dYdX Yeni Gelişmeler – Eylül 1. Dönem


0

dYdX ekosisteminde önemli yeni gelişmeler var. Ağustos sonu ve Eylül’ün ilk yarısındaki gelişmelere bir göz atalım.

Testnet -2 Sonlandırıldı / Testnet 3 Başlıyor

Hepimiz Versiyon 4’ün mainnete geçmesini merakla bekliyoruz. V4 başlayınca Cosmos ekosisteminde kendi blokzincirine taşınacak olan dYdX’e yeni özellikler eklenecek ve platform tam merkeziyetsiz olacak. Temmuz ayında başlayan Public Testnet etabı halen devam ediyor ve geçtiğimiz hafta testnet-2 etabı önemli yükseltmelerim yapılması için sonlandırıldı. Hemen ardından Testnet -3’ün başlayacağı belirtilmişti fakat şuan sadece platforma erişim mümkün. Alım satım yapılamıyor. Fakat gözüme çarpan en büyük yenilik listenenen yepyeni coinler var. Pepe, Aptos, Sui, Arbitrum, Optimism bunlardan bazıları. Bu bile birçok yeni kullanıcıyı ekosisteme katmaya yetecek.

Kodlar Open Source

Ekosistemin büyümesi ve gelişmesini destekleyen dYdX; dYdX Chain için oluşturduğu tüm kaynak kodları herkesin kullanımına açtı. Dileyen herkes bu kodlara erişebilir. Yazılımın ilk üretim sürümü yayınlandığında lisans, geleneksel açık kaynaklı lisansa geçiş yapacak. İşte tüm kitaplık

Kritik Oylama

dYdX forumda bugünlerde kritik bir oylama var. Oylamada topluluğa “GovernanceStrategy Akıllı Sözleşmesini GovernanceStrategyV2’ye yükseltmeli mi?” sorusu soruldu.

V4’e geçerken Ethereum ağında kalacak DYDX coinlerin yönetişimde etkin rol oynayıp oynayamamaso tartışılıyor. $wethDYDX’e, dYdX v3’te $ethDYDX ile aynı yönetişim ve yardımcı program işlevlerinin verilmesi, zincir üzerinde oylamaya sunuldu. Bu yükseltme, $wethDYDX’in dYdX v3’ün yönetim sistemine uygulanmasını oyluyor, böylece $wethDYDX, $ethDYDX ile aynı oylama ve teklif gücüne sahip olacak. Oylama olumlu geçerse, $wethDYDX sahibi bir kullanıcı, dYdX v3 yönetimine (oylama ve teklif verme) katılabilecek. Bu, daha fazla $ethDYDX tokenin kalıcı olarak kilitlenmesi durumunda dYdX v3’ün yönetişim sisteminin sağlam kalmasını sağlayacak.

Eğer DYDX coin tutuyorsanız oylama linki aşağıda burada

dYdX Chain’e USDC Geliyor

Circle şirketinin stabil coini olan USDC yakın gelecekte dYdX chain üzerine gelecek. Köprülemeden USDC’leri teminat olarak gösterilebileceğiz.

Günlük Hacim 1 Milyar Doları Aştı

Son dönemde Binance ve SEC arasında yaşanan gerilim gün geçtikçe artıyor. Merkezi borsalardaki olumsuz hava dYdX gibi merkezi borsalara akın başlatıyor. Geçtiğimiz gün toplam işlem hacmi tekrar 1 milyar doların üzerine çıktı. Ayı sezonunda böyleyse boğa sezonunda 2-2,5 milyar$ kolayca yakalanır. 

2023 Yılı İlk Yarıyıl Faaliyet Raporu Paylaşıldı

dYdX bildiğiniz gibi yine tamamen şeffaf ve topluluk odaklı. Yapılan tüm faaliyetler ve önemli istatistikler topluluğa paylaşıldı. 

Raporla ilgili yazımız burada. Raporun tam metnini de buraya ekliyorum.

Toplam İşlem Hacmi 1 Trilyon Doları Aştı

Bugüne kadar dYdX platformunda yapılan işlem hacmi 1 Trilyon doları aştı. Açıkçası çok ciddi bir istatistik bu. 

Kurucu’dan Önemli Mesaj

dYdX kurucusu Antonio Juliano; 2. Yıldönümü ve v4 mainnet öncesi önemli açıklamalarda bulundu. 

Juliano; dYdX Chain’in lansmanı sadece başlangıç ​​olacak ve dYdX’in üstel büyümeyle güçlendirebilecek güçlü ürün pazarı uyumunu bulma arayışında olduğunu belirtti. 2024 yılında da yeni 10x tipi iyileştirmeler inşa ederek geçireceklerini sözlerine ekledi. 

Bildiğiniz gibi DeFi, kripto türevlerindeki hacmin ~%2’sini kapsıyor. Juliano da önümüzdeki birkaç yıl içinde bunun 10 kattan fazla büyüyeceğine inanıyor ve dYdX’in öncü olacağını belirtiyor. 

Cosmoverse Istanbul

Dünya üzerindeki tüm Cosmos geliştiricileri ve meraklıları Cosmoverse etkinlikleri kapsamında 2-4  Ekim’de İstanbul’da buluşuyor. dYdX Türkiye lideri Doruk İşmen de Cosmoverse hakkında önemli detaylar paylaştığı bir söyleşi gerçekleştirdi. İzlemek isteyenler için linki burada.

dYdX Nedir?

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.