dolaylı olarak yatırım yapmalarına yardımcı olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.