Fantom Coin Nedir? Önemi Ne?


1

Güney Koreli bilgisayar uzmanı Dr. Ahn Byung tarafından 2018 yılında kurulan Fantom Foundation‘ın coini olan Fantom Coin‘in diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği çalışma prensibinin farklı olmasıdır. 2019 yılında mainneti gerçekleştirilen coinin en temel amacı halka açık dağıtılmış defter teknolojilerinin ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm getirebilmektir.

Açılımı “Directed Acyclic Graph” olan DAG, yani yönlendirilmiş döngüsel grafik anlamına gelen ve tek bir yönde asla tekrarlamayacak bir veri yapısına sahiptir.

Blokzincirlerde işlemler peşi sıra birbiri ardına eklenir ve zincirin devamı sağlanır. DAG’ da blokzincirlere benzer bir blok kavramı ve veritabanını büyütmek için madenciye gerek yoktur. Her işlemin bir diğerinin üzerine inşa edilmesi mantığı vardır. DAG temelli kripto paralarda, yapıdaki her node farklı bir işlemi temsil etmektedir. Ağın spamlenmediğinin yani manipüle edilmediğini güvencesini vermek ve önceki işlemleri doğrulamak üzere node bir işlem gönderir ve Proof of Work – İş Kanıtı (PoW) süreci tamamlanır.

Fantom, CryptoNode algoritmasını temel alan ilk kripto paradır. CryptoNode, üst düzey gizlilik ile işlem yapılmasına olanak sağlayan açık kaynaklı bir algoritmadır. Bu teknoloji, yapılan işlemlerdeki tüm tarafların anonim kalmasını sağlamak için sıradan imzalar yerine halka imzalar kullanmaktadır. Halka imzalar sayesinde kullanıcılar arasında kimin özel anahtarının kullanıldığı belirlenemez ve işlem yapan kullanıcılar anonim hale gelir. Fantom’da madenciliğine dahil olmak için pahalı donanımlara ihtiyaç yoktur. 64-bit CPU kullanılarak madencilik yapılabilmektedir.

An itibariyle Fantom tüm coinler arasında market değeri olarak 26. sıradadır. Piyasa değeri yaklaşık 7,6 Milyar$’dır.

Fantom Coin Haberleri ve daha fazlası için bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.