Dünya Kriptografi Günü – Manta Network Paneli


0

Dünya üzerinde gizliliğin önemi her geçen gün artıyor. Şimdi bu yazıyı mutlaka okuyun ve dünyanın web3 ‘e geçişine şahit olun. Bu yazının ardından websitemizde WEB3 başlığı altında yer alan yazıları mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Manta Network ve felsefesini daha iyi anlamak için WEB3 Gizlilik Sağlayan platform: Manta Network yazımızı mutlaka okuyun. 

Manta Network bizim gizliliğimizin bir insan hakkı olduğunu savunan bir proje ve bunun bilincini yaymak için UPA – Universal Privacy Alliance yani Evrensel Gizlilik İttifakı oluşumunu başlatıyor.. Dünya Şifreleme Günü için UPA’nın sektörün önde gelen isimleriyle düzenlemiş olduğu Twitter Space etkinliğini sizlere sunuyoruz.

21 Ekim Dünya Şifreleme Günü kapsamında Manta Network ‘ün moderatörlüğünde düzenlenen Twitter Space etkinliğine NymSecret NetworkElectric Coin Co, ve Orchid Protocol gibi sektörün önemli projelerinden isimler katıldı.

Katılımcılar

 • Jess, (@Nargool): NYM Project Baş Ürün Sorumlusu. Nym ürünlerinin tasarımını ve dağıtımını yöneterek araştırma, strateji ve geliştirmenin kullanıcılar için gizliliği artıran ürünlere dönüşmesini sağlamakta.
 • Travisl: Orchid Protocol Ürün Müdürü. Şirket için geliştirme ve büyüme pazarlamasını denetlemekte. Orchid’e katılmadan önce Travis, Intuit ve Experian gibi Fortune 500 şirketlerinde kullanıcı edinme yöneticisi olarak 14 yıl kariyeri bulunmakta.
 • Ahmed: (@ghappour): NYM Project Baş Hukuk Görevlisi ve Boston Universitesi Doçent görevlisi. Federal cezai ulusal güvenlik ve bilgisayar korsanlığı davalarına danışmanlık yapmak için UT Austin ve UC Hastings’de hukuk büroları sahibi.
 • TorBair: (@torbair): Secret Network kurucusu. Teknoloji, finans ve veri biliminde 10 yılı aşkın deneyim sahibi. Ekosistem büyümesi, uygulama benimseme, strateji, ilişki kurma ve Secret’ın dünya çapında anlatılmasını desteklemeye odaklı. MIT üniversitesi MBA derecesine sahip.
 • Josh,:(@jswihart): Electric Coin CO Büyüme ve Düzenleyici İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı. İletişim, düzenleme ve politika, eğitim, topluluk, ortaklıklar ve destek stratejilerinden sorumlu

Moderatör

 • Kenny: (@superanonymousk) ‘ün arkasındaki ekip olan p0xeidon Labs kurucu ortağı. Kenny, bulut bilişim alanındaki ilk projesiyle teknoloji şirketlerini ölçeklendirme konusunda 10 yılı aşkın deneyime sahip. Ayrıca Kenny,MIT üniversitesi MBA derecesine sahip

Panelin özetini takip edebilirsiniz.

Soru 1

Kriptograflar veya cypherpunk’lar; gördüğünüz projeler olsun, ilhamınızı nereden buluyorsunuz?

Gizlilik üstadlarına gizlilik alanındaki en büyük ilham kaynakları sorulduğunda, şaşırtıcı bir şekilde kimse isim vermedi. İnsan özerkliği için sınırları zorlayan hareketler, halklar ve sıradan insanlar hakkında konuştular.

Orchid’den Travis, şu anda hükümet baskısında en kötü senaryolardan birini yaşayan İran halkından ve birçok insanın birbirleriyle iletişim kurmak, direnmek ve bilgi almak için özel, p2p ağları kurma konusundaki direncinden bahsetti.

Ayrıca Suriye, Mısır ve Güney Amerika Yerli topluluklarından da bahsedildi: baskıya maruz kalan yerler ve halklar yenilik yapıyor ve mahremiyet iletişimini stres testi ediyor. Bu insanlar ve hareketler, bugün bizi teknik açıdan inşa etmeye devam etmeye itiyor.

Jess : İnsanlar, saklayacak bir şeyiniz olana kadar mahremiyete dikkat etmeniz gerekmediğini düşünüyor, bu olaya bakmanın çok yanlış bir yolu çünkü işler çok hızlı ve çok hızlı bir şekilde ters gidebilir. Ve yaptıklarında, bazen kendinizi korumak için hiçbir aletinizin olmadığı durumlarda bulursunuz.

Bugün kullandığımız uygulamaların çoğu, hükümetin kontrolüne geçerse, direniş hareketlerini olumsuz etkileyebilir.

Jess : Buna iyi bir örnek de şudur: İran’a geri dönüyorum çünkü insanların başına bunun geldiğini, günlük olarak kullandıkları araçların aniden onlara karşı dönebileceğini ve çok kötü şeyler olabileceğini biliyorum; Bu yüzden, burada sahip olduğumuz Uber’e eşdeğer olan SNAP adlı bu uygulamayı kullanmayı seven insanlar tanıyorum.

Bazıları protestodayken, yüzleri oradaki CCTV’ler (kamera) tarafından tanındı. Görüntüleri vardı ve sonra görüntü tanımayı kullandılar. Kim olduklarını anladılar ve sonra evlerine gittiler, ev arkadaşları kapıyı açtı ve polise hayır, arkadaşımızın nerede olduğunu bilmiyoruz dediler. Bir süredir burada değil. Ve sonra polis der ki, Oh iyi, bok dolusun, yalan söylüyorsun. SNAP kullandı ve dün gece burada yemek sipariş etti.”

Soru 2

Merkezileştirilmiş gizlilik anlatıları ve merkezileştirilmiş uygulamalarda yanlış giden ne oldu? Gizliliğe nasıl yaklaşıyorlar ve buna ve web3’e yanıtımız nedir?

Tor: Web 3, “ah, artık her şey güvenilmez” diyerek bunu düzelttiğini iddia etti. Ancak gizlilik sorununu gerçekten çözmediler. Belki de bu güvenilmez veya izinsiz sorunu çözmeye çalışıyorlardı, ancak gizlilik sorununu hiç çözmediler. Aslında, muhtemelen 1000 kat daha kötü hale getirdi. Ve şimdi elimizde kalan şey, web 3’teki varsayılan olarak bir dizi radikal şeffaf, halka açık sistem.

Web 3, web 2’nin birçok yönünde devrim yarattı, ancak gizlilik, sıfırdan oluşturulması gereken bir şeydir. Bunu yapmak için harika bir altyapı var, ancak gizlilik oluşturucular yoksa, blok zincir çok hızlı bir şekilde bir gözetim kabusu haline gelebilir. Bunun gibi bir örnek korku hikayesi CBDC’lerdir. Son aşamadaki web 2 modelleri, web 3’e çok iyi geçebilecek bir şey olan gözetim kapitalizminden beslenir. Ancak web 3’ün iyi bir yanı teşvik edici modellerdir: değiştiler ve web 2 uygulama stratejileri işe yaramayacak.

Travis: Sorunun büyük bir kısmı sizin gözetim kapitalizmi diyebileceğiniz şeymiş gibi hissediyorum, değil mi? Kâr modelinin verileri kötüye kullanmaya başladığı yer. Ve tabii ki, dijital olmayan ağ bağlantılı bir dünya için tasarlanmış yasalarla bağlantılı olarak, bu devasa türde gelişen veri toplama fenomeni var. Ve sonra gözetim kapitalizmi, reklam geliri vb. nedeniyle verileri yönetmede daha iyi olduk. Verileri işlemede daha iyi olduk. Pek çok yönden, yenilikler açısından bu iyi bir şey, ama bence Web3’ün yaptığı şeylerden biri (veya en azından bu sohbetteki şirketlerin yaptığı), insanları teşvik etmek için alternatif bir sisteme güvenmek. hizmet. Hiçbirimizin aslında ne ağlarımızdaki düğümleri ne de sistemlerimizi verilerle uyumlu hale getiren herhangi bir aktörü teşvik etmeyi amaçladığını düşünmüyorum.

Soru 3

(Ahmed’e doğru) Tornado Cash’in yasal yönünden kesinlikle daha fazla perspektif almak istiyorum. OFAC’ın kesinlikle hızlı hareket ettiğini ve son Tornado Cash yaptırımlarıyla bazı şeyleri bozduğunu hissediyorum ve sizden duymak istedim: tüm bunlar nereye gidiyor? (*OFAC: Office of Foreign Assets Control – Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (ABD))

Ahmed : OFAC’ın bir varlık belirlemesi veya varlık olarak adlandırması veya onu yalnızca Ethereum blok zincirinde akıllı bir sözleşme olan bir varlık olarak tanımlaması son derece sorunlu. 1. değişiklik sonuçları ve ifade özgürlüğü sonuçları açısından web üçün ötesinde dikkat çekmiştir. Açıkçası, OFAC’ın yazılımı belirleme yetkisinin yanı sıra Birinci Değişikliğe de bağlılar.

Konuşma daha sonra Tornado Cash’i “ 2nado Cash ” yaratmak için çatallama fikrine gitti . O zaman ne olacaktı? OFAC’ın her Tornado Cash çatalını onaylaması gerekir mi? Bildiğiniz gibi Pirate Bay, web sitelerinin web 2 “yansıması” nedeniyle yıkılmasının zor olduğu kanıtlanmıştır. Burada neler olduğunu görmek çok ilginç olurdu.

Ahmed : Bu noktada, özellikle kasırga önbelleği belirleme gerekçeleri göz önüne alındığında, OFAC’ın onları belirlemesi için acil bir gerekçe görmüyorum.

Bence aynı şeyin tekrar olmasını beklemelisin. O zaman OFAC’ın herhangi bir yazılım parçasını amacına göre, hayır, hatta amaçlanan işlevselliğine göre değil, herhangi biri tarafından kullanılmadan önce potansiyel işlevselliğine dayalı olarak atayabilir, değil mi? Yani bu, zaten olandan çok, çok, çok daha kötü olurdu.

Panelin tamamını dinlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. https://twitter.com/MantaNetwork/status/1583582367301541888?s=20&t=giZ3SUtCqOsCPx2etJf5lw

Ayrıca bu ve benzer konu başlıklarında ilginç bilgiler edinmek ve hayatımızı değiştirecek web3 ve gizlilik bilincine katkı sağlamak için Twitter’da @priv_alliance‘ı takip edebilirsiniz. Bizler de sosyal medyadan ve websitemizden sizleri web3 ve gizlilik hakkında bilgilendirmeye devam ediyor olacağız. Takipte kalın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.