dYdX’in 2023 Vizyonu: Yarıyılda Neler Başardı?


1

Geçtiğimiz hafta Youtube’da yayınladığımız dYdX versiyon 4 videosunda 2023 yılı ilk yarısına ait Ekosistem Raporu’nun yayınlandığından bahsetmiştik. Şimdi dYdX Foundation tarafından yayınlanan bu rapora bir göz atalım istiyorum.

2023, olumsuz makroekonomik koşulların ve artan mevzuat zorluklarının damga vurduğu bir yıl oldu. Özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çeşitli merkezi borsalara ve finansal aracılara karşı eylemler başlattı. Dahası, kripto endüstrisi kurumsal başarısızlıklardan ve FTX iflasından etkilenirken, geleneksel finans parasal zorluklara ve banka hücumlarına (insanların parasını çekmeleri) katlandı. Bu etkinlikler, diğer avantajların yanı sıra daha fazla şeffaflık, verimlilik ve değişmezlik sunarak, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırdı; merkeziyetsiz finansın oynayabileceği önemli rolün altını çizdi.

11 Ocak 2022 ve 23 Ağustos 2022’de dYdX Trading Inc. sırasıyla dYdX protokolünün ve tamamen merkezileştirilmesine yönelik dYdX v4 Kilometre Taşları anlatan bir yol haritası duyurdu. O tarihten bu yana dYdX Trading, Kilometre Taşı 2 , Kilometre Taşı 3 ve Kilometre Taşı 4’ün tamamlanmasına odaklanan kilometre taşı güncellemelerini yayınladı ve bir Public Testnet başlattı.

Ağustos ayında dYdX Foundation (Vakıf) potansiyel göçü tartışan bir blog yazısı yayınladı. 22 Haziran 2021’de İsviçre’nin Zug kentinde kurulan Foundation, kâr amacı gütmeyen bir İsviçre Vakfı olarak faaliyet gösteriyor. Foundation, 2023 yılında ekibini genişleterek kilit rolleri doldurmaya devam etti. Şu anda Foundation 13 tam zamanlı katkıda bulunan kişi ve 6 sözleşmeli çalışandan oluşmaktadır. Bu stratejik işe alımlar, Foundation’ın dYdX Chain’in potansiyel lansmanı için hazırlıklarını tamamlamasına yardımcı oluyor.

Vakıf kendisini dYdX ekosistemine katkıda bulunan birçok önemli katılımcıdan biri olarak kanıtladı. Vakfın finansal fırsatlara erişimi demokratikleştirme vizyonuna ve Vakfın topluluklara, geliştiricilere ve merkeziyetsiz yönetime olanak tanıyarak dYdX protokol ekosistemini destekleme ve büyütme misyonuna sadık kalmak. Vakıf, başlangıçtaki hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini genişleterek kayda değer ve sürdürülebilir bir başarıya imza attı.

dYdX Chain Gelişmeleri

V4 ile Cosmos ekosistemine taşınacak olan dYdX artık Ethereum Layer-2 çözümü üzerinde değil kendi blokzincirine sahip bir ağ olacak. Yaklaşan dYdX Chain, bir proof-of-stake blokzinciri olarak hizmet verecek. Doğrulayıcılar, zincirin anahtar paydaşları olacak ve zincirin güvencesini sağlayacak.

dYdX Hibeleri ve Operasyonlar

2 Kasım 2022’de dYdX Vakfı, dYdX DAO’nun Yakın Geleceği Üzerine Bir Değerlendirme yayınladı . Bu, topluluk içindeki tartışmaları alevlendirdi ve dYdX Operations Trust’ın bir dYdX DAO başucu kitabı yayınlamasıyla sonuçlandı . dYdX Zincirinin yaklaşan potansiyel sürümüyle birlikte, dYdX topluluğunu dYdX DAO’nun mevcut ve gelecekteki istenen durumunu tartışmaya teşvik ediyor, özellikle dYdX topluluğu, dYdX ekosisteminde temel işlevleri gerçekleştirmek için hangi altDAO’ların oluşturulabileceğini tartışabilir. 

dYdX Grants subDAO, ikinci faaliyet yılına giriyor . Bugüne kadar 122 hibe onaylandı, 98 hibe tamamlandı ve 94 benzersiz hibe sahibine 4 milyon doların üzerinde fon tahsis edildi. Ayrıca dYdX Operasyon altDAO’nun v2 önerisi onaylandı ve 6,6 milyon dolarlık bir bütçe onaylandı.

Finansal Aktivite

2023’ün ilk yarısında dYdX v3 protokolü, 68,628 yeni hesapla büyüme gösterdi ve işlem hacmi 240,5 milyar dolara ulaştı. dYdX v3, yine bu dönemde toplamda 1 trilyon dolarlık işlem hacmine ulaşarak önemli bir başarıya imza attı.

dYdX Trading Başarıları

dYdX Trading, hedeflerinin büyük bir bölümünü başarıyla tamamladı ve 2. Public Testnet’e önemli bir katılım elde edildi. Ayrıca dYdX Trading, dYdX v3 Protokolü ve dYdX v4 açık kaynak kodunun ana geliştirme ekibidir.

Müşteri Destek Hizmetleri

20 Mart 2023’te dYdX Vakfı, yenilenmiş bir dYdX Kullanıcı Desteği hizmetini başlattı. Yeni dYdX Kullanıcı Desteği programının başlatılmasından bu yana, dYdX Vakfı belgeleri geliştirmeye, yetenekleri geliştirmeye ve platformun yatırımcılarıyla doğrudan görüşmelerden elde edilen bilgilerden yararlanmaya devam etti.

20 Mart 2023’te tanıtılan geliştirilmiş Kullanıcı Destek hizmeti Türkçe dil desteği ile büyük beğeni toplamıştı. Ayrıca bu davranış dYdX Foundation’ın kullanıcılardan aldığı geri bildirimleri dikkate alarak hizmet kalitesini artırma konusundaki taahhüdünü gösteriyor.

Bu rapor, dYdX’in geleceğe yönelik büyüme ve genişleme planlarını desteklemek için inşa ettiği sağlam temeli ortaya koyuyor. dYdX, ekosistemini güçlendirmek ve topluluğuna değer katmak için sürekli olarak çalışmaya devam edecek.

Raporun tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

dYdX Nedir?

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.